Pri meste Chengdu, v centrálnej Číne, bolo vyhradených 78 miliónov štvorcových stôp(takmer 24 miliónov štvorcových metrov, pozn. prekl.) pre nekonvenčný konštrukčný projekt. Bude to mesto pre 80 000 ľudí, vybudované na zelenej lúke, kde nebude nikto potrebovať auto.

„Veľké mesto“ je plánom ambiciózneho mestského centra, navrhnutého na obmedzenie všedného vplyvu obyvateľov na životné prostredie tým, že budú produkovať čistú energiu, redukovať odpad a uprednostňovať verejnú dopravu pred individuálnou.

Projekt je prácou Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, ktorí tvrdia, že „čínski úradníci začínajú vidieť dopady automobilov a sú otvorení lepším alternatívam.“

Bolo nazvané „Car-free city,“ aj keď to nie je úplne presné. Firma tvrdí,  že vízia je postaviť mesto, kde „autá budú v podstate zbytočné,“ ale dovolené.

Tento plán zahŕňa mnoho dobrých nápadov. Polovica ciest bude rezervovaná pre nemotorizovanú  premávku a elektrické vozidlá budú prepravovať ľudí tam, kam nemôžu alebo nechcú ísť. Všetky domy budú v okolí 2 minút od verejného parku.

„Ekopark“ bude spracúvať odpadovú vodu a pevný odpad a generovať energiu. Zem mimo mesta bude rezervovaná pre farmárčenie. Prirodzené životné prostredie bude chránené. Budovy boli navrhnuté na maximálne využitie vetra; plánovači rozhodli, že lokálna hmlistá klíma nie je priaznivá pre slnečnú energiu.

Ako bolo povedané, Smith a Gill chcú okresať energie o 48%, použitie vody o 58% a produkovať o 89% menej odpadu, v porovnaní s konvenčným rozvojom populácie.

Smith a Gill navrhli toto Veľké mesto preto, aby ponúkli obyvateľom finančne dostupné bývanie, vzdelanie a lekársku starostlivosť, to všetko zoskupené v centre mesta, čo podporí mestský život.

Ide o krásnu víziu niekoho, kto sa zaujíma o zmeny klímy a sociálnu nerovnosť a o efektivitu energií, transportu a recyklovacie systémy budú takisto posudzované. Avšak celý projekt čelí viacerým otázkam.

Dokáže mesto, vybudované tak  rýchlo, čeliť testu času? Čo sa stane, ak sa obyvatelia nebudú chovať tak, ako sa očakáva? Aj keby toto ekomesto fungovalo tak, ako sa plánuje , čo môže spraviť Čína pre to, aby uviedla tento program stovkám miliónom ľudí, žijúcim v starších mestách?

Napriek tomu, ak zvážime mieru, ktorou Čína urbanizuje, plán na minimalizáciu enviromentálneho dopadu na nové mestá by za to určite stál.

Dizajn je prácou Adrian Smith + Gordon Gill Architecture.

 

Bude vybudované  na zelenej lúke 17 miliónového mesta Chengdu.

Plánuje sa husto obklopiť farmárskou pôdou. Tím takisto zvažuje vertikálne farmárčenie v budovách.

 

Vysoké budovy poskytnú miesto pre 80 000 ľudí.

Systém elektrických vozidiel spraví z áut nepotrebné dopravné prostriedky.

 

Architekti chcú  vytvoriť mesto so zvučným ruchom ulíc.

Bude to dostatok parkov, otvoreného priestoru a miest na stretávanie.

 

Cieľom bude chôdza, nie šoférovanie.

Sieť vychádzkových pochôdzok pôjde cez farmárske zóny a lesy okolo mesta.

 

Ľudia budú môcť vlastniť auto, avšak sa dúfa, že ho nebudú príliš využívať.

Budovy budú postavené tak, aby zmaximalizovali generovanie veternej energie.

Zdroj: 

Facebook komentár