Neobviňujte svojho barmana ako by Vám do Vašej obľúbenej Corony hodil citrón. Za tento krok môže mexická zločinecká organizácia menom Knights Templar Cartel.

Kým menší nedostatok z roku 2014 bol spočiatku vyvolaný závažným zimným počasím a suchom v Mexiku, kriminálne organizácie používajúcej násilie a vydierania prispievajú k zhoršeniu situácie. Cena týchto citrusov, ktoré sú základom margerity a letných pív v posledných mesiacoch zaznamenali viac než zoštvornásobenie.

Súvisiace: Množstvo peňazí aké vynakladajú mexické drogové kartely na úplatky je enormné

Nedostatok limetiek poukazuje na úzke väzby medzi USA a mexickou ekonomikou a ako násilie na juhu od Rio Grande môže mať dominový efekt na amerických spotrebiteľov – a nie len tých, ktorý si vychutnávajú pláže v Cabo San Lucas a Cancúne.

David Shirky, bezpečnostný špecialista v Mexickom ústave menom Woodrow Wilson International Center for Scholars povedal: “Väčšina ľudí v USA si neuvedomuje, ako silno sme závislí na Mexiku u niektorých je produktov. Oni nechápu, ako veľmi sú naše ekonomiky vzájomne prepojené. Negatívne okolnosti v Mexiku majú nevhodný vplyv na amerických spotrebiteľov.”

Mexiko je najväčším svetovým vývozcom limetiek a takmer všetky tieto citrusy spotrebováva USA.

Dôsledky vojny proti drogám

Schopnosť organizovaného zločinu má vplyv na ceny limetiek, čo zdôrazňuje nezamýšľané následky na Američanov, kvôli vojne vedenej proti drogám.

Shirky uviedol: “Knights Templar, ktorá je založená v epicentre produkcie limetiek – Michoacán sa odčlenila od skupiny (La Familia Michoacana) drogového kartelu, z dôvodu zásahov policajných zložiek počas roka 2011.

Shirky ďalej povedal: “Rozbíjanie veľkých organizovaných zločineckých skupín na menšie kúsky, nemusí nutne znamenať, že sa stanú ľahšie kontrolovateľné.”

Súvisiace: Mexická drogová vojna v číslach

V posledných rokoch sa táto skupina vrhla viac na únosy, obchodovania s ľuďmi a vydierania rôznych podnikateľov, vrátane osôb podieľajúcich sa na vývoze limetiek.

Shannon O’Neil, vedúci pracovník latinskoamerických štúdií na zasadnutí Rady pre zahraničné vzťahy povedal: “Ako sa stáva viac a viac ťažké presúvať drogy do Spojených štátov, všetky tieto kartely rozložili  podnikanie tohto sektora.”

Členovia kartelu od vlastníkov sadov limetiek vyžadovali určité percento zo zásielok”, inak hrozili, že spália ich farmy, znásilnenia ich dcéry alebo zabijú ich všetky deti.

Podnikatelia z vnútra a mimo limetkového priemyslu sa v poslednej dobe snažia brániť vytvorením tzv. skupín “sebaobrany”, ktoré bojovali proti drogovým kartelom v násilných prestrelkách.

O’Neil povedal: “Oni sa rozhodli, že strácame naše živobytie a je potrebné brániť našu krajinu … Je to veľmi veľký divoký západ.”

Mexická vláda reagovala silnou vojenskou prítomnosťou a vyzvala, aby tieto skupiny počas tohto mesiaca odstúpili. Očakáva sa, že tak aj urobia.

Shirky poznamenal: “Vplyv skupín organizovaného zločinu je veľmi všadeprítomný a ovplyvňuje každodenný život na cestách,” … “Je to súčasť každodenného života v Michoacán a jedným z neplánovaných dôsledkov drogovej vojny.”

Ceny limetiek raketovo rastú

Násilie v regióne a hrozby od zločineckých organizácií urobil takmer nemožné certifikovať citrusy od US Food and Drug Administration, ktoré sú v Mexiku pestované týmto spôsobom.

Súvisiace: Vyzerá to na Wall Street, ako vo filme Vlk z Wall Street?

Dôsledok rastúcich cien má vplyv najmä na amerických a mexických spotrebiteľov.

Debna limetiek v súčasnosti stojí takmer 100 dolárov, čo je podstate viac, ako 15 dolárov až 20 dolárov dosiahnutých v minulom roku. Priemerná cena limetiek v obchodov s potravinami je zhruba o štvrtinu väčšia, ako počas minulého roka – podľa Amerického ministerstva poľnohospodárstva.

To donútilo obchody s potravinami, bary a reštaurácie preniesť časť týchto zvyšujúcich sa nákladov. Aj keď spotrebitelia ešte dostanú limetky, ktoré sú často menšie a menej šťavnaté.

Analytici uviedli, že Američania môžu v budúcnosti očakávať narušenie cien, vzhľadom na ťažkú bezpečnostnú situáciu v Mexiku.

Drogové kartely sa ale v poslednej dobe v tejto krajine zameriavajú aj na priemysel avokáda, aj keď táto plodina netrpí rovnakými úrovniam nedostatku.

Shirky ďalej poznamenal: “Nemyslím si, že skupiny organizovaného zločinu sa vôbec starajú o produkciu citrusov. Starajú sa o vytváranie zisku,” … “Ekonomické a bezpečnostné problémy Mexika sú naše vlastné.”

Pýtali sme sa našich čitateľov: Aké majú vo svojom rodnom meste vysoké náklady na limetky?

Počas víkendu limetky na Manhattane cez víkend boli predávané za 1,29 dolárov.

V inej časti New Yorku boli predávané za 0,99 dolárov.

Milovníci limetiek by mali zvážiť presťahovanie do Rockfordu, v štáte Illinois. Jeden čitateľ poznamenal, že tam stoja iba 0,10 dolára.

V Austine, v štáte Texase nie je to až tak zlé, keďže tieto limetky je možné dostať za 0,44 dolárov.

Jedna čitateľka uviedla, že cena limetiek počas roka 2013 bola na úrovni 0,35 dolárov. V súčasnosti je na úrovni 1,54 dolárov.

Medzitým Marisol Marquez z Floridy a Jorge Rocket nie sú príliš znepokojení prudkým rastom cien. Pestujú si totiž vlastné.

Zdroj: BusinessWeek, WSJ

Facebook komentár