Paládium je veľmi neuznávané v oblasti drahých kovov. Nikdy nedostalo žiadnu úctu.

Ak sa spýtate niekoho na drahé kovy, v skutočnosti Vám veľa ľudí poviem o zlate a striebre. A občas platine.

Ale paládium je jednou časťou nevýrazných drahých kovov a len málo ľudí si to myslí, alebo dokonca o tom vedia.

Okrem toho, že v skutočnosti má svoj vlastný “ISO menový kód” (XPD), paládium je široko používaný v mnohých priemyselných odvetviach, od sviečok do katalyzátorov a ďalších elektronických súčiastok.

A tu je niečo, čo väčšina ľudí nevie: väčšina svetového objemu paládia sa ťaží v Rusku.

Od októbra roka 2013 ceny paládia zaznamenali mierne oživenie – v piatich mesiacoch zvýšenie o 5,3% .

Ale vzhľadom k tomu, čo sa deje v Rusku jeho ceny stúpajú. V skutočnosti s hroziacimi obchodnými sankciami, by cena paládium by mohla byť na svetovom trhu jednoznčne zvýšená a to na dobu neurčitú.

Ako ukazuje nasledujúci graf, cena paládia na ročnom grafe sa práve dostala na nové 52-týždenné maximá a ukazuje silný pohyb nahor.


Navyše, keď sa pozriete na 5-ročný graf Paládia, mohlo by to znamenať ďalšie zvýšenie do vyšších úrovní jeho dlhodobých maxím.

Ja by som v súčasnosti zvážil nákup paládia, so stop-loss príkazom (s cieľom chrániť váš kapitál), na úrovni 759 dolárov. To znamená, že v prípade, že by sa trh nevyvíjal podľa tejto rastovej predpovede, strata by bola obmedzená na iba 4%.

Myslím, že v krátkodobom horizonte je cieľ pri jeho 5-ročných maximách, okolo 855 dolárov. To je asi 8% zisk z oblasti v ktorej sa nachádzame.

Zisk vo výške 8% v porovnaní s možnou stratou 4% je u paládia vo vhodnej úrovni pomeru “riziko vs. odmena”, vzhľadom k tomu, že šance na výsledok vyššách cien sú oveľa lepšie ako šanca na výsledok nižších cien.

( Súvisiace: Prečo Nám technická analýza aktuálne odporúča nákup zlata )

Ale ak napätie medzi Západom a Ruskom sa budú ďalej stupňovať a obchodné sankcie budú trvať po dlhšiu dobu, 855 dolárov by mohla byť pre paládium veľmi konzervatívnym cieľom.

Naposledy Rusko odoprelo dodávky paládia na svetové trhy v roku 2000 a jeho cena od minima 433 dolárov v januári 2000  vzrástla o 151% na viac ako 1090 amerických dolárov za uncu v januári roka 2001.

V prípade, ako je tento, paládium môže byť neuveriteľne výnosným obchodom.

Jeden jednoduchý spôsob, ako vykonať nákup paládia je cez ETF Paládia s názvom ETFS Physical (ticker na New York Stock Exchange PALL).

Nový ETF na fyzické paládium cez Standard Bank sa taktiež začal práve obchodovať v Južnej Afrike.

A Absa Bank, ktorá už vedie najväčšie svetové ETF platiny, taktiež oznámila, že začne ponúkať ETF Paládia s názvom NewPalladium. Na Johannesburg Stock Exchange sa bude obchodovať 27. marca.

Tieto nové ETF-ká na paládium prichádzajú v čase uťahovania dodávok v dôsledku ruských sankcií, čo môže ľahko pridať k ďalšiemu rastovému impulzu k cenám paládia.

Avšak, ak chcete, aby sa zabránilo možnosti akéhokoľvek rizika protistrany, neexistuje žiadny fond, ako náhrada za samotný fyzický kov.

Kráľovská kanadská mincovňa v poslednej ponuke razených mincí z paládia zaznamenala veľkú popularitu.

Taktiež si môžete kúpiť 1 trójsku uncu paládia od väčšiny veľkých predajcov.

Zdroj: Sovereign Man

Facebook komentár