Dve vedúce osobnosti, ktoré môžu zasiahnuť skôr ako zničíme planétu.

Pápež František by mal zavolať Billovi Gatesovi a presvedčiť ho, aby zvolal svojich priateľov – miliardárov, ktorých majetok sa rovná majetku polovice sveta, čo je asi 3,5 miliardy ľudí. Alebo by mal zavolať Gates. Nezáleží na tom, kto dá veci do pohybu. Isté je však to, že pápež František potrebuje pri svojej misií na záchranu globálnej ekonomiky pred prudko rastúcou trojicou hrozieb (klimatické zmeny, hlad a nerovnosť) pomoc.

Gates sa v tejto oblasti už v minulosti angažoval: V roku 2009 zvolal miliardárov Buffetta, Rockefellera, Sorosa, Bloombrega, Turnera, Oprah a ďalších filantropov na tajné stretnutie na Manhattane, v domove sira Paula Nursa, britského držiteľa Nobelovej ceny za biochémiu a prezidenta Rockefellerovej univerzity. V roku 2010  už Gates vytvoril skupinu super bohatých osôb nazývanú  the Giving Pledge (sľubujem), ktorí sa spoločne zaviazali rozdať počas svojho života celú polovicu majetku. Skupina má v súčasnosti 122 členov.

Súvisiace: Bill Gates: Do roku 2035 nebude žiadna chudobná krajina

Ľudí na spoluprácu  je však vo svete stále dostatok. Svet produkuje miliardárov vo veľkom. Dnes sa ich počet odhaduje na 1 645 v porovnaní s 322 v roku 2000. Ich majetok sa odhaduje na 7 triliónov dolárov. Podľa mesačníka Forbes majú najviac miliardárov Spojené štáty americké a to 492, za nimi nasleduje Európa so 468, Čína s 358, Rusko s 111, Latinská Amerika s 85, India s 65, Kanada a Afrika majú zhodne po 29…

V čase, keď je spolupráca prakticky nemožná, poskytujú možné riešenie situácie práve skúsenosti Billa Gatesa.  Jeho pomoc pri budovaní tímu snov zo 67 miliardárov – filantropov spolu s pápežom Františkom činí z tohto, z počiatku  za vlasy pritiahnutého plánu, plán vcelku reálny. Prekážkou by mohol byť pápežov negatívny postoj voči kapitalizmu, ale ako vraví jedna staroveká múdrosť, ktorú radil už Sun Tzu generálom vo svojom diele Umenie vojny: „priateľov si drž blízko, ale nepriateľov ešte bližšie. Svet potrebuje inovatívne riešenia a to rýchlo!

V dohľadnej dobe sa očakáva pokračovanie týchto vývojových trendov. Bohatí budú ešte bohatší. Švajčiarska banka Credit Suisse  predpovedá do roku 2100 jedenásť rodín s majetkom pohybujúcim sa v triliónoch. Očakávaný nárast populácie o zhruba 3 miliardy do roku 2050 zasa poskytuje nové možnosti a viac spotrebiteľov.

Títo „super boháči“ veria, že v momente, keď sa nadmerná spotreba a preľudnenie stanú vážnymi problémami, umožnia nové technológie vytvoriť alternatívne zdroje s ešte väčšou efektivitou, ktoré zachránia planétu.

Je pravdou, že pápež sleduje odlišné ciele, ale to je o dôvod viac, prečo by mal spolupracovať práve s Gatesom a každým miliardárom pripraveným riešiť nemožné problémy, s ktorými sa stretáva náš svet.

Súvisiace: 7 fascinujúcich vecí, ktoré Billl Gates povedal v jednom zo známch Reddit rozhovorov

Dajte veci do pohybu… zavolajte pápeža, Billa, Melindu, Michaela, Oprah…

Bill a Melinda Gatesovci sú odhodlaní minúť majetok na to, aby zmenili svet. Pápež František má zasa silnú základňu, vodcovské schopnosti a potrebnú autoritu. Spolu sa môžu povzniesť nad bojové pole partizánskych politikov, súťažiacich/konkurenčných  anarchií, suverénnych národov, diktátorov či krátkozrakých kapitalistov. Naša polarizovaná Amerika je perfektným príkladom disfunkčného vodcovstva. V budúcnosti bude globálna spolupráca základom nových riešení a včasných akcií.

Pri súčasnom tempe rastu dosiahnu tri najväčšie hrozby ľudstva kritickú úroveň do roku 2050. V tomto roku pravdepodobne dosiahnu kritickú hranicu, či dokonca presiahnu túto hranicu, čo môže vážne ohroziť existenciu civilizácie a planéty ako takej. „Klimatické zmeny sú po prvý krát v histórií časovanou bombou, ktorej rozbuška je nastavená na menej ako 50 rokov,“ hovorí slávny antropológ Jared Diamond, ak sa budeme len nečinne prizerať, môžeme utrpieť obrovskú ujmu, pretože všetko spolu súvisí … potrebujeme vyriešiť všetky problémy. Vypnúť tikajúcu časovanú bombu.

Súvisiace: Svetová populácia v roku 2055 dosiahne vrchol

Pápež František nás už v minulosti varoval pred troma seba deštrukčnými trendmi:

Prvým z nich je neudržateľné globálne otepľovanie a klimatické zmeny na planéte Zem.

Druhým je alarmujúci stav globálnej ekonomiky. Narastá nerovnosť medzi ľuďmi, čo pridáva palivo revolúciám.

Tretím je nedostatok prírodných zdrojov, ktoré nebudú schopné uživiť 10 miliárd ľudí žijúcich na Zemi v roku 2050. Všetky tieto problémy idú spolu ruka v ruke a ak sa naplno prejaví jeden z nich je len otázkou času, kedy sa ostatné pridajú.

Každý zo spomenutých ľudí v súčasnosti pracuje na niekoľkých filantropických projektoch, lenže každý sám. Teraz nastal čas, aby spojili svoje sily, videli svet ako jednu entitu a pátrali po spoločných riešeniach. Ako poznamenal Benjamin Franklin počas podpisovania Deklarácie nezávislosti v roku 1779. Buď budeme ťahať všetci za jeden povraz, alebo visieť všetci na svojom.“
Prečítajte si zhrnutie troch najväčších hrozieb moderného sveta.

1. Neudržateľné klimatické zmeny ničia planétu

Po ukončení seminára Pápežskej akadémie vied na tému „Udržateľná humanita, udržateľná príroda – naša zodpovednosť,“ pápež František pripomenul ľuďom zhromaždeným v Ríme biblický príbeh, čím jednoznačne upozornil na nutnosť riešenia tohto problému. Pápež apeluje na všetkých z nás „Chráňte Božie dary… Pretože ak ich neochránite, neochránite ani seba. Na to nikdy nezabudnite.“

„Povzbudivé správy“. Ale klimatické zmeny a globálne otepľovanie si nevyžaduje ďalšie štúdie, ale vodcovstvo, činy a konanie. Medzivládny panel OSN pre klimatické zmeny zložený z 2000 vedcov sa venoval tomuto problému od roku 1988. V ich 5. výročnej správe sa zhodli, že na 95% sú primárnou príčinou klimatických zmien minulého polstoročia ľudia. Nedávny výskum NASA to určil dokonca s 97% presnosťou. Ďalší výskum nie je potrebný. 

Ale prečo ten odpor k vede? Ako sme informovali v článku „Klimatológia je podvod: Šesť najväčších ropných spoločností (Big Oil), Republikánska strana a Boh tak povedali.“ Vatikánska pontifikálna akadémia spolu s Medzivládnym panelom o zmene klímy a NASA boli ohromení silou, dobre situovanej armády odporcov klimatológie. Títo ,,odporcova“ sa boja, že prijatie vedeckého faktu otvorí dvere univerzálnym vládnym opatreniam a zdaňovaniu emisií uhlíka, čo by znížilo zisk a radikálne zmenilo biznis plány všetkých globálnych producentov energií.

Súvisiace: Skromný pápež Francis opäť apeluje na rozdiely bohatstva a vysoké platy

2. Postupný kolaps globálnej ekonomiky podporuje rast nerovnosti

Pápež František povedal v nedávnom rozhovore pre španielsky časopis La Vanguardia: „Globálny ekonomický systém je blízko kolapsu.“ Materializmus a kapitalizmus zvyšujú nerovnosť a nezamestnanosť: „Svetový ekonomický systém to ďalej nemôže zvládnuť… zahadzujeme celú generáciu, aby sme udržali systém, ktorý nefunguje. Peniaze sme postavili na piedestál, vytvorili akéhosi boha peňazí“ v globálnej ekonomike „hnanej ambíciou mať viac.“

Tieto varovania sa dostali aj medzi hlavné témy pápežovho manifestu, „Apoštolské napomenutie: Radosť evanjelia (Evangelii Gaudium)“ ktoré bolo uverejnené minulú jeseň. Jedno z vyhlásení zhrnulo jeho odkaz: nerovnosť je koreňom sociálnych chorôb… pokiaľ nebudú problémy chudobných radikálne riešené odmietaním absolútnej autonómie trhov a finančných špekulácií a atakovaním štrukturálnych príčin nerovnosti, nebude nájdené žiadne riešenie pre svetové problémy, nebude nájdené riešenie na žiadne problémy.“ Na túto stále sa rozširujúca priepasť nerovnosti poukazuje aj Thomasom Piketty vo svojej knihe „Kapitál v 21. storočí.“

„Pápež je antikapitalista a socialista – vďaka Bohu. Manifest jasne vyjadruje pápežovu misiu na Zemi. Misiu, ktorá nezahŕňa len vedenie kostolov, 200 kardinálov, 5 000 biskupov, 450 000 kňazov a diakonov, nie len 1,2 miliardy katolíkov na celom svete a 78 miliónov v 17 645 Amerických diecézach, ale tiež viesť a inšpirovať lídrov 196 svetových krajín a populáciu viac ako 7 miliárd ľudí, ktorá rapídne rastie k ekonomicky neudržateľným 10 miliardám žijúcich na tejto planéte.

Súvisiace: Situácia smogu v Pekingu je tak zlá, že východ slnka vidíte iba na TV + video

3. Prírodné zdroje planéty Zem nedokážu nasýtiť 10 miliárd ľudí

Zemské prírodné zdroje sa rýchlo vyčerpávajú rapídnym rastom obyvateľstva a taktiež rastom životných nárokov. Pápež v Evangelii Gaudium varuje pred touto novou kultúrou prosperity, ktorá nás podľa neho čoskoro zničí. V globálnej ekonomike vedenej nadmernou spotrebou kde neovládaný konzum kombinovaný s nerovnosťou nakoniec plodí násilie.

Násilie sa bude zvyšovať spolu s konkurenciou pri získavaní vzácnych zdrojov ako voda, hnojivo, úrodná pôda. Planéta Zem nemôže uživiť 10 miliárd ľudí v roku 2050 kedy vyčerpanie prírodných zdrojov zvýši hlad, smäd, pocit nedostatku, choroby a vojny.. Všetko toto je predpovedané viacerými ľuďmi, vrátane filantropa Jeremyho Granthama, ktorý je londýnskym periodikom Guardian. považovaný za najvplyvnejšieho svetového enviromentalistu.

„To čo sa naozaj počíta však nie je počet ľudí, ktorí pribudnú v najbližších rokoch, ale ich vplyv na životné prostredie,“ varuje Jared Diamond, evolučný biológ a autor publikácie „Kolaps: Ako spoločnosti vyberajú či sklamať alebo uspieť“ Prečo je tomu tak? „Pretože obyvatelia vyspelých štátov spotrebujú 32 krát viac zdrojov ako sú fosílne palivá a vyprodukujú 32 krát  viac odpadu ako obyvatelia tretieho sveta.“

V skratke, dnešná globálna ekonomika vedená nekontrolovanou spotrebou bude pokračovať v zrýchľovaní a zosilňovaní vplyvu na čerpanie neobnoviteľných zdrojov,  čo povedie k  nárastu násilia.

Tento trend je zachytený vo výroku od Diamonda.  „Jeden zo znepokojujúcich faktov histórie je, že príliš veľa civilizácií zaznamenalo prudké krivky poklesu. Zánik spoločnosti môže začať dekádu alebo dve potom, čo dosiahne svoj vrchol. Či už v počte obyvateľstva, bohatstve alebo moci.“ Práve z toho dôvodu je dôležité ihneď konať. Nemôžeme čakať do roku 2050, kedy bude kolaps zjavný a neodvrátiteľný.

Bill Gates, pápež František, prosím volajte…

Preložil: Marek Arpáš

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár