Posedenie v kuchyni s bezplatným jedlom, je niečo, čo si letný stážisti u spoločnosti Google vážia, ale čo sú ich obľúbené pôžitky, ale kde začať? Bicykle, autobusy, masáže, bazény, tanečné kurzy, priestory na zdriemnutie, večierky a prístup k ich technologickým možnostiam – je to naozaj veľmi dlhý zoznam.

Niekto uvádza: “Žeby neobmedzená perlivá voda?”

Nakoniec, však začínajúci pracovníci u spoločnosti Google sú najviac nadšení prácou.

Súvisiace: Google dával tieto otázky na prijímacích pohovoroch, avšak sú také náročné, že už boli zakázané

20-ročná Rita DeRaedt, ktorá študuje vizuálne komunikačné technológie v Bowling Green State University v Ohiu uviedla: “Projekt na ktorom som pracovala mal veľmi veľký vplyv, a ja som hľadala spôsoby, ako si zlepšiť svoje možné skúsenosti.” Priznala sa, že sa cítila byť nadšenou pracovať s tak trochu hviezdnym týmom. Súčasťou jej tímu bol dizajnér, ktorého už dlho obdivovala.

S príchodom leta do Silicon Valley prichádza príliv tisícov stážistov, ktorí sú dobre platený a vychutnávajú si veľa výhod. Mladí prichádzajú z celého sveta a majú možnosť skúsiť, aké to je pracovať v spoločnostiach, ako sú Google, Facebook, Dropbox a Twitter…

Technologické firmy v Silicon Valley platia svojich stážistov viac než akékoľvek iné odvetvie v USA. S touto informáciou prišiel Zoznam Top 25 online firiem roka 2014 na stránkach Glassdoor.

Palantir Technologies, kybernetická spoločnosť založená v Palo Alto je na špičke zoznamu so 7012 dolármi, v priemernom mesačnom základnom plate. Na zozname sú takiež mená ako: Twitter, LinkedIn, Facebook, eBay, Google a Apple, ktoré všetci poskytujú platy vo výške viac ako 5000 dolárov za mesiac, alebo 60 000 dolárov ročne, ak sa jedná o plný pracovný úväzok.

A samozrejme v tomto plate niesú zarátené výhody, ktoré dostanete vďaka Facebooku, teda jedná sa o možnosti bývania v tomto regióne s vysokými nájomným.

Súvisiace: TOP 25 spoločností, kde sa naozaj oplatí zamestnať

Vedenia spoločností dúfajú, že zábavné a stimulujúce leto bude motivovať, aby sa neskôr po absolvovaní vrátili a začali u nich svoju kariéru. Jedná sa o veľmi dobre vynaložené peniaze v poli boja o talenty – s týmto vyjadrením prišiel profesor Joel West z Keck Graduate Institute, v Claremonte, ktorý si najímal stážistov, keď mal svoju vlastnú softvérovú firmu a v súčanosti pomáha vyhľadávať vhodných študentov na stáže týchto firiem.

Poznamenal: “Keď ste zamestnávateľ, stážisti sú výbornou investíciou, pretože máte relatívne lacnú pracovnú silu a dostanete prvý pohľad na svojich budúcich talentovaných a ambicióznych ľudí.”

V skutočnosti mnoho stáží sa premení na reálnu kariéru.

Max Schireson, generálny riaditeľ tzv. startupu – spoločnosti MongoDB, so sídlom v Palo Alto a New Yorku poznamenal, že starostlivosť o bývalých stážistov je dôležitá. Tento rok v lete si ich zo skupiny 3000 ľudí vybrali 35. Na konci leta sa vrátia späť do svojich škôl – predovšetkým Brown, MIT, Stanford a Princeton .

Schireson uvádza: “Snažíme sa udržať v kontakte so všetkými a chcem aby Nás vzťah bol čo najbližší, ako sa ale dá a to Nám samozrejme môže pomôcť pri poznávaní našich ďalších spolupracovníkov.”

Schireson ďalej dodáva, že zatiaľ čo dostávajú solídny plat, s jedlom, pitím a sladkosťami okolo kancelárie, nakoniec existujú aj limity. Nakoniec poznamenal: “Chceme, aby ľudia boli priťahovaní predovšetkým z dôvodu realizácie sa na pracovisku.”

Súvisiace: 19 náročných úloh ktoré Ťa privedú k úspechu! 

Typicky, stážisti sú určené pre spoločné tímy pracujú na konkrétnych projektoch; pracovníci počítačových vied môžu písať softvérový kód, zatiaľ čo študent ľudských zdrojov, môže vytvoriť on-line vzdelávacie moduly.

Podnikateľ Jon Bischke, ktorý je v súčasnej dobe generálnym riaditeľom v San Francisco založenej Entel a pracovník z obôlasti HR pre technologické spoločnosti poznamenáva, že stážisti sú taktiež lepšie pripravený na rýchle pracovné prostredie.

Dodal: “Firmy v Silicon Valley rastú rýchlejšie, než doslova akejkoľvek firmy kdekoľvek od počiatku času,” … “Energia je tu hmatateľná a pre najmä pre ľudí, ktorí ocenia rýchle tempo prostredia, nenájdete niečo rýchlejšie, než to, čo sa práve teraz deje v Silicon Valley.”

Ale je tu snaha mať primeranú pracovnú dobu, a mnohí stážisti z finančného sektora pracujú dlhšie a za menší plat.

Hovorca spoločnosti Google Meghan Casserly povedal: “Veríme, že platíme za prácu a platíme našich stážistov do bodky, ale my taktiež veríme v správny a efektívny pracovný čas našich stážistov a myslím si, že sa aj sami môžu poučiť, pokiaľ ide o správu času a pracovný postup,” … „Práca nadčas je povolená, ale iba pre projekty, ktoré ju odôvodňujú.“

Chris Crawford, ako 18-ročný študent na University of California, v Santa Cruz zažil svoju prvú stáž v neďalekom Cupertino, sídle spoločnosti Apple. On samozrejme ďalších päť letných stáží pracoval u Apple, dve v oblasti public relations a tri v iTunes.

Súvisiace: Platy v Silicon Valley dosahujú rekordných úrovní – okolo 165 000 dolárov

“Milujem technológie spoločnosti Apple a keďže som muzikant, milujem túto spoločnosť za to, čo robili v hudobnom priemysle a ja som tam naozaj dostal skutočné životné a obchodné skúsenosti.” Crawford v roku 2009 pracoval na vlastnom startupe – Loudr.fm, on-line služby, kde môžu hudobníci predávať covery a pôvodnú hudbu svojim fanúšikom, alebo cez iTunes, Spotify, Google Play a ďalších iných lokalít.

Vedúci, ktorý má na starosti celosvetové najímanie u spoločnosti Google – Kyle Ewing uvádza, že najväčší omylom, je, že ich stážisti sú vo väčšine počítačoví odborníci z elitných vysokých škôl. Namiesto toho, Google a mnoho ďalších firiem zamestnáva členov tzv. „terénnych programov“, čím sa snažia diverzifikovať svoje pracovné sily a poskytujú príležitosti pre študentov aj mimo technických odborov.

Zdroj: AFP, BusinessWeek

Facebook komentár