Google_dosiahol_rovnake_prijmy_z_reklam_ako_vydavatelia_v_USA_top

Aliancia News Media Alliance (NMA), ktorá zastupuje 2000 vydavateľov správ, podľa novín The New York Times uviedla že spoločnosť Google v roku 2018 vytvorila príjmy (zo správ) o hodnote 4,7 miliardy dolárov. Pre porovnanie, spravodajský priemysel ako celok vytvoril v roku 2018 celkový príjem z digitálnej reklamy vo výške 5,1 miliardy dolárov.

Google_dosiahol_rovnake_prijmy_z_reklam_ako_vydavatelia_v_USA

Toto odhalenie by mohlo viesť k tomu, že zákon o žurnalistike známy ako “Journalism Competition and Preservation Act“ pravdepodobne bude úspešne presadený, čo by umožnilo vydavateľom kolektívne vyjednávať o zdieľaní príjmov s platformami. Konkrétnejšie znázornenie dominancie spoločnosti Google by tak mohlo podporiť prípad väčšej ochrany pre spravodajský sektor.

Navrhovaný zákon by umožnil 48-mesačné možnosti vyjednávania pre vydavateľov, ktorí chcú spolupracovať, s cieľom dohodnúť sa na lepších podmienkach s duopolom (monopol 2 firiem). Najnovšia verzia tohto zákona len v priebehu minulého týždňa bola prezentovaná v sérii vypočutí o dominancií technologických spoločností a spôsobe, akým by sa mohli vyrovnať podmienky medzi vydavateľmi a platformami.

David Chavern, generálny riaditeľ NMA pre CNN Business poznamenal, že “to, čo požadujú je schopnosť vydavateľov správ konať kolektívne, aby sa dohodli na lepšom a udržateľnejšom prístupe … pretože platformy v súčasnosti využívajú všetok náš obsah a ponúkajú nám veľmi málo peňazí späť, smerujúcich k udržaniu budúcnosti žurnalistiky.

Ak by boli tieto právne predpisy prijaté, mohli by slúžiť ako test na dlhodobejšie riešenie duopolu, ktoré sú spôsobené “pretlakom“ spravodajského priemyslu – ktoré by bolo prospešné pre obe strany. Zákonodarcovia na oboch stranách politického spektra uznávajú, že vydavatelia nemôžu skutočne konkurovať reklamným schopnostiam technologických spoločností. Menšie vydavateľstvá a miestne spravodajské služby sú čoraz viac obmedzované alebo čelia zmenšovaniu, pretože príjmy z reklamy sú získavané firmami Google a Facebook.

Súvisiace: Google testuje špeciálnu navigačnú funkciu pre Google Maps

Situácia ako taká je jedinečná, pretože zrušenie antitrustových predpisov by bolo prospešné pre skupinu, ktorá sa snaží konkurovať. A vlastníci nie sú jediní, ktorí majú čo získať: Spoločnosť Google v tejto oblasti vytvorila príjmy o objeme 4,7 miliardy dolárov, pretože existuje obsah vydavateľa, a približne 40% kliknutí na trendy vyhľadávanie spoločnosti Google sa podľa NMA vzťahuje na obsah správ.

Kým vydavatelia presadzujú zákon, aby mohli rokovať o rozdelení výnosov s dominantnými platformami, návrh zákona by mohol zapríčiniť ďalšiu spoluprácu, ak by prešiel – tu sú dva spôsoby, ako by to mohlo vyzerať:

1) Aliancie vydavateľov. Model takýchto spojenectiev by mohol pochádzať z Nemecka, kde sa štyri najväčšie vydavateľstvá krajiny spojili, aby bojovali proti duopolu priamo, namiesto toho, aby rokovali o rozdelení príjmov. Dohromady ponúkajú spoločné predĺžené reklamné zmluvy na svojich stránkach, aby sa pokúsili dosiahnuť reklamné záväzky.

2) Fúzie. Vďaka zjednodušenej antitrustovej regulácii sa vydavatelia môžu pokúsiť o priame zlúčenie. V tomto roku sa uskutočnili výzvy na rozsiahle kombinácie – najvýraznejšie, vedúci predstaviteľ spoločnosti BuzzFeed – Jonah Perreti zdôraznil konsolidáciu vrámci potenciálnych stratégii proti duopolu. Avšak aj uprostred podobných diskusií, ako napríklad vedú Refinery29 a Group Nine Media, sme nevideli príliš, čo sa týka spôsobu konkrétnych krokov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BusinessInsider

Facebook komentár