Vlastnik_Google_Alphabet_ma_aktualne_hodnotu_1_biliona_dolarov

Exkluzívny klub v hodnote 1 bilióna dolárov na Wall Street práve získal nového člena. Akcie materskej spoločnosti Google – Alphabet vo štvrtok dosiahli nové historické najvyššie hodnoty, čím posunuli trhovú hodnotu spoločnosti na 1 bilión dolárov.

Alphabet sa tak pripojil k spoločnostiam Apple a Microsoft, ktorých hodnote dosahuje najmenej 1 bilión dolárov. Apple je najcennejšou spoločnosťou v USA s trhovou hodnotou na úrovni takmer 1,4 bilióna dolárov. Microsoft má hodnotu takmer 1,3 bilióna dolárov.

Je to prvýkrát, čo tri americké spoločnosti majú hodnotu najmenej 1 bilión dolárov súčasne.

Najcennejšia spoločnosť na tejto planéte, ropný gigant Saidi Aramco, sa minulý mesiac stala verejnou akciovou spoločnosťou v hodnote 2 biliónov dolárov a v súčasnosti má hodnotu okolo 1,8 bilióna dolárov.

Firma Amazon, ktorá je v súčasnosti ohodnotená na približne 930 miliárd dolárov, bola druhou americkou firmou, ktorá v septembri roka 2018 dosiahla úroveň 1 bilióna dolárov.

Akcie spoločnosti Alphabet začali roka 2020 vo veľkej obľube a už v roku 2020 dosahujú výnos na hodnote viac ako 8%.

Zvyšok technologického sektora – ako aj širší trh – prudko stúpa aj vďaka optimizmu z prvej obchodnej dohody medzi USA a Čínou a solídnym výnosom mnohých veľkých bánk za štvrtý štvrťrok.

Akciové index Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq vo štvrtok uzavreli na rekordných maximách.

Súvisiace: Najväčšia spoločnosť sveta prišla o 200 miliárd dolárov

Rast spoločnosti prichádza po novo-vymenovanom generálnom riaditeľovi skupiny, menom Sundar Pichai. V prekvapujúcom vyhlásení v decembri 2019 zakladateľ skupiny Alphabet – Larry Page oznámil plány na odstúpenie z funkcie generálneho riaditeľa, spoločne so spoluzakladateľom a prezidentom Sergejom Brinom.

Optimizmus tiež vychádza z rastu spoločnosti v oblasti cloud computingu.

Niektoré analytické firmy dokonca zverejnili zvýšené odporúčania pre podnikanie spoločnosti v oblasti reklamy.

V decembri banka Stifel zvýšila svoj cenový cieľ pre skupinu Alphabet na 1 525 dolárov z 1 325 dolárov, čo je o 14% viac. Akcie materskej spoločnosti Google vzrástli takmer o 1% po tom, čo Bank of America v januári zvýšila cenový cieľ pre akcie spoločnosti Alphabet, pričom okrem iného uviedla, že očakáva zdravé výsledky reklamnej divízie skupiny.

Spoločnosť Alphabet oznámi svoje výsledky za štvrtý štvrťrok a za celý rok 2019 už 3. februára.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár