„Plast je extrémne odolný materiál, rozložiť sa mu trvá 500 rokov, no aj tak je vytvorený na asi 5 minútové využitie a potom je vyhodený. Len málo ľudí vie, kde táto kopa odpadu skončí … v oceánoch, zabíja a ticho ničí všetko, vrátane nás“

Cristian Ehrmantraut vytvoril prototyp plávajúcej plošiny, ktorá filtruje oceány a absorbuje plasty. Umiestnená 4 km od pobrežia Veľkonočných ostrovov, blízko centra obrovského víru plastov v južnom Tichomorí, štvorboká plošina vykonáva druh dialýzy, ktorý dovoľuje prírodnému prostrediu zotaviť sa a zároveň  produkuje energiu a jedlo.

Súvisiace: Nová turbína, ktorá produkuje čistú vodu zo vzduchu

Od architekta: Nápad pre tento projekt vzišiel z reality, ktorá, aj keď si to málokto uvedomuje, ovplyvňuje nás všetkých: jednorazová kultúra a jej prvotný aktér – plasty.

Od 60. rokov 20. storočia sa plasty stali súčasťou nášho každodenného života a dovolili nám, okrem iných vecí, rozšíriť náš život. Predsa len za touto pozoruhodnou realitou sa nachádza nepríjemný fakt: Plast je extrémne odolný materiál, rozložiť sa mu trvá 500 rokov, no aj tak je vytvorený priemerne na 5 minútové využitie a potom je vyhodený. Len málo ľudí vie kde táto kopa odpadu skončí … v oceánoch, zabíja a ticho ničí všetko, vrátane nás.

Dnes existuje šesť obrovských vírov plávajúcich plastov: päť medzi kontinentmi a šiesty blízko Arktídy, veľkosťou porovnateľný s Brazíliou (8,5 milióna štvorcových kilometrov) a hrubý 10 metrov. Práve v tomto prostredí sa darí divému hmyzu, ktorý sa živí zooplanktónom. Tento hmyz zažil taký exponenciálny rast, že ohrozuje zooplanktón a tak v podstate eliminuje základ potravinového reťazca oceánov.

V centre obrovského víru Južného Tichomoria sa nachádzajú Veľkonočné ostrovy. Tony mikro-plastového odpadu prichádzajú s každou vlnou (špeciálna správa) a tak vytvárajú z tohto miesta strategické miesto na začatie čistenia svetových oceánov. Veľkonočné ostrovy, ktoré ročne navštívi viac než 50 000 turistov z celého sveta, sa môžu stať svetovým referentom novej ekológie, ktorá, či sa nám to páči alebo nie, bude zameraná sa odstraňovanie tohto katastrofálneho neporiadku ďalších 1000 rokov (viď dokument Mapovanie odpadkových škvŕn mora). Táto snaha bude zahŕňať architektúru, ktorá nielenže bude musieť trvalo produkovať energie bez znečisťovania, ale takisto aj čistiť životné prostredie.

Teda projekt, ktorý by sa nachádzal 4 km od pobrežia Veľkonočných ostrovov, je prototypom plávajúcej plošiny ktorá filtruje oceány, absorbuje plasty, a chráni ostrovy od ustavičných útokov.

Súvisiace: Čína stavia obrovské ekologické mesto, kde nebudeme musieť šoférovať

Dizajn subštruktúry je založený na aplikácii M.E.F logiky, ktorá sa podobá na Sierpinski trojuholník, ale v 3D v snahe dosiahnuť celkovú koordináciu malých, prefabrikovaných prvkov. Štvorboký tvar je jednoduchý, čistý, stabilný a statický.

Zaujímavé veci sa takisto objavili aj na koncepčnej úrovni, napríklad zvislosť priestoru v jeho prirodzenom stave; len vďaka tomu že je ponorená, je možné vidieť oblohu spod morskej hladiny. Aspekty vzniku boli takisto zvažované na neinváznej, horizontálnej úrovni, ktorej výsledky v objeme boli nie väčšie ako nákladná loď, s obývateľnou zónou na povrchu a recyklačnou zónou pod vodou. Voda z oceánu je nasmerovaná do recyklačnej zóny pomocou gravitačných filtrov ktoré oddeľujú vodu od plastov, ktoré sú neskôr spracúvané do plastových tehiel, dlaždíc alebo hocičoho čo môže byť použité na zlepšenie života tých, ktorý to potrebujú. V obývateľnej zóne sa takisto nachádzajú záhrady, ktoré produkujú jedlo pre 65 pracovníkov, bez potreby zásob z ostrovov. Strecha je vyrobená z fotovoltaických článkov.

Na zachytenie plastov a ich prilákanie na plošinu sme vytvorili štandardný systém valcovitých bariér, ktoré využívajú vlny na separovanie živých organizmom od nehybných, to všetko počas produkovania energie a zachovania priechodu pre ryby, lode, atď. Vzhľadom k obrovskému rozsahu oceánov bude takáto plošina potrebná každých niekoľko kilometrov.

Súvisiace: Tieto nemecké potraviny našli spôsoby, ako eliminovať balenie potravín

Oceán je dynamický, preto nebude potrebné aby  sa plošiny pohybovali; nakoniec, všetka voda prejde tou istou zónou. Rozsah plošín pracujúcich systematicky pokryje stovky kilometrov – dobrý začiatok riešenia pohromy ktorú sme spoločne spôsobili.
Tak poďme do práce.

Architekt: Cristian Ehrmantraut
Pomocný profesor: Yves BesanÇon, University of Chile

Preložil: Marián Bednarčík

Zdroj: ArchDaily

Facebook komentár