Pre túto chvíľu sankcie USA a EÚ boli vykonané z dôvodu reakcie pripojenia Krymu a sú obmedzené na zmrazenie bankových účtoch malého počtu ruských jedincov a aj inýh menších opatrení.

Ale ak západné mocnosti si rozhodnú utiahnuť skrutky zmrazením ruských aktív podľa posledných dostupných údajov nebudú musieť chodiť ďaleko: investičné spoločnosti v Rusku sú sústredené do krátkeho zoznamu malých krajín.

Vyhlásenie Bieleho domu prinieslo vyjadrenie: Ruská vláda sprísnila sankcie z dôvodu pripojenia Krymského polostrova za účasti vojenskej sily, Biely dom a Európska únia počas prvýkrát odpovedala finančnými sankciami proti 21. Rusom, vrátane vládnych úradníkov a pomocníkov ruského prezidenta Vladimíra Putina a ďalších ľudí “zodpovedných za oslabenie suverenity, územnej celistvosti a vláde Ukrajiny”. Tento krok sa zameral na ich osobný majetok,” avšak nie na spoločnosti, ktoré riadia menom ruského štátu.”

(Súvisiace: 15 ohromujúcich faktov o Rusku )

Tieto aktíva zložené z akcií, dlhopisov a iných osobných finančných holdingov bolo celkom ľahké nájsť.

Zhruba pol bilióna amerických dolárov bolo v investíciách držaných Rusmi mimo krajiny, zhruba dve tretiny sú v účtoch iba troch krajín: Cyprusu, Holandska a Britských Panenských ostrovov – podľa údajov zhromaždených Centrálou bankou Ruska.

Tieto tri krajiny pre bohatých Ruskov boli populárnymi daňovými rajmi, keďže nárast kapitálu začal naplno po roku 2000.

Z dôvodu vyhýbania platenia daní, oligarchovia a ďalší bohatí Rusi zaparkovali svoje bohatstvo v tzv. “bezpečnom hniezde” – v zahraničí, pretože “ruská štátna pomoc pre malých a stredných investorov je veľmi slabá,” – podľa správy roka 2011 od Vale Columbia Center pre trvalo udržateľné medzinárodné investície.

Títo investori pred rokom dostali hlavný šok, kedy finančná kríza na Cypre priniesla prísne obmedzenia týkajúce sa bankových daní na vklady a veľa ruských investorov tomu jednoznačne čelilo.

(Súvisiace: USA vs. Rusko v 3. kreslených komiksoch )

Podľa posledných dostupných údajov Britské Panenské ostrovy v prvých troch štvrťrokoch minulého roka zaznamenali príliv nových peňazí vo výške 61 miliárd dolárov od ruských podnikov.

Aj cez kapitálové obmedzenia na Cypre, ďalší 7,5 miliardy dolárov vo forme ruských aktív (bez vkladov a výberov) pristáli v tomto malom ostrovnom národe počas prvých deviatich mesiacoch roka 2013. Rakúsko bolo treťou najväčšou krajinou, vo forme čistého prílevu kapitálu v tomto období vo výške 5,1 miliárd dolárov.

Problém je v tom, že na rozdiel od možnej alternatívy k iránskej rope, Európa nemá žiadny spôsob, ako nahradiť dodávky Ruských energetických surovín. Rusko dodáva zhruba 30 percent dovozu ropy a zemného plynu, na ktoré sa Európania spoliehajú pre naplnenie svojich plynových zásobníkov, tepla a svetiel svojich domov a prevádzke svojich výrobných tovární. Takže odrezanie prúdenie tzv “petro-eur” prúdiacich späť do Ruska by prinajmenšom spôsobili veľké problémy pre Európu.

Ruská vláda to už niekoľko krát Európanom pripomenula, odkiaľ ich energetické suroviny pochádzajú. Dvakrát počas razantnej zimy v rokoch 2006 a 2009 Rusko vyplo dodávky plynu cez Ukrajinu, z dôvodu obchodných nezrovnalostí, čo ďalej znížilo dodávky na západ do Európy.

(Súvisiace: Prečo Európa odmieta sankcie Rusku )

Ruské kroky na Kryme ďalej komplikujú vyjednávania o výstavbe nového plynovodu, ktorý by mohol obísť Ukrajinu. Tento projekt, známy ako South Stream bol navrhnutá spoločnosťou Gazprom, a v decembri roka 2013 bol zamietnutý európskymi regulačnými orgánmi. Tieto rozhovory budú v tomto období pravdepodobne oveľa chladnejšie.

Európski lídri sa medzitým snažia riešiť rôzne ďalšie alternatívy k možnému ďalšiemu odstaveniu ich kontinentu z dodávkam energií Ruska v dlhodobom horizonte.

Zdroj: RTT, Reuters, WSJ

Facebook komentár