Ste jeden z tých, ktorí so závisťou obdivujú  úspešných ľudí a myslia si, ” Prečo aj ja nie som úspešný? prečo nie som slávny aj napriek tomu, že som ťažko pracoval každý deň. Čo je so mnou špatne?”

Tieto otázky a seba spochybňovanie by Vás mohli pripraviť o motiváciu robiť prácu ktorá Vás dokonca aj baví. Začnete si nahovárať, ” Nemôžem dosiahnuť úspech nech sa akokoľvek snažím. Ostatným sa to podarilo tak ľahko.”

Čítajte ďalej, ak aj vy ste taký.

Neschopnosť vidieť celý obraz

Keď myslíte na veci ako: ” Oni to všetko dosiahli tak jednoducho,” alebo, “Niečo musí byť  so mnou a prácou ktorú robím v neporiadku,” jasne vám uniká celý obraz.

Po prvé, predstava, že úspešní dosiahli všetko cez noc je len ilúzia. V skutočnosti, zabralo im to veľa nadčasov aby dosiahli tú úroveň na akej sú dnes. Taktiež museli vynaložiť veľa úsilia a tvrdej práce kým sa k nim úspech dostavil. Pretože to trvalo veľa nocí kým úspech za nimi prišiel, museli byť odhodlaní a vytrvalí v tom, čo robili.

Aj keď toto je pravda, stále je tam jedna kritická vec ktorá odlišuje úspešných a neúspešných ľudí.
 

Žiť vo svojej “Komfortnej zóne”

Zoberme si priemerného Jána. Žije si pohodlný  život, viac-menej robí každý deň to isté. Všetko ide pekne a ľahko. Nemusí robiť ťažké rozhodnutia a cesta je hladká. Jednoducho povedané je v jeho zóne komfortu.

Poďme sa teraz pozrieť na druhú stranu, Šimona Úspešného. Aj keď určite tiež má svoju útulnú zónu, stále sa z nej sám tlačí von. Aj keď  zlyháva veľmi často, učí sa stále niečomu novému a naberá  skúsenosti vďaka ktorým mení svoje správanie. Inými slovami, je ochotný robiť veci ktoré Ján nespraví, aj keď  kvôli nim musí opustiť svoj komfort.  

Tu je celá pointa: Aj keď opustenie vašej útulnej zóny by mohlo byť nepríjemné, vyplatí sa to vo veľkom a pomôže vám to dosiahnuť vaše sny omnoho rýchlejšie. Samozrejme ak nie ste ochotný spraviť nič čo by vás vystavilo istému nebezpečenstvu- potom bude dosiahnutie veľkých vecí pre vás veľmi náročné.  

Teraz, ak už rozumiete prečo by ste mali začať rozťahovať vašu zónu pohodlia, sú tu tri hlavné veci ktoré vás brzdia:

  • Nie ste dostatočne sebavedomý na to aby ste začali konať
  • Bojíte sa zlyhania
  • Bojíte sa odmietnutia inými ľuďmi

Aj keď by sa tento krátky list prekážok mohlo zdať nemožné  pokoriť, nemali by ste sa báť. Môžete nad týmito vecami zvíťaziť  pokiaľ naozaj chcete!

Vykopnite sa z vašej zóny za svojím cieľom. 

Ako opustiť zónu a dosiahnuť úspech rýchlejšie?

Pokiaľ si myslíte, že ste zlyhali, potom ako prvé si musíte uvedomiť, že tento pocit je len vo vašej hlave. Čo je vôbec zlyhanie?  Nazvali by sme to zlyhaním, keby niekto musel zápasiť sám so sebou aby spravil veci ktorých sa obáva? Ja nie! Práve naopak, táto osoba by si zaslúžila môj rešpekt lebo urobil niečo, čo ostatní urobiť nechceli.

Raz, keď sa rozhodnete spraviť niečo  čoho ste sa predtým báli, dostane vaša sebadôvera veľký  impulz a vy si kričiac uvedomíte: “Ja to dokážem, ja to dokážem!” Nemôžem vám ani povedať koľkokrát som sa presne tak cítil po dosiahnutí niečoho, čo som pokladal za nemožné.

Ľudia by vás mohli považovať za hlúpych lebo sme sa rozhodli spraviť niečo smelé. Ale koho to zaujíma? Prečo by ste dovolili myšlienkam a názorom niekoho druhého aby vám bránili na ceste k vášmu šťastiu? 

V momente ked sa zbavíte tohto iracionálneho strachu a začnete konať, ste už pred 90% ostatnými ktorí nie sú ochotný spraviť niečo pre nich nekomfortné. Premýšľajte o tomto. Len to, že začnete je viac ako je väčšina ochotná spraviť. 

Taktiež sa stane zaujímavá vec: V momente keď začnete konať zistíte, že to vôbec nie je také hrozné a časom sa to stane automatickým a beznámahovým. Musíte byť len vytrvalý v tom čo robíte a nevyhýbať sa obávaným veciam.

Nech začne transformácia!

Je tu mnoho ciest ako sa dostať zo svojej útulnej zóny a samozrejme každému vyhovuje niečo iné. 

Čo musíte urobiť aby ste rozšírili svoju zónu komfortu:

  1. Pochopiť, že všetci ( dokonca aj úspešní) začínali od nuly. Museli urobiť rovnaké kroky ako tie ktoré urobíte vy, aby dosiahli úspech. Zbavte sa neopodstatneného strachu.
  2. Myslieť si: ” Robím niečo, čo iní nie sú ochotní urobiť- preto som o krok pred nim.”
  3. Pochopiť, že len konaním sa môžete posúvať vpred. Tiež vždy, keď sa rozhodnete spraviť niečo, čoho ste sa obávali, sa z vás stáva silnejšia osoba. Tiež sa budete cítiť dobre a vaše sebavedomie narastie.
  4. Začnite v malom. Napríklad, pokiaľ sa chcete stať rečníkom na verejnosti nemusíte hneď začať s prejavom pred tisícovým publikom. Môžete rečniť pred priateľmi alebo rodinou a pomaly sa zlepšovať.
  5. Pokiaľ máte blog, začnite robiť rozhovory s ľuďmi. Postupne môžete mať vlastný Webinar ohľadne tém v ktorých ste dobrý .
  6. Robiť stále aspoň malé veci ktoré sa nachádzajú vo vašej “nekomfortnej zóne
  7. Keď sa neútulná zóna stane vašou útulnou zónou, skúste spraviť niečo väčšie a strašidelnejšie.

Nezabudnite, sú tu dve kľúčové veci:

a) Začnite v malom
b) Naťahujte svoju zónu komfortu pravidelne(najlepšie každý deň)

Nasledovaním týchto krokov budete môcť zlepšiť  svoju sebadôveru a odlíšiť sa od davu. Keď ste ochotný  robiť veci ktorých sa obávate, uvidíte možnosti ktoré  vám boli doposiaľ skryté

Otázky pre Vás: Ako zvládate vy “strašidelné” veci ktoré vás dostanú do nekomfortnej zóny? Máte tipy ako úspešne rozširovať svoju útulnú zónu? 

Zdroj: Dumb Little Man

Preložil: Maroš Molnár

Facebook komentár