Niektorí z Nás si práve snažia vybrať svoje zamestnanie rovno zo školy, kde by chceli nejaký ten čas pracovať a využiť svoje uplatnenie pred odchodom do dôchodku a budú chcieť následne tráviť nekonečné hodiny v ich obľúbených koníčkoch a trávením času s vnúčatami.

Vzhľadom na cestovanie a odstránenie jazykových bariér sa krajiny snažia otvoriť zahraničnému obchodu, mnoho ľudí sa snaží stráviť niekoľko rokov v inej krajine a chce mať skúsenosti s inou kultúrou, obyvateľmi, vidieť pamiatky, naučiť sa jazyky a majú v cieľoch aj vyskúšanie iných kuchýň.

Aj keď existuje mnoho zoznamov najlepších krajín a miest k životu, rovnako ako zoznam roka 2014 od HSBC, je možné urobiť Vašu osobnú voľbu.

Musíte si zodpovedať otázky ako:

* Ste slobodný a chcete pohodlné bývanie v 100m2 bytu?
* Potrebujete pre svoje deti kvalitné školy, alebo budete ich chcieť učiť doma?
* Budete sa stravovať na miestnych potravinách, alebo potrebujete prístup k európskym potravinám a tovaru?
* Snažíte sa splatiť dlh?
* Potrebujete prácu, alebo ste na voľnej nohe?

Každá z týchto otázok si zaslúži vážnu pozornosť a budete musieť urobiť ďalší prieskum ohľadom požadovaného miesta, než prijmete konečné rozhodnutie.

Nižšie sú uvedené niektoré z krajín, ktoré sú veľmi atraktívne na základe jazyka, kultúry a životných nákladov.

Anglicky hovoriace krajiny
 

1. Nový Zéland

Ak bude vedieť zniesť naozaj dlhý let, vysoké ceny a pomalú rýchlosť internetu, Nový Zéland má veľké možnosti pokiaľ ide o naozaj výbornú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, taktiež sú tam priateľskí miestni obyvatelia a je tam bezpečné prostredie pre založenie rodiny.

2. Belize

Pláž na Belize

Je ideálne pre vstávanie s malebným výhľadom, pred skokom do dňa plného práce v malej rozvojovej krajine. Dôchodcovia a turisti sa hrnú do tohto cenovo dostupného ostrova, kde je možné žiť za 1500 amerických dolárov na mesiac. Americký dolár je prijímaný ako mena vo väčšine podnikoch a ľudia tu hovoria anglicky, keďže sa jedná o bývalú britskú kolóniu.

3. Veľká Británia

Aj keď si nebudete vedieť nájsť prácu pred odchodom, je tu veľká šanca, že si ju nájdete, akonáhle dorazíte do Británii, ako mnohí zamestnávatelia, ktorí sa zamestnali vďaka výborným a kvalitným personálnym službám, keďže najatie cudzinca so zručnosťami je v tejto krajine naozaj vhodné, pre ich vynikajúcu pracovnú morálku. Náklady na bývanie sú však v Londýne vysoké, ale vaša blízkosť k zvyšku Európy je skvelou voľbou, ak si cez víkend budete chcieť prezrieť ďalšie krajiny.

Pre dobrodruhov

4. Švajčiarsko

Veľké množstvo lyžiarskych lokalít a uvoľnený životný štýl robí zo Švajčiarska atraktívnu voľbu, najmä pre vyššie príjmy v porovnaní s Veľkou Britániou. Nevýhodou je, že si budete musieť nejaký čas zvykať, keďže obchody sú na poludnie po dobu dvoch hodín zatvorené, ale viete mať prístup k výborným školám a zdravotnej starostlivosti.

Súvisiace: 12 faktov o Švajčiarsku, ktoré vám vyrazia dych

5. Čína

Vo väčšine veľkých miest je vysoký dopyt po skúsených učiteľoch, keďže veľmi veľa ľudí tejto krajiny majú veľké ambície stať sa tými najlepšími talentmi na svete. Školy zároveň ponúkajú lákavé balíky vrátane prenájmu, platieb za verejné služby a ďalšie cestovné náhrady.

Peking, Šanghaj, a Guangzhou sú sídlom mnohých zahraničných firiem, ktoré zo svojich vlastných krajín zamestnávajú zhruba jednu štvrtinu zahraničných pracovníkov, ktorý v Číne ročne zarobia 300 000 dolárov alebo viac, takže existuje aj veľké množstvo nepedagogických pracovných miest, kde by ste sa mohli mať naozaj dobre.

Nízke náklady na bývanie, lacné potraviny, lacné domáce potreby uľahčujú splácanie dlhov, alebo podporujú odkladanie peňazí do budúcnosti. Najväčšou nevýhodou je znečistenie ovzdušia v priemyselných mestách, čo robí z Číny nevhodnú voľba pre výchovu detí.

Súvisiace: 5 vecí, ktoré ste nevedeli o podnikaní v súčasnej Číne

6. Hong Kong

Drahý? Áno. Zaujímavý? Áno!

Pred tým, ako sa zbalíte a rozhodnete sa presťahovať do Hong Kongu, musíte vedieť, že je oveľa drahším, ako čínska pevnina, ale minimalisti ocenia malé byty. Najlepší spôsob, ako sa tu mať aj finančne dobre, musíte si nájsť výborne platenú prácu a vyjednať si hviezdny kompenzačný balíček. Ako bonus, väčšina ľudí v Hong Kongu hovorí anglicky, prenájom gazdinej je cenovo dostupným a ak dostanete čínske víza, môžete navštíviť Čínu, aby ste zažili podstatne lacnejšie víkendy.

Súvisiace: Ako vyzeral Hongkong: 1910 vs. 1972 vs. 2014

7. India

Druhá najľudnatejšia krajina sa zaradila do top 10 najlepších miest pre život, kde dosiahla vysoké hodnotenia v oblasti zábavy, spoločenského života, priateľskej nálady a stravy. Denník The Wall Street Journal uvádza, že väčšina zahraničných pracovníkov v Indii sú celkom spokojnými so svojím životom aj cez špinu a teplo. Starostlivosť o deti a vzdelávanie je cenovo dostupné, ale zladenie sa k kultúrou a pestovanie priateľstiev s miestnymi môže byť mierne náročným.

Pre slobodné povolania a živnostníkov

Ak k práci potrebujete notebook a pripojenie k WiFi toto sú tie najlepšie ponuky práve pre Vás.

8. Ekvádor

Ak hovorite trochu po španielsky, bude Vám jednoduchší život medzi miestnymi obyvateľmi a budete si tu vedieť zabezpečiť skvelé ceny na jedlo a nájom. Je to aj najlepšie miesto pre dôchodcov, ktorí si chcú užívať celoročne jarné počasie  a dobre žiť v rámci menšieho rozpočtu. Takže je to výborné, keďže si aj tí vedia zarobiť na živobitie vďaka pripojeniu na internet. Zdravotná starostlivosť je tu taktiež lacná a zahraniční pracovníci tu vedia bez problémov prežiť za zhruba 1000 dolárov za mesiac.

9. Thajsko

Či už sa rozhodnete žiť v oblastiach s metrom, alebo viac vidieckych oblastiach, život v Thajsku má nízke náklady na bývanie, je tu prístup k nádherným prírodným scenériám a rozmanitému spektru potravín. Môžete lepšie spoznať veľké množstvo ľudí cez niektoré pracovné príležitosti v anglickom jazyku na čiastočný úväzok, alebo ísť cestou ďalších príležitosti.

Súvisiace: 27-ročný milionár, ktorý odišiel do dôchodku vysvetľuje, prečo sa vrátil späť do práce

10. Singapur

Obchodná križovatka pre Áziu a Austráliu je krajom, ktorý je domovom mnohých medzinárodných spoločností, ale z dôvodu nových predpisov je o trochu zložitejšie pre firmy, aby najali cudzincov, ale je to stále skvelé miesto k životu, ak pracujete z domu. Nehnuteľností sú tu za vysokú cenu, takže nájomné je naozaj drahým, ale jedlo a doprava sú na druhom konci spektra. Ak máte čas, je ľahké cestovať do ďalších ázijských krajín.

Zdroj: ABCNews, Wall Street Journal

Facebook komentár