„Jednoduchá, hoci nie veľmi optimálna, investičná stratégia , ktorú je jednoduché sledovať je taká, ktorú na prvý pohľad opustíte pre jej nedostatočnú výkonnosť.

Táto veta je to z Neobyčajných Výnosov Tadasa Viskantu, investičného blogu bez používania prognóz. Tadas hovoril o nevýhodách komplexnosti pri vytváraní investičného plánu. Hoci sa týmito stratégiami dá matematicky ukázať ako za nejaký čas prekonať trh, často zlyhávajú.

Hlavný dôvod? Ľudia, ktorí ich používajú s nimi, zdá sa, nevydržia dostatočne dlho. Počítačoví pomocníci na to majú akronym – PEBKAC, alebo „problém existuje medzi klávesnicou a počítačom.“ Strach, vyššia nestálosť a značné poklesy nevykoľaja len tých najdisciplinovanejších investorov. Tí ostatní sú preč ako náhle sa objaví problém.

Musíme rozoznať omyly nášho správania. Ak mám byť  otvorený, pravdepodobne sa tak skoro skúseným Zen majstrom nestanete.  No malé objasnenie vám môže pomôcť nerobiť niektoré bežné investorské chyby.

Poznajúc tieto limitácie, dokážeme navrhnúť investičný  plán aby sme obišli tie pasce správania sa. Dobrým krokom je zjednodušenie. Aby ste ho dosiahli, zapamätajte si týchto 10 myšlienok použiteľných pri koncipovaní svojho portfólia:

1) Choďte na to pasívne. Malé špinavé pravidlo: voľba jednotlivých akcií je vysoko nadhodnotená. Iste, prispieva to k úžasnému táraniu na párty. A čo je zábavnejšie ako vŕtanie sa v nových produktoch tej ktorej firmy? Pravda je však, že individuálne akcie sú riskantnejšie než široké exponenty. Riadenie ich pozícií cez vzostupy a zostupy je komplikované a časovo náročné. A väčšina investorov nemá schopnosti a disciplínu, aby to zvládli dobre.

Zvážte toto. Najlepší svetoví nákupcovia akcií utrpeli porážku v 2008. A svetoví najhorší nákupcovia akcií spravili záťah v roku 2009.

Riešením pre vás je index ETF fondov, veľmi vhodný pre výber samostatných akcií. Nižšie náklady, znížený obrat, menej daní a oveľa menej rizika.

2) Obmieňajte triedy aktív. Vlastníctvo rozmanitých aktív znamená, že niektoré časti vášho portfólia budú fungovať dobre v čase, keď sa objaví cyklický výkyv. Široko diverzifikované portfólio zahŕňa rozsiahlu aktiváciu kapitálu, malé aktíva, rozvojové trhy, fixný príjem, nehnuteľnosti a komodity.

Typické portfólio by mohlo vyzerať takto. 33 percent veľkých aktív, 25 percent malých aktív, 20 percent rozvojových trhov, 15 percent dlhopisov, 5 percent nehnuteľností a dve percentá komodít. Mladší investori budú tiež chcieť zahrnúť biotechnológie ako samostatnú triedu. Starší investori budú možno chcieť viac zisk- produkujúcich holdingov ako investície do nehnuteľností a držiteľov nižšieho rizika ako dlhopisy.

3) Pamätajte na oceňovanie. Keď robíte nákupy, na oceňovaní záleží viac ako na čomkoľvek inom. To, čo za investíciu platíte je najväčší determinant toho, aká úspešná tá investícia bude. Keď sú ceny za kapitál vysoké, čisté výnosy budú nižšie. Keď sú nízke, výnosy budú vyššie.

Výzva spojená s oceňovaním je tá, že akcie sa stávajú lacnejšími počas paniky a drahšími počas vzostupu. Inštinkt vás povedie k robeniu toho, čo pripadá dobré-  kupovať vysoko a predávať nízko- presný opak toho, čo by ste robiť mali. Náš ďalší krok rieši práve to.

4) Dolárové priemerovanie nákladov.  Znamená to automatické vkladanie rovnakého množstva peňazí každý mesiac alebo štvrťrok do niekoľkých širších exponentov. Keď sú akcie vysoko, fixné množstvo dolárov znamená, že kupujete menej akcií. Keď sú nižšie, skončíte s kúpením viac. Čo sa týka dôchodku, správcovia alebo internetoví obchodníci to pre vás dokážu automatizovať.

5) Udržte náklady a výdavky nízke. Réžia poriadne strháva výnosy. Zmiešavanie nákladov a výdavkov narastá na, po niekoľkých dekádach, enormnú sumu.

Predpokladajme, že ste pred 30-timi rokmi investovali 100 000 dolárov a mali ste 8%-ný ročný výnos. Ak by ste ich vložili do ETF s výdavkovým pomerom 0,2 %, dnes by to bolo asi milión dolárov. Tá istá investícia do fondu s vyššími nákladmi s indexom výdavkov 1.19% by mala hodnotu o 242 079 dolárov menej.

Redukcia nákladov môže byť v investovaní jediná hodnota, ktorá je zadarmo.

6) Vybalansujte si portfólio. Spomenul som vlastnenie rôznych aktív v hypotetickom modeli 33% malý kapitál, 25% veľký kapitál, 20% rozvojové krajiny, 15% dlhopisy, 5% nehnuteľnosti a 2% komodity. Po dobrom priebehu v ktorejkoľvek skupine sa váš model oproti originálnej štruktúre trošku zmenil. Vybalansujte malé portfólia aspoň raz za rok  a väčšie portfóliá polročne alebo štvrťročne (tie, v ktorých „trecie“ náklady nehrajú veľkú rolu).

Vyrovnanie do originálnej verzie spôsobí tri veci. Kupujete viac toho, čo sa stalo lacným, predávate trochu toho, čo je drahé a stále máte diverzifikáciu pôvodnej verzie. Malo by to byť jednoduché uskutočniť cez väčšinu internetových obchodníkov s cennými papiermi, ktorí majú automatizované nástroje pre balansovanie.

7) Vyhnite sa hluku. Našim cieľom je blokovať veci, ktoré vás posielajú ku dnu cestou nezmyselnej komplexnosti. Dobrý štart zahŕňa dramatické obmedzenie spotreby internetových, tlačových a televíznych finančných správ.

Neznamená to, že s tým musíte okamžite praštiť. No položte si otázku: Pomohol mi tento obchod zarobiť peniaze? Ak je odpoveď kladná, zostaňte pri ňom. Obmedzte 90 percent všetkého ostatného. Oveľa výhodnejšie bude stráviť čas čítaním klasických kníh o investovaní ako konzumovať krátkodobé trhové klebety.

8)  Pravidelne prehodnoťte svoje portfólio. Aspoň raz za štvrťrok. Skontrolujte alokácie, pozrite sa, čo funguje a čo zaostáva. Ak sa radi pozeráte na grafy, použite týždenné, nie denné. Poznatok, ktorý sme sa za posledné storočie naučili je, že keď niekoľko trhov poklesne o 30 alebo viac percent, môžete zvýšiť alokáciu do niektorých aktív. Keď trhy poklesnú o 50 alebo viac percent, zvýšte ju o niečo viac.

Počas kolapsu som počul historky o investoroch, ktorí odmietli urobiť tak veľa ako otvoriť svoj mesačný účet počas troch rokov. Vložením hlavy to piesku stratili veľa príležitostí. Pštrosí prístup sa v investovaní len ťažko niekedy vyplatí.

9) Vystríhajte sa rizikovému kapitálu a súkromnému imaniu. S novými pravidlami týkajúcimi sa marketingových súkromných investícií, hedžových fondov a iných neverejných foriem preberania rizika očakávam, že počas nasledujúcich niekoľkých rokov budem počuť o množstve porazených.

Prečo? Tieto formy investovania sú extrémne vyzývajúce. Počty dokonca aj najlepších investorov do rizikového kapitálu predstavujú veľa núl, hŕstku výnimočných udalostí a veľmi málo obchodníkov z domu. Nie je to jednoduché- a priťažujúce sú nedostatok schopností, kapitálu a tolerancie k takémuto typu vysokorizikových investícií. Čo je pre vás dostupné sú zvyšky- spravidla tie, ktoré investori do rizikového kapitálu už vybrali a posunuli ďalej.

9) b Väčšina verejných ponúk je podvodná hra.

10) Vyhnite sa novým finančným produktom za akékoľvek náklady. Nové finančné produkty sa vytvárajú, zdá sa, v jednom kuse. Majú tendenciu byť komplexné, drahé a nebezpečné. Na prvom mieste, sú navrhnuté predovšetkým kvôli poplatkom pre upisovateľov.

Hlavné typy aktív majú históriu niekoľko storočí. Keď sa produkty osvedčili, ako nízko-nákladové  fondy, pokojne si ich môžete kúpiť. Ich náklady, riziká a negatívne stránky sú známe.

10) b Takisto nekupujte „domáce produkty.“

Investovanie sa stalo takým komplikovaným pretože tak veľa organizácií má stály záujem na udržaní  vás aktívnych a platení vysokých poplatkov.

Udržaním sa pri jednoduchosti, vyhnete sa tomuto problému. Obmedzíte náklady a zostanete na správnej ceste za svojim cieľom. No predovšetkým, predídete urobeniu niečoho prchkého, čo by ste mohli neskôr ľutovať.

Jednoduchosť je prednosť.

Preložil: Tomáš Tyrol

Zdroj: WashingtonPost

Facebook komentár