100_investocia_v_mene_Bitcoin_ma_za_7_rokov_hodnotu_72_9_milionov_2017_1

Dnes bolo 7-ročné výročie tzv. „Bitcoin Pizza Day“ – čo je okamih, kedy programátor s názvom Laszlo Hanyecz minul 10 000 Bitcoinov za dve pizze od spoločnosti Papa John’s Pizza.

Avšak oveľa dôležitejšie informácie práve pochádzajú z tejto všeobecne prvej transakcie, kde bola použitá práve táto kryptomena. Prinesie nám to zaujímavý pohľad na rast meny Bitcoin, ktorá počas dnešného dňa prelomila úroveň 2 100 dolárov.

Cena meny Bitcoin sa v skorých ranných hodinách obchodovala na úrovni 2 185,89 dolárov, čím dosiahla nové rekordné maximum, keďže sa počas víkendu dostala cez bariéru 2 000 dolárov (podľa údajov CoinDesk).

22. mája 2010, Hanyecz na fóre meny Bitcoin požiadal ďalšieho nadšenca, aby prijal za dve pizze od Papa John’s 10 000 Bitcoinov. V tej dobe, Hanyecz veril, že hodnota jeho “vyťaženej” mince, na svojom počítači sa nachádzala na úrovni okolo 0,003 centov za kus.

Ťaženie meny Bitcoin zahŕňa riešenie komplexných matematických riešení, na základe čoho je baník odmenený Bitcoinom. Tak sa Hanyecz dostal k jeho počiatočným minciam.

Táto kryptomena má však mnoho skeptikov, keďže je stále spájaná s trestnou činnosťou, aj keď stále čelí ohromujúcemu rastu. Z „Bitcoin Pizza Day“ je však možno poukázať na dve zaujímavé skutočnosti:

* Kým v tom období ich hodnota bola na úrovni 30 dolárov, v súčasnosti by Hanyeczove pizze v bežných cenách meny Bitcoin stáli 21,8 milióna dolárov

* Ak ste si 22. mája 2010 za 100 dolárov kúpili menu Bitcoin, v hodnote 0,003 centu, aktuálne by bola hodnota vašej investície na úrovni okolo 72,9 milióna dolárov

Súvisiace:
Bitcoin je najvýkonnejšia svetová mena rokov 2015 a 2016
Miliardár má vo virtuálnych menách Bitcoin a Ether 10% majetku

Pozrime sa na niekoľko faktorov, ktoré boli hnacou silou nárastu:

* Nedávno bola v Japonsku schválená legislatíva, ktorá maloobchodníkom umožňuje začať prijímať menu Bitcoin ako zákonné platidlo, čím sa jej obchodovanie v japonskom mene posílilo, čo aktuálne tvorí viac ako 40 percent všetkých obchodov virtuálnej meny Bitcoin

* Politická neistota v celosvetovom meradle je hnacou silou dopytu po mene Bitcoin, ako aktívum považované za bezpečné útočisko

Debata v spoločenstva meny Bitcoin, o budúcnosti základnej technológie, známej ako blockchain už prebieha. V jednom období sme videli obavy, čo mohlo viesť k vytvoreniu dvoch samostatných kryptomien, ale tieto obavy do značnej miery ustúpili, keďže sa prišlo s inými, lepšími alternatívami.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár