Bitcoin_pojde_na_nulu_Davos_diskutuje_o_buducnosti_technologie_Blockchain

“Cena krytomeny Bitcoin by mohla byť nulová,” uviedol jeden z top investorov zo sektoru virtuálnych mien počas diskusie, ktorá sa zamerala na budúcnosť základnej technológie známej ako blockchain.

Kryptomeny v roku 2018 prešli divokým rokom, s hodnotou presahujúcou 480 miliárd dolárov, ktorá bola vymazaná z celého trhu (podľa údajov z Coinmarketcap). Po náraze na rekordné hodnoty v roku 2017 výrazne klesla aj najväčšia kryptomena sveta, podľa trhovej kapitalizácie – Bitcoin. Dnes sa okolo obeda v Londýne obchodovala na cene okolo 3 571 dolárov.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že môže klesnúť ešte nižšie.

Jeff Schumacher, ktorý je zakladateľom spoločnosti BCG Digital Ventures, počas panelovej diskusie v švajčiarskom Davose poznamenal: “Verím, že dosiahne nulovú hodnotu. Myslím, že je to skvelá technológia, ale neverím, že je to mena. Nie je založené na ničom.”

Súvisiace: Regulačné orgány: “Sú potrebné nové pravidlá EÚ na kryptomeny”

Schumacher je veľkým investorom v spoločnostiach zameraných na technológiu blockchain. Počas rozpravy Glenn Hutchins, predseda spoločnosti North Island, poznamenal, že úloha virtuálnej meny bitcoin sa v budúcnosti sa môže sústrediť na to, že by mohlo byť cenené pre zachovanie hodnoty.

Rovnako ako ostatní panelisti – Edith Yeung zo spoločnosti 500 Startups Partner a Brad Garlinghouse, generálny riaditeľ spoločnosti Ripple dodal, že ich zameranie sa na túto oblasť je z dôvodu základnej technológii známej ako blockchain.

Hutchins poznamenal: “Mám oveľa menší záujem investovať okolo bitcoinu ako menovej jednotky alebo menového ekvivalentu, alebo dokonca do ich konkrétneho blockchainu ako účtovnej knihy. Oveľa viac sa zaoberám protokolom. Inými slovami, základný protokol bude dôležitým ako dôsledok toho, ktoré mince budú cenné alebo nie.”

V prípade Bitcoinu je blockchain decentralizovanou verejnou knihou činností, ktorá nie je vo vlastníctve žiadneho jednotlivca. Namiesto toho ju udržiava sieť ľudí, ktorí prevádzkujú špecializované počítače na riešenie komplexných kryptografických problémov. Ale bitcoin má veľa problémov, vrátane pomalých transakcií za účasti vysokých nákladov.

Schumacher uviedol, že priemysel sa v súčasnosti pokúša vytvoriť “otvorené decentralizované systémy”. Ide v podstate o protokoly alebo infraštruktúru ďalšej generácie, ktoré by mohli podniky mohli využívať, podobne ako tie v súčanosti.

Prijatie technológie blockchain

V súčasnosti sa vyvíja nová generácia technologických blokov. Yeungová uviedla, že vidí, ako sa rýchlo uskutočňuje adopcia blokád v oblasti platieb, najmä v Ázii.

Yeungová poznamenala: “Mnohé rozvojové krajiny, kde ešte len začínajú, nemajú ani kreditné karty, neexistuje žiadna konkrétna infraštruktúra, čo vedie k rozsiahlemu uľahčeniu prijatia určitého druhu blokov ktoré vykonávajú povolenie platieb,” … V Ázii je to už rozvinuté a určite sa táto technológia viac ujme v Ázii ako v USA a Európe.“

Súvisiace: Áno, Bitcoin bol bublinou. Avšak..

Generálny riaditeľ Ripple – Garlinghouse povedal, že očakáva rozšírenejšie prijatie technológie blockchain za približne päť rokov, zatiaľ čo Schumacher uviedol, že to očakáva už zhruba za tri roky. Hutchins však uviedol, že v konečnom dôsledku, spotrebitelia nebudú vedieť a zamýšľať sa ohľadom toho, aký sa tieto reťazce technológie blockchain používajú, budú sa len starať o to, aký je vhodný prípad použitia ako produktu.

Hutchins poznamenal: “Keď dnes odošlete e-mail, nemyslíte na základnú technológiu, ktorú používate … Takže môžete počuť, ako mi diskutuje o tom … aký protokol, aký token, aké technologické riešenia, koľko transakcií za sekundu, ale nakoniec čo bude dôležité je hodnota pre spotrebiteľov a oni sa jednoznačne nebudú zaujímať, čo je základnou technológiou.“

Dodal: “A to nastane vtedy, keď zistíte, že sme úspešní.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár