3_klucovi_hraci_v_masivnom_dodavatelskom_retazci_spolocnosti_Apple

Spoločnosť Apple nedávno zverejnila silné výsledky za 4Q, čím porazila očakávania analytikov, pokiaľ ide o výnosy aj zisky na akciu. Manažment dokonca namaľoval ružový obraz budúcnosti a ukazoval cestu, ako presunúť zameranie z oblasti iPhonov na diverzifikovanejšiu škálu služieb a produktov – a najmä, čo sa týka nositeľných zariadení.

Spoločnosť, ktorá aj napriek ponúkaným službám zostáva v zásade hardwarovou spoločnosťou, však zároveň stále čelí obavám z vojny. Cook však zaujal optimistické stanovisko a poznamenal, že pozitívny výhľad do budúcnosti predstavuje jeho presvedčenie, že konflikty s Čínou ustúpia a povedú k dohode.

Cook pre agentúru Reuters poznamenal: “Neviem predpovedať každú kapitolu knihy, ale myslím si, že sa to nakoniec stane,” … “Určite dúfam, že sa to stane počas štvrťroka, ale samozrejme uvidíme.”

Dodávateľský reťazec spoločnosti Apple je neoddeliteľne spojený s Čínou, ktorá tiež predstavuje pre spoločnosť kľúčový trh. Pre investorov je pochopenie, vyhodnotenie a porovnanie vystavenie riziku dodávateľského reťazca náročné, pretože zverejňovanie dodávateľského reťazca zvyčajne nie je povinné. Okrem toho existuje veľa rôznych spôsobov, ako sa pozerať na dodávateľský reťazec a obchodné vzťahy.

S cieľom pomôcť porozumieť týmto rizikám a vzťahom spoločnosť Yahoo zanalyzovala päť rôznych typov tzv. „Skóre vystavenia vzťahu“ analyzovaním miliónov neštruktúrovaných dokumentov a podaní. Pri pohľade na údaje boli vidno traja kľúčoví hráči.

Hon Hai Precision

Hon Hai Precision – známy ako Foxconn Technology – je výrobca elektroniky založený v Taiwane, ktorý vyrába obrovské množstvo telefónov iPhone a iPad pre spoločnosť Apple v Číne. Ako pôvodný výrobca je spoločnosť mimoriadne cennou súčasťou dodávateľského reťazca spoločnosti.

Podľa dodávateľských vzťahov spoločnosti Apple, Hon Hai podľa údajov spoločnosti Yahoo Premium dosahuje najväčšiu „ekonomickú expozíciu“ a „ekonomickú hodnotu“. Ekonomická expozícia odráža relatívnu hodnotu jednej spoločnosti voči druhej a v tomto prípade predstavuje Hon Hai približne 4,44% hodnoty dodávateľov spoločnosti Apple. V skutočných dolároch je hodnota vzťahu vo výške 7,1 miliárd dolárov.

Najväčšie obchodné vzťahy spoločnosti Apple.

Najväčšie obchodné vzťahy spoločnosti Apple.

 

ON Semi

ON Semiconductor je spoločnosťou, ktorá vyrába rôzne druhy súčiastok pre produkty spoločnosti Apple. Keď otvoríte iPhone, uvidíte veľa súčiastok od tejto spoločnosti, najmä čo sa týka správy napájania.

Podľa údajov má táto spoločnosť najvyššiu „finančnú expozíciu“ medzi dodávateľmi spoločnosti Apple. Finančná expozícia predstavuje vážené percento finančnej korelácie medzi oboma spoločnosťami v porovnaní s inými podobnými vzťahmi. Toto skóre sa počíta na základe korelácie cien akcií spoločností a dĺžky trvania vzťahu. Tieto spoločnosti sú pravdepodobne ovplyvnené podobnými faktormi alebo ekonomickými podmienkami, ktoré ovplyvňujú trh, alebo ich navzájom. Toto číslo je normalizované tak, aby bolo použiteľným porovnateľným údajom. Čím vyššie je toto číslo, tým viac sa akcie obvykle pohybujú s firmou Apple.

Dodávatelia spoločnosti Apple zoradení podľa toho, ktoré spoločnosti sú najviac finančne vystavené.

Dodávatelia spoločnosti Apple zoradení podľa toho, ktoré spoločnosti sú najviac finančne vystavené.

 

Qualcomm

Qualcomm a Apple mali veľmi komplikovaný vzťah. Qualcomm je spoločnosť z oblasti polovodičov, ktorá vyrába čipy pre telefóny spoločnosti Apple. V roku 2017 spoločnosť Apple žalovala spoločnosť o 1 miliardu dolárov. (V roku 2018 prešetrovala spoločnosť Qualcomm EÚ za porušenie antitrustových pravidiel.) Obidve spoločnosti sa tento rok takmer dostali pred súd, ale namiesto toho sa dohodli.

Spoločnosti sú samozrejme v médiách často spomínané spoločne a výpočet počtu zmienok v spravodajských článkoch môže poskytnúť pohľad na obchodné vzťahy. V médiách, kde je Qualcomm, je často spomínaná aj firma Apple. To nezahŕňa registre Komisie pre Cenné Papiere (SEC) a z finančného hľadiska nejde o veľmi podobný „finančný príbeh“, ale môže to odrážať to, ako verejnosť vníma prepojenie týchto firiem.

Keď sa v médiách spomína meno firmy Qualcomm, často sa spomína aj Apple.

Keď sa v médiách spomína meno firmy Qualcomm, často sa spomína aj Apple.

 

Qualcomm má tiež najvyššiu celkovú expozíciu. Tento výpočet syntetizuje koreláciu z finančného vystavenia, spomínania v médiách a ekonomického vystavenia založeného na výnosoch do jedného výsledku, aby sa zistilo, ktoré spoločnosti by mohli byť navzájom najviac ovplyvnené. Napríklad spoločnosti Qualcomm a Intel budú pravdepodobne najviac ovplyvnené zmenami v spoločnosti Apple.

Qualcomm má najväčšiu expozíciu medzi všetkými dodávateľmi spoločnosti Apple.

Qualcomm má najväčšiu expozíciu medzi všetkými dodávateľmi spoločnosti Apple.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár