Keď je človek na vysokej škole, je ľahké zvyknúť si na dlhý spánok a voľné piatky. Akonáhle úspešne skončíte školu, s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete zamestnanie, do ktorého budete chodiť medzi ôsmou a deviatou ráno.

( Toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Stlačenie tlačidla Snooze (Odložiť) na budíku už nie je riešením. Tu je zopár výhod skorého vstávania ako rutiny:

1. Raňajky

Všetci vieme, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Bohužiaľ, sú najčastejšie vynechávaným jedlom. Podľa WebMd, raňajkovanie Vám dodá:

  • Nutrične kompletnejšiu stravu, viac živín, vitamínov a minerálov
  • Lepšie sústredenie a výkon
  • Viac sily a vytrvalosti pre zvládanie fyzických aktivít
  • Nižšiu hladinu cholesterolu

Vstávajte o desať minút skôr , ktoré Vám postačia na uvarenie vajíčka alebo celozrnného toastu. Ak ste aj v zhone, stačí si pribaliť do cesty banán a jogurt. Zatiaľ čo výdatné raňajky sú viac ako spomínaný banán, je to vždy lepšie než nič.

Pomarančový džús je zdravšia voľba ranného nápoja, no nemyslite, že ranná káva je zlá. Nielenže Vám dodá extra silu na vstávanie, ale taktiež zopár zdravých výhod. Káva obsahuje antioxidanty, esenciálne živiny a látky, ktoré bojujú proti depresii. Kofeín má však aj svoje temnejšie stránky, takže udržať hladinu kávy na jednej, maximálne na dvoch denne, by malo stačiť.

Súvisiace: 10 skvelých spôsobov na zlepšenie vášho života

2. Cvičenie

Cvičenie v ranných hodinách je jedným z najlepších spôsobov ako začať deň. Nie len že Vám dodá energiu z rána, ale taktiež pomáha zlepšovať nočný spánok. Tí, ktorí cvičia pred spánkom, zaspávajú horšie. Prínosy, ako štart metabolizmu, nie je ľahšie dosiahnuť. Spravte z cvičenia svoju rannú rutinu a čoskoro budete chodiť do práce menej ospalý.

Nastavenou rutinou taktiež môžete ľahšie vstať z postele. Môže to chvíľku trvať, kým si zvyknete, no nastavte si budík na rovnakú hodinu každý deň a vstávajte bez svojho ranného ,,ešte 5 minút”. Vidina hodinky naviac v posteli je síce lákavá, ale treba mať na mysli všetko, čo potrebujete spraviť a dosiahnuť v daný deň.

3.  Relaxácia

Vstávate až po pár úderoch do tlačidla Snooze a máte pocit, že budete meškať? Budete sa ponáhľať, aby ste boli pripravení čo najskôr. Potom uviaznete v rannej zápche a budete bojovať o parkovacie miesto pred svojou prácou. V čase, keď sa dostanete do práce, ste pripravení po všetkom si oddýchnuť.

Keď vstávate, spravte si čas pre seba. Prečítajte si noviny, vypočujte ranné správy, najedzte sa a zacvičte si. Dell Suggs mal prezentáciu na tému ,,Ako niečo urobiť” a na základe jeho životopisu sú jeho rady 100% účinné.

Povedal, že keď sa zobudíte v ranných hodinách, napíšte si 3 veci, za ktoré ste vďační. To dostane Váš mozog do dobrej nálady, pretože zistíte, že je ľahké nájsť tieto tri veci. Po tom, ako ste tvrdo pracovali, aby ste dosiahli vzdelanie, spravte si čas na zopár stáží tak budete tam kde ste dnes a to je dôvod, prečo byť vďačný.

Udržujte si denník mimo spálne. Donúťte sa zdvihnúť sa z postele, sadnúť si do kuchyne, na gauč alebo hocikam okrem postele. Ak sedíme v posteli, náš mozog si zvykne na asociáciu postele s niečím iným ako je spánok. Toto je tiež dôvod, prečo by ste nemali mať TV vo svojej spálni. Snažte sa vo svojej posteli len spať.

Súvisiace: Ako byť najšťastnejším človekom na planéte v štyroch jednoduchých krokoch

4. Viac spánku

Všetci dobre vieme, že je pre nás zdravých 8 hodín spánku, no niekedy si jednoducho chceme pozrieť časť nášho obľúbeného seriálu, alebo sme uviazli v rutine ponocovania. Nesmieme ani zabudnúť na tých, ktorí dlhé hodiny ponocujú v knižnici, alebo sa ponáhľajú dokončiť ešte jeden papier na ďalší deň, alebo sa potrebujú ešte niečo doučiť na zajtrajšiu skúšku.

Získavanie správneho množstva spánku nám nie len dodáva energiu ale tiež chráni naše mentálne zdravie, kreativitu a kontrolu hmotnosti. Je tu však určitá hranica  medzi zdravým a nezdravým spánkom. Spanie po dobu 10 a viac hodín je zlé a spôsobuje viac únavy počas dňa. Treba ísť spať skoro.  Zo začiatku bude nastavenie správneho času asi problém, ale časom tento problém zmizne a bude sa vám dobre spať aj vstávať.
Kedysi som si robil srandu z mojich rodičov, keď chrápali na gauči 9 hodín, ale stať sa to môže každému. Sú noci, keď ideme von, niečo popijeme, sme s priateľmi. Nesmie sa to však stať rutinou. Spánok je jedna z najdôležitejších vecí pre Vaše zdravie a šťastie.

Súvisiace: 27 tipov k tomu, aby ste boli v hocičom úspešný

5. Vyššia produktivita

Skoré vstávanie a robenie hore uvedených vecí sa môže odraziť na vyššej produktivite počas dňa. Ráno je čas, kedy je Váš mozog veľmi pozorný a dokáže sa viac sústrediť, takže si treba svoje najdôležitejšie úlohy spraviť čo najskôr ráno.

Skončite s prekladaním si budíka o 5 minút. Môžete si to nechať na víkendy, ale nakoniec to nebudete potrebovať vôbec. Nikto nemá rád veľké zmeny, treba začať malými krokmi. Napríklad si prestaviť budík iba raz, namiesto troch. Začať s budením sa o 20 minút skôr, spraviť si raňajky a pridať k tomu nejaké ľahké cviky. Rána môžu byť pokojné, doprajme si ich

Preložil: Anton Krpelan

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Uloop

Facebook komentár