Martin Graham, prezident londýnskej Oracle Capital Group, nejakú vec alebo dve o milionároch vie.

Jeho konzultačná firma riadi niekoľko miliárd dolárov pre asi 40 európskych rodín, väčšinou podnikateľov, ktorí sa vypracovali samostatne. 

“Sú skvelí v riadení svojich firiem, no nemusia byť skvelí v riadení vlastných peňazí,“ povedal Graham, ktorý je tiež bývalý riaditeľ trhov pre Londýnsku burzu. 

Cieľ väčšiny milionárov je dvojaký: vydržať  bohatnúť a chrániť už nadobudnuté bohatstvo.

Dobré správy pre skromnejšie prospechárskych spotrebiteľov sú, že super- bohatí nemajú žiadne tajné vlastnosti, ktoré by sme my ostatní nedokázali napodobniť.

Poprosili sme Grahama aby sa s nami podelil o pár hlavných princípov, ktoré môže každý- či už zarába $50 000 alebo $5 miliónov- použiť na manažovanie svojich peňazí.

1. Investujte len peniaze, ktoré máte na dlhšiu dobu. Pokiaľ nemáte v zásobe peknú úschovu pre prípad núdze, do akciového trhu sa nemiešajte. Graham zvyčajne postupuje podľa tohto odhadu: „Neinvestujte peniaze, ktoré nemôžete zamknúť aspoň na 5 rokov.“

2. Neinvestujte do ničoho, čomu osobne nerozumiete. Keď príde na investovanie, jednotlivci majú hranicu ďalej ako profesionáli, povedal Graham. Napríklad, keď v roku 2012 priniesol známy britský obchodný reťazec Marks & Spencer nové produktové rady a stratil kontakt so svojimi zákazníkmi, neboli to analytici, kto na to zareagoval ako prvý. „Človek na ulici to vedel,“ hovorí Graham. „Mali by ste investovať do vecí, ktorým rozumiete, pretože experti môžu veci pokaziť.“

3. Neseďte na investíciách príliš dlho. Všetci sme to už počuli, no Graham zdôraznil potrebu diverzifikovať investície. Tak podľa polohy ako aj priemyslu. „V trhovom svete je dôležité mať nejakú ochranu voči poklesu a pravdepodobne sa občas budete musieť okolo investícií posúvať,“ povedal. Neznamená to tráviť hodiny denne utkvelým obchodovaním alebo snažiac sa poraziť trh. S finančným poradcom si pripravte plán ako často otočiť loď. „Buďte pripravení občas svoje portfólio vybalansovať, aby ste dostali čo najlepší výnos,“ hovorí Graham. Zvlášť keď zostarnete a budete menej ochotní s vašou rezervou podnikať riskantné stávky.

4. Choďte proti prúdu. Trhy- a média, ktoré ich sledujú- nemajú vždy pravdu. Pred rokom bolo zlato pre každého investícia du jour (investícia dňa), a teraz na napĺňa rýchlejšie ako Titanic. A kto by zabudol na Dot Com bublinu po roku 2000 a ochromujúcu krízu z roku 2008. Nebojte sa občas postaviť trendu a investovať do vecí, ktoré nedostávajú všetku pozornosť. „Na kupovanie proti postoju trhu potrebujete byť statoční,“ povedal Graham. Ako vždy sa riaďte podľa zlatého pravidla: nakupovať nízko, predávať vysoko. 

5. Pripravte sa na dážď. Cieľom číslo jeden bohatých je chrániť svoje bohatstvo za každú cenu. „Množstvo našich klientov chce uchovať nadobudnuté bohatstvo pre budúce generácie,“ povedal Graham. Znamená to uistiť sa, že sú pripravení na akékoľvek trhové alebo osobné okolnosti, ktoré môžu predstavovať hrozbu. Pre väčšinu ľudí to jednoducho môže byť niečo ako strata zamestnania alebo rozvod. Môžete na trhu investovať celý deň alebo skúpiť kus lacnej nehnuteľnosti, no bez likvidných aktív, na ktoré sa spoľahnete počas skromnejších časov sa ďaleko nedostanete.

Preložil: Tomáš Tyrol

Zdroj: Money.UsNews.com

Facebook komentár