Elon-Musk-na-Twitteri-necha-rozhodnut-ludi-o-predaji-akcii-Tesla

Elon Musk v sobotu požiadal svojich 62,5 milióna sledovateľov na Twitteri, aby určili budúcnosť časti jeho akcií spoločnosti Tesla.

Prieskumy na sociálnej sieti Twitter sú však neformálne a Musk už skôr uviedol, že v štvrtom štvrťroku pravdepodobne predá „obrovskú časť“ svojich opcií.

V rámci vystúpenia na septembrovej konferencií “Code Conference” Musk povedal, že keď jeho opcie na akcie v spoločnosti Tesla čoskoro vypršia, čím by jeho daňová sadzba mohla byť vyššia ako 50% a že tento predaj tak plánuje čoskoro vykonať.

Musk na konferencii, poznamenal: „Mám rozsiahle objemy opcií, ktorých platnosť vyprší začiatkom budúceho roka, takže… obrovská časť opcií sa predá v 4. štvrťroku – pretože musím, inak vypršia.“

Ostatní súčasní a bývalí členovia rady skupiny Tesla, vrátane Robyn Denholma, Kimbala Muska, Ira Ehrenpreisa a Antonia Graciasa taktiež predali stovky miliónov dolárov zo svojich akcií Tesla od 28. októbra, ako akcie spoločnosti dosiahli výrazné zisky.

Súvisiace: Elon Musk by sa mohol so SpaceX stať prvým bilionárom sveta

Akcie spoločnosti stúpli po rekordnom treťom štvrťroku automobilky Tesla a oznámení od autopožičovne Hertz, že objednáva 100 000 vozidiel Tesla do svojho vozového parku. Musk po jednom týždni od tohto oznámenia firmy Hertz uviedol, že Tesla ešte nepodpísala zmluvu s autopožičovňou. Predtým, ako urobil toto vyhlásenie, posmieval sa investorom, ktorí vsádzali na pokles cien akcií Tesla na Twitteri a napísal: „Shortz Tesla Hertz“.

Od oznámenia firmy Hertz sa akcie Tesly zvýšili o približne 34% a rovnako aj čistý majetok Elona Muska.

Podľa riaditeľa pre výskumu v spoločnosti InsiderScore – Bena Silvermana, Tesla mala ku koncu októbra v obehu niečo vyše 1 miliardy akcií. Ak by Musk uplatnil svoje opcie dnes, počet akcií v obehu by sa podľa výpočtov firmy InsiderScore zvýšil o niečo viac ako 2 %. Silverman predpovedá, že vplyv na akcionárov bude minimálny, čiastočne preto, že predaje nebudú prekvapením.

Ďalej poznamenal: “Musk bude pravdepodobne aj naďalej hovoriť o tom, čo robí – uplatňovať opcie, pretože sa blížia k dátumu expirácie, predávať akcie kvôli enormným daňovým nákladom a kvôli likvidite akcií spoločnosti Tesla.”

Naznačujúc, že v skutočnosti reagoval na kritiku ohľadom toho, že sa vyhýba plateniu spravodlivého podielu daní, namiesto toho, aby jednoducho využil svoje opcie, generálny riaditeľ skupiny Tesla v sobotu požiadal používateľov, aby sa rozhodli, či by mal vykonať ponechanie alebo odpredaj 10 % svojich akcií.

Muska uviedol: „V poslednej dobe som zarobil veľký majetok z nerealizovaných ziskov, ktoré sú prostriedkom na vyhýbanie sa plateniu daní, preto navrhujem predať 10 % svojich akcií Tesly. Podporuješ to?”. Zároveň pridal funkciu hlasovania, takže používatelia mohli hlasovať „áno“ alebo „nie“.

Musk, ktorý je jedným z najbohatších ľudí sveta, dodal: “Budem dodržiavať výsledky tohto prieskumu, nech už dopadne akokoľvek.” Okamžite nebolo jasné, čo by mal navrhovaný predaj predstavovať. K decembru minulého roka Musk vlastnil približne 22,4 % akcií spoločnosti v obehu.

Miliardári môžu ťažiť zo stratégií vyhýbania sa plateniu daní, ktoré sa neponúkajú ľuďom, ktorých zárobky pochádzajú z konvenčných platových balíkov. Extrémne bohatstvo je často do značnej miery založené na rastúcej hodnote akcií a nehnuteľností, ktoré sa nepovažujú za zdaniteľné, pokiaľ sa tieto aktíva nepredajú.

Súvisiace: Oficiálny plat Elona Muska v Tesle klesol na nulu

Začiatkom tohto leta investigatívna spravodajská stránka ProPublica informovala o Muskovom daňovom účte, ako súčasť rozsiahlej analýzy financií miliardárov. Zistili, že Muskove poplatky pre platenie dani z príjmu v roku 2018 dosiahli nulu. Musk neskôr odpovedal a povedal, že tieto informácie boli „zložité“ a „zavádzajúce“. Dodal, že výsledok bolo taký nízky, pretože nepoberá mzdu, takže jeho peňažná náhrada sa blíži k nule.

V sobotu poznamenal: „Všimnite si, že odnikiaľ nepoberám plat, ani prémie. Mám len akcie, takže jediný spôsob, ako môžem osobne platiť dane, je vykonať odpredaj akcií.“

Zo svojich značných podielov má Musk opcie na 22 862 050 akcií za 6,24 dolárov, ktorých platnosť vyprší 13. augusta 2022. Tieto opcie mu boli udelené v roku 2012.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár