Viacerí zakladatelia podnikov sú na začiatku podnikania osamelí. Znie vám to povedome? Je tu zopár trikov, ako to úspešne zdolať.

( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Môj deň sa začína vždy kávou. Každý, kto ma sleduje na Twitteri alebo číta môj osobný blog,  už to vie. O 10-tej hodine mám vypité tri alebo štyri šálky kávy. Je to moja hnacia sila pre písanie, alebo pre opustenie pohodlia kresla, aby som sa rýchlo učesal a pripravil sa na ďalší deň.

Pozrite sa, za posledných 12 rokov som na voľnej nohe a pracujem samostatne. Nechcem to príliš dramatizovať, ale mám dosť osamelý život.

Možno aj vy ste na tom podobne. Poznám veľa podnikateľov, ktorí ešte vo vlastnom dome rozbiehali business. Trendy naznačujú, že mnoho zamestnancov pracuje samostatne nejaký ten čas v týždni, nakoľko práca z domu je na vzostupe. Rýchlejšie pripojenie na internet, inovatívne videokonferenčné systémy a snaha chrániť planétu zriedkavejším cestovaním tiež podporujú tento fenomén. A je tu skutočnosť, že väčšina z nás podáva oveľa vyššiu produktivitu, keď pracuje sám.

Alebo nie? Ticho je živou pôdou pre introspekciu. Bez sociálnych interakcií je tu riziko, že staneme sa mierne krátkozrakými a zakrpatenými.

Našťastie existuje niekoľko trikov, aby ste sa uistili, že táto izolácia nie je pre vás vhodným riešením.

1. Zmeňte svoje okolie

Myšlienka izolácie už bola diskreditovaná. Kniha s názvom „Predstavte si: Ako funguje kreativita“ od Jonaha Lehrera objasnila, ako zmena miesta dokáže stimulovať predstavivosť. Ja to pevne verím tiež. Preto aspoň jeden deň v týždni pracujem v kaviarni. Je o mne známe aj to, že mám dve kancelárie, medzi ktorými dochádzam. Nakoniec odjazdím domov, pohybujúc sa medzi určitou časťou pracujúcej populácie.

2. Rozvíjajte zodpovednosť svojich partnerov

Už od samého začiatku, keď som vypadol z firemného sveta a začal som podnikať na vlastnú

päsť, spoliehal som sa na zodpovednosť partnerov. Môj kamarát, ktorý prevádzkuje poisťovaciu agentúru, pravdepodobne vie o mojej práci viac než ktokoľvek iný. Hocikedy sa objaví v mojej kancelárii aj bez ohlásenia, väčšinou potrebuje usb kľúče. Manželka mi pomáha vyriešiť denné konflikty, ktoré prichádzajú z veľkých úloh a vysokého nasadenia.

Asi štyria alebo piati moji kamaráti vedia, že mám tendenciu neustále pracovať. A vedia, kedy ma môžu zastihnúť – napr. hneď po záplave mojich nových príspevkov na Twitteri. Každý týždeň sa stretnem s jedným kamarátom, aby som si vyčistil hlavu na niekoľko hodín a aby ma vytiahol z môjho vlastného sveta.

3. Vyhnite sa tichu

Uznávam, že tento bod sa ma týka iba ojedinele, keďže som aj hudobným recenzentom. Táto práca sa zameriava na európsky punk-grass a mladé screamo kapely, chodenie na rockové festivaly a dokonca som mal interview s 50 Centom osobne (je to jeden z mojich nezabudnuteľných zážitkov). Takže neustále sa niečo deje v mojej kancelárii. Poučenie: počúvaním rôznych zvukov a hlasov si nebudete všímať, že vôbec nikto nie je okolo vás. Skúste to.

4. Dajte si krátke prestávky, keď surfujete na nete

Priznajte sa, stáva sa to aj vám. Aby som odstránil túto závislosť, začal som používať nástroje ako napr. 20 kociek. Každých 20 minút sa mi objaví pripomienka, aby som si dal pauzu na 20 sekúnd. Je to neuveriteľne otravné a pritom vysoko efektívne.

5. Použite spoločenské nástroje, aby ste pôsobili spoločensky

Nie som si istý, čo by som robil bez Rapportive. Pri každom prichádzajúcom e-maili vidím fotku odosielateľa spolu s jeho sieťou kontaktov, zhrnutím čím sa zaoberá, dokonca aj stručný prehľad predchádzajúcich chatov. Je to veľmi užitočný program. Pripomenie mi, že naozaj existuje skutočná osoba tam na druhom konci.

A ja sa inak dosť spolieham na sociálne siete. Niekoľko mojich kolegov si uťahuje zo mňa, lebo neustále ma vidia na nete – posielam krátke vtipy, odkazujem na články, rozprávam sa s ľuďmi z PR. Je to neuveriteľne užitočné. Menej spoločenská práca môže byť skľučujúca pre mňa, ale Facebook, Twitter, LinkedIn, a dokonca aj Pinterest poskytujú možnosť, aby som bol v neustálom kontakte s ľuďmi.

Ďalšie odporúčanie: používajte telefón, ktorý predstavuje nástroj na pravý sociálny networking. Telefonáty pomáhajú aj podľa MIT profesora Sherry Turkle, pri textových správach a e-mailoch chýba spätná väzba v komunikácii.

6. Dajte bokom to, čo práve robíte

Zo všetkých metód, ktoré používam, najlepšie fungujúcou je, keď si beriem pauzu. Je to niečo, čo som sa naučil v priebehu posledných niekoľkých rokoch. V niektorých prípadoch je čas na zamyslenie: prečo píšem o tejto téme, čo chcem tým dosiahnuť, čo je cieľom tejto práce? Inokedy som sa prechádzal povonku, aby som našiel živého človeka, alebo som jazdil na Walmart a kúpil som šalát.

Nemyslím si, že by existoval spôsob, ako úplne eliminovať samotu, keď už pracujete sami. Ale prechádzka, pohyb, prestávka na zamyslenie sú skvelé protilátky.

Preložila:  Erika Nagyová

( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BusinessWorkForce

Facebook komentár