7_sposobov_ako_si_zlepsit_den_za_par_minut_2018_Motivacny_web_sk

  • Malé zmeny vášho denného režimu vás môžu spraviť oveľa šťastnejšími.
  • Tieto zmeny zahŕňajú písanie si denníka, ďakovanie, ba aj objednávanie večere.
  • Zozbierali sme zoznam desaťminútových drobností, ktorými môžete začať už dnes, a dôvody, prečo sú užitočné.

Niekedy nás robia šťastnými veľké veci – narodenie dieťaťa, pôsobivé povýšenie, výhra v lotérii. Avšak inokedy sú to malé veci. Krásna fotka záhrady plnej kvetov na ceste do roboty alebo objatie priateľa, ktorého ste dlho nevideli.

Zameriame sa práve na ten druhý typ vecí, ktoré v nás vyvolávajú šťastie. Zhromaždili sme pre vás sedem drobností do vášho denného režimu, ktoré nezaberú možno ani 10 minút a spravia vás šťastnejšími, zdravšími a tvorivejšími. Prečítajte si nápady, ktoré môžete začať uplatňovať odo dneška.

Súvisiace: 9 vecí, ktoré veľmi úspešní ľudia nikdy nerobia

Zapisujte si myšlienky a pocity

Autor a investor Tim Ferris odporúča zapisovať si myšlienky každé ráno do denníka.

Ferris používa Umelcovu cestu od Julii Cameronovej a zdôrazňuje, že na procese písania závisí viac ako na výslednom produkte. Ba čo viac, písanie si denníka vám dovoľuje zbavovať sa strachov a trápení tým, že ich dostanete z hlavy a prestanete sa na ne upínať.

Ďalšou možnosťou písania si denníka je „5-minútový denník“, ktorý prichádza s inšpirujúcimi citátmi a otázkami, ktoré vyvolávajú zamyslenia.

Rozprávajte sa s priateľským okoloidúcim

Štúdia z roku 2014 uverejnená v Časopise experimentálnej psychológie General zistila, že ľudia sú oveľa šťastnejší, keď sa počas cesty do práce rozprávajú s iným človekom.

Väčšina skúmaných ľudí však povedala, že si myslia, že ich cesta do práce by bola menej pozitívna a produktívna, keby sa rozprávali s celkom neznámym človekom.

Ak sa však prenesiete cez strach, že budete otravovať niekoho, možno im – aj sebe – spravíte láskavosť.

Spravte si krásnu fotku počas cesty do práce

Toto je tip od Mo Gawdata, ktorý je vedúcim oddelenia pre cestovanie na Mesiac od spoločnosti Alphabet – X (laboratória X, ktoré sa zaoberá vystreľovaním rakiet na Mesiac) a autorom knihy Solve for Happy (pozn. prekl. Algoritmus šťastia). Každý deň, keď ide Gawdat do roboty, hľadá niečo krásne, čo si cvakne.

Toto hľadanie niečoho krásneho pomáha udržať Gawdatove myšlienky od niečoho úzkostného, lebo sa plne sústredí na hľadanie krásy. Tvrdí, že je to istá forma meditácie: namiesto toho, že sa sústredí na dýchanie alebo na nejaký bod na stene, sa sústredí na svet vôkol seba.

Naplánujte si na zajtra niečo radostné

Nútiť sám k seba k šťastiu vždy zlyhá.

Štúdia z roku 2014 uverejnená v časopise Emotion zistila, že kľúčom je „dať pozitívnosť na prvé miesto“ alebo naplánovať si deň tak, aby obsahoval aj aktivity, ktoré vás určite spravia šťastnými.

Spoluautorka štúdie Lahnna I. Catalinová pre Scientific American povedala, že by sme si mali naplánovať dni tak, aby sme zažívali čo najviac šťastia a mali by sme sa „hrnúť za aktivitami, ktoré nám prinášajú uspokojenie alebo radosť a mali by sme si na ne spraviť čas v každodennom živote. Pre niektorých ľudí to môže znamenať menej záhradkárčenia či varenia; pre iných to môže znamenať, že si nájdu čas na dobrých priateľov.“

Táto myšlienka nie je o tom, že sa prinútite cítiť niečo zvláštne v danom momente.

Stanovte si jednu prioritu na tento večer

Je lákavé márniť hodiny po tom, ako prídete z roboty – ste unavený a doma nie sú žiadne uzávierky, ktoré treba splniť ako v kancelárii.

Expertka na produktivitu a autorka Laura Vanderkamová odporúča stanoviť si jednu (jednoduchú) prioritu na každý večer pracovného týždňa. Možno pôjdete na prechádzku s rodinou po večeri, alebo zavoláte priateľovi, alebo prečítate 100 strán z románu, alebo pôjdete do posilňovne.

Vanderkamová hovorí: „Je veľmi jednoduché prísť domov z roboty a pomyslieť si, že som príliš unavená, aby som čokoľvek robila. Avšak máte k dispozícii niekoľko hodín, ktoré plynú a nikdy ich nevrátite späť.“

Zamyslite sa nad vykonávaním práce, ktorou strácate čas

Nedávna štúdia ohľadom kultúr uverejnená v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (pozn. prekl. Opatrenia Národnej akadémie vied) zistila, že ľudia, ktorí míňajú peniaze na šetrenie času zvyknú byť šťastnejší. Zamyslite sa nad donáškou jedla alebo najatím upratovačky.

Je zaujímavé, že niekoľko skúmaných ľudí povedalo, že by minuli hypotetickú sumu peňazí na služby, ktoré by im šetrili čas, čo poukazuje na to, že väčšina z nás si nie je vedomá tejto spojitosti.

Objednávať si donášku na raňajky, obed a večeru každý deň by mohlo byť už ale trochu príliš. Ale zriadiť si Task Rabbit a zariadiť si vypranie vašich vecí s donáškou domov na druhý deň vám môže ušetriť bolesť hlavy.

Súvisiace: 8 krokov ako sa cítiť šťastnejšie zdravšie a menej vystresovane

Vypíšte si tri veci, za ktoré ste vďačný

Cvičenie „troch dobrých vecí“ vymyslel psychológ Martin Seligman a jeho kolegovia. Takto to funguje podľa vedeckého centra na Kalifornskej univerzite v Barkley:

Každý večer pred spaním si napíšte tri veci, v ktorých sa vám v ten deň darilo a napíšte aj, prečo to tak bolo. Dobré veci sa môžu zdať drobnosťami ako, keď váš partner vynesie smeti, ale môžu sa zdať aj veľkými vecami ako, keď vás povýšia. Pokúste sa napísať čo najviac detailov a takisto zaznamenajte aj pocity, ktoré ste pri tej udalosti mali.

Seligman so svojimi kolegami zistil, že ľudia, ktorí využívali cvičenie troch dobrých vecí sa cítili šťastnejšie a menej depresívne za šesť mesiacov.

Toto cvičenie môžete robiť aj ráno, ak vám to viac vyhovuje.

Preložila: Emília Kosztolányiová

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LAtimes, CNBC

Facebook komentár