Ako_byt_jednoducho_stastnym_Staci_odpovedat_na_tuto_otazku_2018

  • Naplánuj si svoj deň podľa toho, čo ťa robilo šťastným v minulosti, a nie podľa toho, čo ťa robí šťastným teraz.
  • Práve to tvrdí Laura Vanderkamová, odborníčka na time manažment a autorka knihy Off the Clock: How to Feel Less Busy While Getting More Done
  • Vanderkamová je presvedčená, že príliš veľa z nás len prechádza príspevky na sociálnych médiách namiesto toho, aby robila niečo zmysluplnejšie a to jednoducho preto, lebo uprednostňujeme svoje súčasné potreby a túžby.

Podľa jednej verzie môžete tráviť svoj voľný čas napríklad čítaním kníh o fyzike, cvičením jógy pred spaním alebo pečením banánového pečiva počas nedeľňajších popoludní. Ďalšia verzia prežívania vášho voľného času je taká, že sa rozhodnete, že fyzika, joga a pečenie sú zbytočne komplikované, a namiesto toho trávite svoj voľný čas prevažne na sociálnych médiách.

Vanderkamová hovorí, že odborníci na tento fenomén hovoria o tzv. očakávajúcom (verzia 1) a prežívajúcom Ja (verzia 2). Riešením situácie môže byť, že s posunom vo vašom myslení, je možné časom nahradiť druhú verziu tou vždy rozumnou, teda prvou verziou. Vanderkamová dodáva ešte tretí typ Ja a to pamätajúce Ja. Kľúčom k efektívnemu zorganizovaniu svojho času (napríklad aj k tomu čítaniu náučných kníh o fyzike) je spýtať sa sám seba: Chce moje očakávajúce Ja naozaj práve toto? Ak áno, urobte to! Pokladanie si tejto otázky je zásadné pre vaše pamätajúce Ja, pretože zapamätanie trvá dlhšie než prežívanie.

Navzdory tomu by ste sa mali snažiť žiť spomienkami, ktoré si vytvoríte

Vanderkamovej očakávajúce/prežívajúce a pamätajúce rámce sú rozšírením myšlienky Daniela Kahnemana, renomovaného psychológa a behaviorálneho ekonóma, ktorý za svoju celoživotnú prácu získal aj Nobelovú cenu. Kahneman tvrdil, že každý človek má prežívajúce a pamätajúce Ja.

Prežívajúce Ja predstavuje podľa neho vaše ja v okamihoch, ktoré zažívate prostredníctvom rôznych životných udalostí. Pamätajúce Ja zas zosobňuje vaše ja, ktoré „píše“ históriu a má vplyv na plánovanie vašej budúcnosti. Podľa Vanderkamovej predstavuje pamätajúce Ja akýsi prostriedok na udržiavanie našej identity. Za hlavný problém ale Vanderkamová považuje fakt, že súčasnosť, teda okamih okupovaný prežívajúcim Ja „má neprimeraný dopad na naše chovanie, vzhľadom na svoju prchavú povahu“.

Súvisiace:
Vedci našli najľahšiu cestu, ako si zlepšiť

5 ranných rituálov, ktoré Vás udržia produktívnych po celý deň

Samozrejme, že je príjemné si bezmyšlienkovite prechádzať fotky priateľov z ich dovolenky na exotickej pláži. Keď sa na ten deň ale pozriete spätne, tak ho budete pamätať len ako ďalší „preflákaný“ deň. V prípade, že si ho budeme vôbec pamätať. Cieľom v takej situácií nie je žiť prítomnosťou, ako sa nás o tom snaží presvedčiť súčasná popová hudba ale žiť zajtrajškom. Dôležité sú preto roky, ktoré prídu potom, a čo si povieme sami sebe pri pohľade na našu minulosť, a či bol náš vtedajší život šťastný a naplnený alebo neuspokojivý a nudný.

Takýto spôsob myslenia vyžaduje ale určité úsilie, a to konkrétne pri bránení sa zotrvačnosti prežívajúceho ja. Môže chvíľu trvať, kým sa tak stane, ale príde moment, kedy si uvedomíte, že vaše očakávajúce a pamätajúce ja majú s vami naozaj najlepšie úmysly.

Preložila: Eva Medzihorská

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár