Aj bohatí a slávni ľudia musia tieto pravidlá dodržiavať.

Nezáleží na tom, kto ste, koľko zarábate alebo ako investujete, pre vás a vaše peniaze platí niekoľko pravidiel.

1. Míňať peniaze iba preto, aby ste iným ľuďom ukázali ako veľa peňazí máte, je istá cesta k tomu, aby ste mali peňazí menej.

Speváčka Rihanna zarába desiatky miliónov dolárov, avšak, aj napriek tomu sa v roku 2009 ocitla na “pokraji bankrotu”. Súdila sa so svojím finančným poradcom za to, že si nerobil poriadne svoju prácu. On jej dal, teraz už povestnú odpoveď: “Bolo naozaj nevyhnutné hovoriť jej, že ak minie peniaze na nákup vecí, bude síce mať kopec vecí, ale žiadne peniaze?”

Prvé železné pravidlo peňazí teda je, že bohatstvo je niečo, čo nevidíte. Znamená to nekúpené auto, nekúpené šaty, vzdanie sa nových šperkov. Za peniaze sa dajú kúpiť veci, avšak za bohatstvo – aktíva ako hotovosť, dlhopisy, cenné papiere, neminuté a uložené v banke – sa dá kúpiť sloboda a bezpečnosť. Vyberte si teda múdro, čo z toho naozaj chcete.

Súvisiace: 61 jednoduchých pravidiel, ktoré Vás naučia lepšie zaobchádzať s peniazmi

2. Bohatstvo je úplne relatívne

Podľa ekonóma Svetovej banky Branka Milanovica, “ najchudobnejší (5%) Američania, sú na tom lepšie ako dve tretiny svetovej populácie.” Navyše, “iba okolo 3% Indickej populácie má príjmy vyššie ako najchudobnejší Američania.” A v týchto číslach sú už zohľadnené rozdielne náklady na bývanie.

Najľahšou cestou ako zistiť, ako sa vám darí, je porovnať sa s ľudmi okolo vás. Prekliatím života v Spojených štátoch je však to, že väčšine ľudí sa darí dobre, a preto váš úspech vyzerá len priemerne. Ak sa chcete cítiť bohatými, pozrite sa na 90% iného sveta, ktorý nie americký alebo európsky. Potom zistíte, že citíť sa bohatým je len psychická hra.

3. Cieľom investovania nie je minimalizovať nudu, ale maximalizovať návratnosť vložených prostriedkov

Úspešné investovanie je v podstate nudné. Jeho hlavnou požiadavkou je trpezlivosť a nečinnosť. Väčšina ľudí však vyžaduje viac vzrušenia, a tak presúvajú a vylepšujú svoje investície tak dlho, ako je to potrebné na zničenie ich bohatstva. Ak chcete byť v niečom lepší ako priemer, musíte robiť niečo, čo iní ľudia nevedia. V investovaní to znamená potýkať sa pravidelne s nudou. Zvládnuť to, chce naozaj šikovnosť.

4. Jediná cesta ako si vybudovať bohatstvo je mať priestor medzi vaším egom a príjmom

Stať sa bohatým má málo spoločného s vašim príjmom, ale všetko spoločné s vašou schopnosťou šetriť si. Vaša schopnosť šetriť si je práve rozdiel medzi vaším egom a príjmom. Držte sa preto na uzde a uvidíte, ako sa vaše financie zlepšia.

Súvisiace: 77 dôvodov prečo zle hospodárite s peniazmi

5.  Najväčšie aktívum, ktoré môžete vlastniť, je schopnosť nestarať sa o to, čo si myslia ostatní

Väčšina ľudí na tom nie je s peniazmi bohvieako, preto “byť cool” pre nich znamená robiť veci inak, ako by to sami chceli.

Nechceš minúť tak veľa. Investoval by si inak. Šetril by si si postupne. Ak máte takéto myšlienky, môžete pôsobiť ako hlupák. Ale kto sa stará o to, čo si myslia ostatní? Pravdepodobne sú to idioti. Ako poznamenal Charlie Munger, “Niekto bude stále bohatnúť rýchlejšie ako ty. Nie je to tragédia.” Nielenže to nie je tragédia, ale je to aj nevyhnutnosť. Schopnosť nestarať sa o to, čo si myslia ostatní o tom, čo robíte je nutná k dosahovaniu nadštandardných výsledkov.

6. Trávte viac času študovaním prehier ako študovaním víťazstiev

Od toho, kto zbankrotoval vďaka hypotéke, sa môžete naučiť o peniazoch viac ako od Warrena Buffeta. Je to preto, že je ľahšie a aj bežnejšie byť hlúpym ako byť geniálnym. Práve preto by ste sa mali viac sústrediť na odvrátenie zlých rozhodnutí ako na robenie tých dobrých.

Ekonóm Eric Falkenstein to zhrnul veľmi dobre: “V profesionálnom tenise je 80% bodov vyhraných, zatiaľ čo v amatérskom tenise je 80% stratených. To isté platí aj vo wrestlingu, šachu a v investovaní: Začiatočníci by sa mali sústrediť na zníženie chýb, experti na dobré ťahy.”

7. Ľudia nie sú dokonalí, a preto veľa vecí nedáva zmysel

Ako povedal James Grant, ”Predpokladať, že hodnota cenných papierov je ovplyvnená iba ziskom firiem, znamená zabudnúť na to, že ľudia pálili čarodejnice, išli do vojny, povstali na obranu Josepha Stalina a verili Orsonovi Wellesovi, keď im v rádiu ohlásil, že pristáli mimozemštania. 

Súvisiace: 8 najhorších finančných chýb, ktoré robia novomanželia

8. Kedykoľvek sa môže z akéhokoľvek dôvodu stať hocičo

Budúci týždeň vás môžu prepustiť. Zajtra môžete byť súdení. Alebo vyhrať v lotérii. Možno ochoriete na rakovinu. Alebo vás povýšia. Akcie môžu vzrásť dvakrát tak rýchlo ako ste schopní myslieť a spadnúť dvakrát tak rýchlo ako si to stihnete uvedomiť. Minulosť tvorí jedna prekliata vec za druhou, väčšina z nich sa týka peňazí, a nie je nič čo by ste s tým mohli urobiť. 

Preložila: Adriana Boldišová

Zdroj: FinancialSamurai

Facebook komentár