Treba sa prestať sťažovať, že akciový trh rok 2015 dosiahol mizerný výnos. Pre velikánov tohto priemyslu to bol naozaj skvelý rok, keďže zarobili 60 miliárd dolárov.

Osem generálnych riaditeľov firiem v akciovom indexe Russell 1000, vrátane Jeffa Bezosa ktorý vedie on-line predajcu Amazon.com, Marka Zuckerberga z obrej spoločnosti sociálnych médií – Facebook a Larryho Pageho z on-line reklamnej firmy Alphanet sa podarilo dosiahnuť masívne navýšenie ziskov z ich akcií o hodnote 60 miliárd dolárov. Každý z týchto riaditeľov zarobil najmenej okolo 500 miliónov.

Súvisiace: Automobily milionárov a miliardárov zo sektora technológií

Väčšina investorov naozaj dosiahla negatívne alebo veľmi slabé výnosy, keďže uznávaný index Standard & Poor 500 uzavrel rok v miernej strate. Dokonca aj známy investor Warren Buffett utrpel razantnú niekoľko-miliardovú stratu z investícií jeho spoločnosti Berkshire Hathaway.

Avšak ak sa niektorí investori zamerali na vhodné príležitosti na trhu, mohli dosiahnuť podobné výnosy, ako kapitáni týchto spoločností. Tri z týchto spoločností s najlepším výkonom patria do oblasti technológií a ďalšie tri sú z oblasti spotrebného tovaru.

Najväčším víťazom, s veľkým náskokom bol Jeff Bezos. Generálny riaditeľ maloobchodného predajcu Amazon.com, ktorý využíva technológie prekonal celé odvetvie a vďaka tomuto výkonu sa mu podarilo zaznamenať obrovské zvýšenie jeho podielu na 32 miliárd dolárov. Naozaj to je pravda – len jednému CEO sa podarilo zarobiť viac ako polovicu toho, čo všetkým 8 Top generálnym riaditeľom. Ale to je to, čo sa stane, keď existuje generálny riaditeľ, ktorý vlastní 18% spoločnosti a vďaka 124% nárastu akcií sa jeho podiel dostal na 32,5 miliardy dolárov.

Jeff Bezos, CEO Amazon.com

Ďalším veľkým víťazom je generálny riaditeľ, ktorý je takmer o polovicu mladší ako Bezos: je ním Mark Zuckerberg z Facebooku.

31-ročnému Zuckerbergovi sa počas roka 2015 podarilo zarobiť 12,5 miliardy dolárov, vďaka 38% rastu jeho akcií. Zuckerberg, ktorý vlastní 15% Facebooku, je aj naďalej jedným najväčších vlastníkom akcií spoločnosti Facebook.

Alphabet – spoločnosť je predtým známou ako Google mala ešte lepší rok ako Facebook, pokiaľ ide o návratnosť jej akcií, vďaka 50% nárastu. Z dôvodu minulo-ročného vzostupu ceny akcií sa generálnemu riaditeľovi menom Larry Page podarilo zarobiť slušných 11,7 miliardy dolárov. Spoluzakladateľ spoločnosti Alphabet – Sergey Brin, ktorý zatiaľ nie je CEO vlastní viac ako 42 miliónov akcií spoločnosti. To znamená, že Brin, ako prezident firmy Alphabet zarobil taktiež 11,1 miliardy dolárov. Tieto podiely tak v medziročnom porovnaní pomohli zarobiť dvom “mužom z Google” takmer 23 miliárd dolárov.

Súvisiace: Jack Ma v tomto roku zarobil 18,5 miliárd dolárov

Pre väčšinu investorov však bol rok 2015 skôr smutnejším. Ale bol to jednoznačne pozitívny rok pre generálnych riaditeľov, ktorí založili niektoré z najdominantnejších spoločností sveta.

Títo generálny riaditelia v roku 2015 zarobili najmenej $ 500 miliónov.

CEO, Spoločnosť, symbol, zisk od začiatku roka (v mld $):

1) Jeffrey Bezos, Amazon, AMZN, $ 32

2) Mark Zuckerberg, Facebook, FB, $ 12,5

3) Lawrence Page, Alphanet, GOOGL, $ 11,7

4) Stefano Pessina, Walgreens Boots Alliance, WBA, $ 0,8

5) Marc Benioff, Salesforce.com, CRM, $ 0,8

6) Howard Schultz, Starbucks, SBUX, $ 0,8

7) Robert Sands, Constellation Brands, STZ, $ 0,6

8) Kevin Plank, Under Armour, UA, $ 0,5

Zdroj: Bloombreg, USAToday

Facebook komentár