Len málo spotrebiteľských zariadení malo tak veľký vplyv na technologický priemysel a kultúru ako iPhone.

Prehliadač Safari dal užívateľom iPhone-u ako prvý možnosť zažiť plný prístup na web na mobilnom zariadení.

Multitouch spravil z iPhone-u skutočný zážitok z dotyku, žiadne miniatúrne napodobeniny klávesnice alebo myši.

App Store (ktorý prišiel na trh rok po prvom iPhone) vytvoril obrovský trh, kde môžu developeri predávať svoj tovar.

Tieto vlastnosti – a zariadenia, ktoré pokračovali v stopách iPhone-u – sú zodpovedné za neskorší vznik celej rady aplikácií, služieb a trendov v technologickom priemysle.

 

1. Dotyk na báze výpočtovej techniky. Pred tým, než nám iPhone priniesol hladké multidotykové rozhranie, najlepšie čo sa dalo očakávať od smartfónu, bola klávesnica alebo stylus combo.

Tento snímok z uvedenia iPhone-u hovorí za všetko. Smartfóny jednoducho neboli pred iPhonom užívateľsky prívetivé.


A prvé prototypy Androidu ukazujú, že Google by sa taktiež vybral rovnakým smerom.


2. Reagujúci web. Poznáte to, ako dobre v dnešnej dobe vyzerajú vo všeobecnosti webové stránky na väčšine zariadení? To je takmer výhradne vďaka iPhone-u – pred ním, bol mobilný web buď strašne pomalý, alebo založený na texte. IPhone nútil vývojárov, aby vytvárali stránky, ktoré budú fungovať a vyzerať rovnako dobre, alebo lepšie na mobiloch ako na ploche.
Apple


3. “Prečítajte si to neskôr” aplikácie. Vďaka zameraniu iPhone-u na internet bola vytvorená schopnosť ukladať odkazy nájdené v mobilnom webovom prehliadači pre čítanie na doma (alebo naopak), čo je vo veľkej miere žiadaná funkcia.


S Instapaper a ďalšími aplikáciami na čítanie neskôr, môžu užívatelia smartfónov čítať články vždy, keď chcú a na akomkoľvek zariadení, ktoré je na to vhodné.

4. Keď Apple otvoril iPhone App Store v roku 2008, vytvoril tým developerom jeden z najväčších trhov na predaj softvéru v počítačovej histórii, vznikli tisíce pracovných miest po celom svete, a vytvoril sa precedens pre iné platformy. Cez App Store sa stiahlo 50 miliárd aplikácií.

5. Môžeme poďakovať úspechu iPhonu aj za existenciu iPad-u.

Prototypy, ktoré unikli poukazujú na to, že Apple pracoval na tablete niekoľko rokov pred tým, než bol odhalený iPhone. Vzhľadom k tomu, že iPhone bol v podstate zmenšená verzia tejto práce, je pravdepodobné, že v prípade, ak by prvé modely iPhone-u boli prepadák, Apple by sa so svojimi tabletami vrátil za rysovaciu dosku.

6. Samozrejme, že iPad nakoniec splodil pre Apple novinový stánok, ktorý v čase jeho odhalenia veľa publikácií videlo ako svoju najlepšiu voľbu pre prechod do digitálnej éry.

 

7. Rada chytrých telefónov Samsung Galaxy – hlavne staršie modely. Zatiaľ čo ich novšie ponuky sú odlišné, prvé Galaxy S telefóny a ich softvéry výrazne ovplyvnil iPhone.

8. Zneužívanie slova “inovácia” z technologickej tlače vždy, keď Apple predstavil nové produkty.
Google

9. Obrazovka iPhone-u bola o krok vpred pred svojou konkurenciou s prezentáciou obrázkov a videa – ktoré umožnili aplikáciám ako je Twitter a Facebook byť viac než len textovými aktualizáciami statusov. Mnohé aplikácie a služby by nemali toľkých používateľov a také príjmy, ako majú v súčasnosti, keby smartfóny nenasledovali iPhone.

Zdroj: BusinessInsider

Facebook komentár