Čip od spoločnosti Apple - M1.

Čip od spoločnosti Apple – M1.

Spoločnosť Apple v priebehu tohto týždňa ohlásila výsledky za ďalší štvrťrok, kedy zaznamenala 54% rast výnosov a povolila spätný odkup akcií v hodnote 90 miliárd dolárov.

Aj keď sa zvyčajne každý štvrťrok väčšinou hovorí o výkonnosti jednotlivých segmentov spoločnosti Apple pre iPhone a služby, nemožno ignorovať šialený rast, ktorý spoločnosť zaznamenala v prípade počítačov s označením Mac a iPadov.

Apple sa tak nenachádza len v supercykle predaja nových iPhonov. Je uprostred supercyklu vo všetkých oblastiach.

Stačí sa pozrieť na výkonnosť segmentov Mac a iPad počas fiškálneho druhého štvrťroka spoločnosti Apple:

  • Príjmy pre počítače Mac: 9,10 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 70,1%
  • Príjmy z iPadu: 7,80 miliárd dolárov, čo je medziročný nárast o 78,9%

Jedná sa o extrémne navýšenia pre dve kategórie výrobkov, ktoré za posledných pár rokov čelili trápeniam. Pred rokom 2020 sa za príbehom Macu skrývalo, že Apple postavil vývoj svojich PC na druhú koľaj, v prospech zamerania sa na svoje najziskovejšie zariadenie: iPhone.

To sa však v priebehu minulého roka začalo meniť, za účasti dokonalej búrky čo sa týka rastu predaja počítačov Apple a iPad: zavedením vlastného počítačového čipu Apple – M1 a zvýšeným dopytom po zariadeniach, ktoré ľuďom pomôžu pracovať z domu.

Aj keď je pandemická časť rovnice zrejmá, spoločnosť Apple tiež uviedla, že M1 zohrával úlohu v rozmachu predajov. V stredajšom telefonickom rozhovore s generálnym riaditeľom spoločnosti Tim Cook označil čip M1 za stimulujúci rast, najmä potom, čo Apple preukázal, že čip dokáže pracovať rovnako alebo lepšie ako čipy od firmy Intel, ktoré používal pre svoje predošlé počítače.

Firma Apple taktiež práve pridala čipy M1 k svojmu novému modelu iPad Pro, ktorý sa začal predávať v piatok a začne sa dodávať až neskôr. IPad tak získa rovnakú hnaciu silu ako pre oblasť zariadení Mac. Vedúci pracovníci spoločnosti Apple tento týždeň pre online denník TechCrunch povedali, že dúfajú, že navýšenie všetkých týchto výkonov do iPadu podnieti novú vlnu vývoja softvéru, vďaka ktorému bude zariadenie oveľa užitočnejšie pre úlohy produktivity. Ak to bude fungovať, iPad Pro bude životaschopnou alternatívou pre ľudí, ktorí chcú namiesto tradičného notebooku používať tablet.

Súvisiace:
Tesla kúpila bitcoin. Bude na rade Apple?
Apple si vybrala Mníchov ako hlavné laboratórium pre čipy

Zároveň existuje viac dôvodov na optimizmus v súvislosti s počítačmi Mac koncom tohto roka, keď Apple údajne prepracuje svoje notebooky Mac a potenciálne v nich použije ďalšiu verziu svojho čipu série M.

Na všetok tento optimizmus v prípade počítačov Mac a iPad existuje iba jedna výhrada: nedostatok čipov.

Cook a jeho tím v stredu v súvislosti počas ohlásenia výsledkov pripustili, že niektoré komponenty potrebné pre zariadenia spoločnosti Apple môžu čeliť obmedzeniam dodávok . Zneli však optimisticky a pravdepodobne budú schopní problémy vyriešiť.

A nezabudnite: Cook sa vo svete podnikania preslávil ako génius v oblasti dodávateľského reťazca a logistiky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár