Európa vie, že zaostala za Spojenými štátmi a Čínou v oblasti technológií, ktoré v poslednom desaťročí boli jednoznačne dominantným sektorom. Aktuálne však prišla s plán pre dobehnutie.
Európska únia v stredu predstavila plány na vytvorenie jednotného trhu s údajmi, ktorý jej spoločnostiam pomôže konkurovať v ďalšom kole technologických inovácií a obmedzí silu dátových gigantov, ako je Facebook a Google. Úradníci taktiež vydali dokument o umelej inteligencii, v ktorom navrhujú prvotriedne pravidlá upravujúce používania technológií.
Na tlačovej konferencii Margrethe Vestagerová, ktorá je komisárkou pre EÚ a má na starosti technologickú problematiku, uviedla: „Každý, kto podniká, musí rešpektovať naše pravidlá a hodnoty.“
Využívaním obrovského množstva údajov, generovaných v rámci našich hraníc v rámci Európskej únie dúfa, že podporí novú vlnu rozvoja v odvetviach, ako sú doprava a zdravotná starostlivosť, a zároveň sa dorovnajú rovnaké podmienky pre menšie spoločnosti, ktoré v súčasnosti nemôžu konkurovať veľkým firmám z USA a Číny.
Komisár Thierry Breton novinárom povedal: „Uvedomujeme si, že sme si nechali ujsť prvú vlnu alebo prvú bitku.“ Európa má však podľa neho nástroje potrebné na to, aby „vyhrala“ ďalšiu fázu, pretože región je hostiteľom „najsilnejšej a najväčšej priemyselnej základne.“
Európa má navyše regulačné sily na potlačenie gigantov. Aktuálne už vyšetruje používanie dát firiem, ako Google, Facebook a Amazon a firma Google bola od roku 2017 pre porušenie antitrustových pravidiel pokutovaná v hodnote 8,2 miliardy eur (8,9 miliardy dolárov). Pravidlá ochrany údajov, prijaté v roku 2018 stanovili nový globálny štandard.
Európska únia má v úmysle tiež začať diskusiu o regulácii umelej inteligencie (AI). Blok uviedol, že má v úmysle preskúmať aplikácie umelej inteligencie, ktoré sa považujú za vysoko rizikové, a to tak, že zabezpečí, aby automobily, hračky a kozmetika spĺňali určité normy.
Dokument prestal navrhovať dočasný zákaz technológie rozpoznávania tváre vo verejných priestoroch. Európska únia sa však zaviazala začať „širokú“ diskusiu o tom, aké sú potrebné okolnosti, ak existuje odôvodnenie použitia umelej inteligencie, ktorá spracúva biometrické údaje na verejnosti. Dokument naznačuje, že spoločnosti pôsobiace v Európe budú musieť zabezpečiť, aby ich systémy umelej inteligencie neboli neobjektívne a vyžadovali ľudský dohľad.
Oznámenia prichádzajú len niekoľko dní potom, ako Mark Zuckerberg navštívil Brusel, kde sa stretol s vedúcimi predstaviteľmi EÚ. Generálny riaditeľ Facebooku uviedol, že podporuje zvýšené nariadenia vlád o používaní údajov, súkromí a správe obsahu.
Otázkou však zostáva, kto je právne zodpovedný za obsah zverejnený na technologických platformách. V novinách počas tohto týždňa Facebook poznamenal, že nepodporuje zákony, ktoré sa usilujú považovať platformy zodpovedné za obsah, ktorý je zverejňovaný používateľmi.
To by mohlo viesť spoločnosť ku kolíznemu kurzu s Európskou úniou, ktorá do konca roka plánuje zavedenie právnych predpisov, čo prinúti amerických technologických gigantov, aby lepšie riešili otázky, ako sú nenávistné výroky a zasahovanie do volieb.
Vestagerová v stredu uviedla: „Je úplne jasné, že máme ambíciu povedať, že firmy majú zodpovednosť, keď sú akýmkoľvek spôsobom poskytovateľmi obsahu.“
Guntram Wolff, ktorý je riaditeľom ekonomického think-tanku Bruegel so sídlom v Bruseli, uviedol, že výzvou pre Európsku úniu bude posunúť sa od regulácie do priestoru priemyselnej politiky. Bez voľného priestoru v rozpočte bloku sa bude musieť spoliehať na koordinovanú činnosť členských štátov.
Ďalej uviedol: „Nepochybujem o tom, že Európska únia môže dosiahnuť reguláciu,“ … „Ale myslím si, že je to len časť príbehu. Je tu oblasť investícií. Existuje oblasť presadzovania práva. Je tu aj oblasť podnikania.“ Wolff uviedol, že tieto oblasti „nie sú tradičnými silnými stránkami Európskej únie“.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNN
Facebook komentár