S_rozsirovanim_koronavíiusu_po_celom_svete_prudko_klesa_dovera_spotrebitelov

Prepuknutie koronavírusu v posledných týždňoch potrápilo spotrebiteľov na celom svete, čím ohrozilo jednu z najväčších hnacích síl hospodárstiev.

Podľa prieskumu Morning Consult zverejneného v utorok, dôvera spotrebiteľov poklesla v USA, Japonsku, Nemecku, Veľkej Británii a vo Francúzsku , keďže počet potvrdených prípadov respiračnej choroby COVID-19 eskaluje.

Spotrebiteľská dôvera v USA neustále klesá už šesť týždňov a od 1. januára klesla takmer o 2,5% na hodnotu 111,36. Spotrebiteľská dôvera vedie viac ako dve tretiny aktivít v najväčšej ekonomike, takže môže mať výrazný vplyv naprieč odvetviami.

Ekonóm spoločnosti Morning Consult – John Leer uviedol: „Dôvera spotrebiteľov v USA je obzvlášť dôležitá vzhľadom na nadmernú úlohu, ktorú spotrebiteľské výdavky v americkom hospodárstve zohrávajú,“ … „Ako hnacia sila najväčšej ekonomiky sveta poskytuje výhľad amerických spotrebiteľov kľúčové pohľady do budúceho stavu globálnej ekonomiky.“

V Japonsku, kde bolo infikovaných najmenej 488 vírusom COVID-19, dôvera spotrebiteľov od 1. januára klesla o 8,7%. V spoločnosti Morning Consult uviedli, že pokles v krajine na hodnotu 63,05 prišiel súčasne so zvýšením počtu prípadov koronavírusov, ale poznamenali, že údaj bol „v neistej pozícii aj pred vypuknutím koronavírusu“.

Leer ďalej poznamenal: „Japonsko prešlo zvýšením spotrebnej dane, ktoré nadobudlo účinnosť v októbri 2019,“ … „Daň aj koronavírus pravdepodobne v roku 2020 ovplyvnia celkové spotrebiteľské výdavky.“

Súvisiace:
Ekonómovia predpovedajú, ako by koronavírus mohol poškodiť svetovú ekonomiku
Banky v Európe odložia hypotekárne splátky obetiam koronavírusov

Dôvera spotrebiteľov vo Francúzsku podľa prieskumu od 1. januára klesla o 2,71% na 73,99. Po predchádzajúcom zvýšení po zníženej neistote okolo Brexitu, dôvera spotrebiteľov počas tohto obdobia vo Veľkej Británii klesla o viac ako 3%. V Nemecku dôvera spotrebiteľov klesla o 1,5%.

Centrálne banky po celom svete pristupujú k znižovaniu úrokových sadzieb, čím napríklad v USA priemerné úrokové sadzby pre 30-ročnú hypotéku s pevnou úrokovou sadzbou, ktorá voľne sleduje 10-ročnú referenčnú hodnotu, tento týždeň klesla na 3,29%, čo je najnižšia úroveň v histórií.

To je pozitívne pre ľudí, ktorí si chcú kúpiť dom. Súčasným vlastníkom domu to tiež dáva možnosť refinancovať hypotéku za nižšie sadzby a podľa údajov Asociácie hypotekárnych bankárov tento týždeň došlo k zvýšeným požiadavkám na zmenu hypotekárnych a refinančných žiadostí.

Koronavírus by však mohol mať nepriaznivý vplyv na trh s nehnuteľnosťami v budúcnosti, ak by sa ľudia obávali chytenia vírusu, že nechcú ísť na verejnosť a poobzerať si hnehnuteľnosti.

Mike Fratantoni, vedúci viceprezident a hlavný ekonóm MBA, vo vyhlásení uviedol: „Nasledujúcich niekoľko týždňov je kľúčom k tomu, či tieto nízke sadzby hypoték prinesú na trh väčší objem kupujúcich, alebo či ekonomická neistota spôsobí, že niektorí kupujúci prídu dočasnými oneskoreniami pre hľadaní vhodných realít.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI, Bloomberg

Facebook komentár