Skupina siedmich najvyspelejších krajín sa v včera dohodla na zákaze dovozu zlata z Ruska, v rámci posledného kola sankcií za inváziu ruského prezidenta Vladimíra Putina na Ukrajinu.
USA tvrdia, že Rusko používalo zlato na podporu svojej meny ako spôsob, ktorým vedeli obísť vplyv sankcií. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je výmena zlata za likvidnejšiu devízu, na ktorú sa súčasné sankcie nevzťahujú.
Niektorí experti tvrdia, že keďže zákaz zlata implementuje len niekoľko krajín, tento krok je do značnej miery symbolický, zatiaľ čo iní, vrátane tých v Bidenovej administratíve, tvrdia, že zákaz dovozu ruského zlata bude zameraný na jeho schopnosť interagovať s globálnym finančným systémom.
Ako by fungoval zákaz zlata z Ruska v rámci G-7?
Koľko zlata má Rusko?
Minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu pre stanicu CNN povedal, že keďže zlato je po energetických surovinách druhým najlukratívnejším exportom Ruska a takmer 90 % príjmov pochádza z krajín G-7, „keďže sa snažia prerušiť tento zdroj príjmov, jedná sa o rozsiahly zásah, keď sa ročne jedná o približne 19 miliardám dolárov.”
Blinken ďalej uviedol: „Bude náročnejšie pre nich získať to, čo potrebujú na modernizáciu svojho obranného sektora, modernizáciu technológií, modernizáciu v rámci prieskumu energetických surovín.“
Súvisiace: Krajiny G-7 oznámia zákaz dovozu zlata z Ruska
Rusko začalo zvyšovať nákupy zlata v roku 2014 po tom, čo USA uvalili sankcie na Rusko za Putinovu inváziu na Krym. V súčasnosti krajina v rezervách zlata drží 100 až 140 miliárd dolárov, čo je podľa amerických predstaviteľov zhruba 20 % držby, nachádzajúcej sa v Ruskej centrálnej banke.
Ako by fungoval zákaz zlata?
Hoci Rusko bude stále môcť predávať zlato iným krajinám, mimo jurisdikcie skupiny siedmich najväčších ekonomík sveta, Chris Weafer (analytik so zameraním na ekonomiku Ruska v poradenskej spoločnosti Macro-Advisory) uviedol, že „to ovplyvní aj schopnosť Ruska získavať príjmy z exportu.“
Weafer ďalej poznamenal: “Jedná sa o vysokú úroveň príjmov z vývozu, ktorá pomáha udržovať krajinu a ekonomiku nad vodou, odkedy boli sankcie po 24. februári stupňované.”
V praxi by to mohlo viesť k občianskoprávnym alebo trestným postihom ľudí, ktorí pochádzajú z krajín, ktoré sa dohodli na zákaze dovozu zlata z Ruska.
Švajčiarski colní úradníci v piatok oznámili, že sledujú približne 3 tony ruského zlata (v hodnote viac ako 202 miliónov dolárov), ktoré sa v priebehu minulého mesiaca dostalo do Švajčiarska zo Spojeného kráľovstva, keďže monitorujú potenciálne porušenia ekonomických sankcií voči Rusku.
Aké ďalšie opatrenia sa vykonali pri obchodovaní so zlatom?
V marci USA a ich spojenci zablokovali finančné transakcie s ruskou centrálnou bankou, ktoré sa týkajú zlata, s cieľom ďalej obmedziť schopnosť krajiny využívať svoje medzinárodné rezervy. Stalo sa tak po výzvach členov Kongresu, aby obmedzili obchody Ruska so zlatom.
Ministerstvo financií USA vydalo usmernenie, kde americkí jednotlivci vrátane predajcov zlata, distribútorov, veľkoobchodníkov a nákupcov a finančných inštitúcií majú vo všeobecnosti zakázané nakupovať, predávať alebo uľahčovať transakcie súvisiace so zlatom, ktoré sa týkajú Ruska a rôznych strán, na ktoré boli uvalené sankcie.
Ako bude postihnuté Rusko?
Rovnako ako tisíce sankcií uvalených na Rusko rôznymi spôsobmi, zákaz dovozu zlata má Rusko ekonomicky izolovať, “vyhladovať” jeho financujúce zdroje a zabrániť praniu špinavých peňazí.
Súvisiace: OPEC+ údajne zvažuje vylúčenie Ruska od dohody
Britský premiér Boris Johnson na stretnutiach krajín G-7 v nemeckom Elmau povedal, že zákaz „priamo zasiahne najmä ruských oligarchov a zasiahne srdce Putinovej vojnovej mašinérie“.
Johnson ďalej uviedol: „Putin mrhá svojimi ubúdajúcimi zdrojmi na túto nezmyselnú a barbarskú vojnu. Financuje svoje ego na úkor ukrajinského, ako aj ruského ľudu.”
Predstaviteľ Bieleho domu novinárom povedal, že zákaz je ďalším spôsobom, ako zablokovať cesty medzi ruskou ekonomikou a širším globálnym finančným systémom.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Yahoo
Facebook komentár