I.D. hatchback od VW.

I.D. hatchback od VW.

Značka Volkswagen vstupuje na trh zdieľania automobilov len s ponukou automobilov s elektronickým pohonom – viac ako desať rokov po tom, ako operátori ako Zipcar a Car2Go (Daimler) začali ponúkať svoje služby.

Keďže nemecký výrobca predstavil svoje plány, pre navýšenie predajov automobilov na elektrický pohon pod značkou VW na “oveľa vyššie úrovne” ako 1 milión vozidiel, ktoré sa podľa jeho vyjadrení predajú do roku 2025. Pre porovnanie, celá skupina Volkswagen, medzi ktorej značky patria automobilky ako Audi, Porsche a Škoda v minulom roku dodali spoločne 10,7 milióna vozidiel.

Podľa vyjadrení VW, spoločnosť začne rozvíjať svoju službu zdieľania elektromobilov v Nemecku a to ešte pred tým, ako sa v roku 2020 presunie do hlavných svetových miest. Rozhodnutie by mohlo pomôcť zvýšiť dopyt po plánovanej produktovej rady elektrických vozidiel, so svojim prvým samostatným elektrickým vozidlom – hatchback ID, ktorého produkcia začne už v priebehu budúceho roka. Predpokladá sa, že tento čisto elektrický automobil, ktorý bude predávaný za cenu ekvivalentnú naftovému automobilu s označením Golf bude neskôr aj kompaktným crossoverom, mikrobusom a štvordverovou limuzínou a to všetko už do roku 2022.

Na tlačovej konferencii v Berlíne vedúci predaja značky VW – Juergen Stackmann, uviedol: “Naším cieľom je v roku 2025 predať viac ako 1 milión elektrických automobilov”, … “Ale naše súčasné plány ukazujú, že by sme mohli skutočne predávať oveľa viac ako milión vozidiel.”

Súvisiace: VW sa v zmene loga pripravuje na éru elektrických automobilov

Prechod na zdieľanie automobilov je súčasťou tlaku voči najväčšej automobilky svete, aby vyriešila rozsiahly posun smerom k elektrickým vozidlám a digitálnym službám. Nový generálny riaditeľ Herbert Diess sa zaviazal zmeniť spoločnosť VW na globálneho poskytovateľa mobility, nad rámec výroby a predaja vozidiel, aby odrazili nových konkurentov a získali podiel na trhu aj v nových obchodných oblastiach. Skupina Audi, ktorá generuje najväčšie zisky spoločnosti VW, v máji uviedla, že z nových služieb, ako je automatické parkovanie má za cieľ do roku 2025 dosahovať prevádzkový zisk vo výške 1 miliardy eur (1,2 miliardy dolárov) .

Plány zdieľania vozidiel spoločnosti VW po niekoľkých pilotných projektoch budú čeliť intenzívnej konkurencie zo strany zavedených prevádzkovateľov. Služba Car2Go od spoločnosti Daimler AG začala prenajímať automobily už v roku 2008, zatiaľ čo BMW v roku 2011 začala ponúkať službu DriveNow a v rámci nej ponúkala vozidlá ako SUV X1 a Mini, ktoré môžu byť vrátené kdekoľvek vo vymedzenej oblasti. Naposledy oznámila plány na zlúčenie svojich služieb v snahe získať mieru a vybudovať sa hráča so službami s celosvetovým rozsahom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár