Najvacsie_verejne_akciove_spolocnosti_v_Europe_pre_rok_2019

Vysoké ceny ropy a zemného plynu posilnili základňu Royal Dutch Shell na vrchole zoznamu najväčších verejných akciových spoločností v Európe. V prípade ropného giganta so sídlom v Holandsku, ročné tržby prudko vzrástli takmer až o 20% a konkurenčný podnik BP v Spojenom kráľovstve, ktorý je piatou najväčšou firmou z Európy v rámci zoznamu Global 2000, dosiahol podobne úžasné zisky. Ale mimo ropy a zemného plynu, zvýšené obchodné napätie vrhlo negatíva na prítomnosť Európy medzi najväčšími svetovými spoločnosťami.

Väčšina najväčších 25 európskych spoločností vrámci celosvetového rebríčka prepadla. Druhá najväčšia európska spoločnosť – automobilka Volkswagen za posledný rok zaznamenala prepad svojich akcií takmer o 16%. To v globálnom rebríčku viedlo k zníženiu o dve miesta na 16. miesto. Európske automobilové firmy boli obzvlášť zasiahnuté tvrdými tarifnými hrozbami, pričom nemecké spoločnosti Daimler a BMW sa v rebríčku prepadli po tom, čo videli, ako ich akcie za posledný rok čelili razantnému prepadu.

Zoznam 15 najväčších verejných spoločností v Európe
Najvacsie_verejne_akciove_spolocnosti_v_Europe_pre_rok_2019_rebricek

Európske banky v posledných rokoch čelili slabým ziskom, ale od minulého roka sa im mierne darí, čo je obdobie, v ktorom došlo k celkovému rastu firiem poskytujúcich finančné služby. Hoci HSBC, ktorá je treťou najväčšou európskou verejnou spoločnosťou v Európe, v celosvetovom rebríčku klesla o štyri miesta, španielska banka Santander zaznamenala mierny rast o jednu priečku a švajčiarska investičná banka UBS v celosvetovom rebríčku vyskočila o 68. miest na hodnotu 95. miesta. Santander a UBS sa vrámci zoznamu najväčších európskych verejných spoločností dostali na 7. a 22. miesto.

Graf: Najväčšie spoločnosti v Európe, na Blízkom východe a v Afrike: členenie podľa krajín
Najvacsie_verejne_akciove_spolocnosti_v_Europe_pre_rok_2019_rebricek_1

Rebríček top 10 spoločností Európy uzatvára Nestlé. Švajčiarsky potravinársky a nápojový gigant v uplynulom roku zaznamenal nárast svojich akcií o 29%, čiastočne poháňaný dohodou v hodnote 7 miliárd dolárov, vďaka ktorej spoločnosť Starbucks poskytne spoločnosti Nestle celoživotné práva pre spotrebný balený tovar a produkty potravinárskych služieb od americkej spoločnosti.

Na celosvetovom zozname sa v roku 2019 nachádzalo 501 spoločností z Európy, Blízkeho východu a Afriky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, LATimes

Facebook komentár