Akcie_Facebooku_klesli_potom_co_oznamili_velke_zmeny_na_News_Feed

Akcie spoločnosti Facebooku v piatok ráno klesli o 4% po tom, čo oznámili veľké zmeny v News Feed (Novinkách) počas štvrtkovej noci.

Akcie pred otvorením trhu klesli až o 6,1 percentuálneho bodu.

Mark Zuckerberg, ktorý je generálnym riaditeľom sociálnej siete uviedol, že News Feed – jedna z kľúčových oblastí Facebooku, na ktorej je umiestnená reklama – začne uprednostňovať “zmysluplné sociálne interakcie” voči “relevantnému obsahu”. Zuckerberg povedal, že to môže znamenať, že používatelia v sociálnej sieti trávia menej času.

Súvisiace: Facebook zobrazuje viac obsahu od priateľov, menej od vydavateľov a značiek

Užívatelia zároveň uvidia menej príspevkov od vydavateľov a firiem. Investori sa obávajú, že by to mohlo zasiahnuť reklamné údaje, ako aj príjmy Facebooku.

Zuckerberg nedávno čelil minuloročným odhaleniam, že sa Rusi v roku 2016 snažili ovplyvniť americké prezidentské voľby tým, že si zakúpili reklamy a publikovali a propagovali falošné spravodajské príbehy. Po tom, čo Zuckerberg tieto obavy bezprostredne po voľbách pôvodne odmietol, neskôr pripustil, že sa mýlil. Spoločnosť Facebook nakoniec uviedla, že až 120 miliónov ľudí si na platforme prezeralo reklamy, ktoré boli kúpené práve v Rusku.

Spoločnosť v decembri potvrdila aj štúdiu, ktorá poukazuje na to, že určité využitie Facebooku môže zhoršiť duševné zdravie používateľov. To nasledovalo po kritike bývalého výkonného riaditeľa spoločnosti Facebook – Chamath Palihapitiya, ktorý v ten istý mesiac povedal, že sociálne médiá “začínajú narúšať sociálnu štruktúru fungovania spoločnosti”.

Nie je to po prvýkrát, čo Zuckerbergova firma prišla z informáciou, že spoločnosť zmení algoritmus v News feed, aby sa odklonili od správ a zdôraznili obsah, ktorý je pre jednotlivých používateľov dôležitejší. V júni 2016 Zuckerberg oznámil tento zámer v blogovom príspevku.

  • Cieľom News Feed je ukázať ľuďom príbehy, ktoré sú pre nich najrelevantnejšie. Dnes oznamujeme aktualizáciu služby News Feed, ktorá vám pomôže vidieť viac príspevkov od vašich priateľov a rodín.

Wall Street sa však nemusí nutne obávať.

V oznámení zverejnenom na konci štvrtka Daniel Ives, ktorý je vedúcim predstaviteľom technologického výskumu spoločnosti GBH Insights poznamenal, že zatiaľ čo zmena News Feed môže byť “znepokojujúca z hľadiska rastu reklamy”, avšak táto zmena je z dlhodobého hľadiska správnym krokom. Ives zvýšil svoj cenový cieľ pre akcie Facebooku na 225 dolárov z 210 dolárov, čo predstavuje takmer 20 percent oproti cene zo štvrtka.

Súvisiace: 21 zvláštnych vecí, ktoré ste nevedeli o Markovi Zuckerbergovi

Spoločnosť Suntrust Robinson taktiež zvýšila svoj cenový cieľ na akciu na 240 dolárov z 215 dolárov v piatok.

Väčšina analytikov je Wall Street je na Facebookovom výhľade na rok 2018 znásobená. Podľa údajov spoločnosti Thomson Reuters sú 17 ratingov “silný nákup” a 25 hodnôt “buy”. Len traja analytici majú rating “držať”, “predávať” alebo “silne predávať”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár