Akcie-firmy-Netflix-prepadli-o-35 %-a-prisla-o-viac-ako-$50-miliard

Akcie spoločnosti Netflix v stredu zatvorili vo viac ako 35 % strate po tom, čo táto streamovacia skupina v utorok večer oznámila výsledky hospodárenia, ktoré ukázali, že prišli o predplatiteľov prvýkrát za viac ako 10 rokov.

Výsledky a slabý výhľad viedli k vlne zníženia ratingu od analytikov z Wall Street, kvôli obavám z dlhodobého rastového potenciálu spoločnosti.

Tento prepad spôsobil, že Netflix prišla o trhovú kapitalizáciu v hodnote viac ako 50 miliárd dolárov. Aktuálne tak sa jedná o akciovú spoločnosť s najhoršou výkonnosťou roku 2022 v indexe S&P 500, pričom medziročne prepadá o 62,5 %.

Firma Netflix uviedla, že rast ovplyvňuje niekoľko negatívnych faktorov, vrátane rastúcej konkurencie a zrušenia pandemických obmedzení. Podnikanie video-streamovacej platformy ťažilo z objednávok z dôvodu zotrvania doma v súvislosti s koronavírusom, pričom stále viac ľudí vyhľadávalo digitálnu zábavu. V posledných mesiacoch však ľudia trávili menej času na digitálnych platformách, keďže sa na trh dostali vakcíny a obmedzenia sa následne uvoľnili.

Svoj podiel na slabej prognóze firmy zohral aj pomalší rast širokopásmového pripojenia domácností. Netflix odhaduje, že 100 miliónov domácností zdieľa svoje predplatné s ostatnými rodinami alebo priateľmi.

Spoločnosť v snahe podporiť rast uviedla, že zvažuje lacnejšiu službu podporovanú reklamami a navrhla, že sa blíži zásah proti zdieľaniu hesiel. A hoci sa analytici zdajú byť vo všeobecnosti optimistickí ohľadom týchto zmien, poznamenali, že sa nejedná o krátkodobé riešenie problému, v rámci predplatiteľskej základne.

Analytici z Bank of America v stredu uviedli: „Hoci ich plány na opätovnú akceleráciu rastu (obmedzenie zdieľania hesiel a reklamného modelu) majú svoje opodstatnenie, podľa ich vlastného priznania nebudú mať výrazný vplyv až do roku 2024, čo je príliš dlhí čas na preukázanie zlepšenia okolo hospodárenia.“

Ich analytici boli jednými z najmenej deviatich spoločností, ktoré vykonali zníženie investičného ratingu na akcie spoločnosti Netflix, na základe neuspokojivých výsledkov.

Prepad akcií spoločnosti Netflix:
Akcie-firmy-Netflix-prepadli-o-35 %-a-prisla-o-viac-ako-$50-miliard-graf

Potom, čo banka znížila rating akcií na “predaj” z “nákup”, hlavný analytik Jeffrey Wlodarczak v utorok napísal: „Po tom, čo sa dá nazvať iba šokujúcim nedostatkom predplatiteľov v 1. štvrťroku a slabým predplatiteľským a finančným hospodárením, sme pristúpili k zníženiu našich predpovedí ohľadom predplatiteľov a podstatne sme posunuli naše predpovede okolo ziskovosti.”

Analytici banky Wells Fargo v stredajšej poznámke uviedli, že taktiež pristúpili k zníženiu investičného ratingu akcií na rovnaké hodnoty, keďže „klincom do rakvy skupiny Netflix, podľa nášho názoru je najmä negatívny tok ohľadom predplatiteľov a vhodných krokov pre opätovné zvýšenie výnosov“.

Akcie niekoľkých streamovacích služieb sa v stredu ráno spolu s Netflixom prepadli, keďže investori čakajú na aktualizácie informácií o ich raste. Akcie spoločnosti Disney uzavreli v poklese o približne 5,5 %. Podobne, akcie firmy Roku zatvorili vo viac ako 6 % strate, akcie firmy Paramount sa prepadli o 8,6 % a Warner Bros. Discovery sa za deň prepadli o približne 6 %.

Wolfe Research v utorkovej poznámke ku klientom poznamenal: „Spomalenie ohľadom rastúcej aktivity je aj naďalej miernejšie, ako sa očakávalo, a preto by počas tejto príjmovej sezóny aj iné spoločnosti s bázou predplatiteľov mohli zaznamenať podobné tlaky, aj keď si uvedomujeme, že skupina Netflix je jedinečnou v tom, že je oveľa rozšírenejšia, najmä keď sa pozrie na okolnosti phľadom zdieľania hesiel.“ Táto analytická firma udržala svoje hodnotenie nadpriemerného investičného ratingu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár