Preco_Netflix_bude_musiet_znizit_ceny_a_spustit_reklamy

Vedúci pracovníci spoločnosti Netflix opakovane tvrdili, že spoločnosť nebude zobrazovať reklamy, aby generovala vyššie príjmy. S rastúcou konkurenciou sa však jeden analytik Wall Street domnieva, že spoločnosť Netflix by mala ponúkať lacnejšie služby, podporované reklamami.

Akcie spoločnosti Netflix v utorok klesli o viac ako 2% po tom, čo analytik Needham Laura Martin znížil investičné odporučenie na ich akcie s „nedostatočným výkonom“, čo je v podstate rating „predať“.

Martin uviedol, že ak spoločnosť Netflix ponechá svoje ceny tam, kde sa nachádzajú v súčasnosti – v rozmedzí 9 až 16 dolárov mesačne – v budúcom roku spoločnosť v Spojených štátoch príde o 4 milióny predplatiteľov.

Jeho riešenie: Ponúkať možnosť, ktorá stojí iba asi 5 až 7 dolárov mesačne a obsahuje reklamný blok o rozsahu šiestich až osem minút za hodinu.

Súvisiace: Prečo Wall Street prestáva milovať akcie Netflixu

Martin tvrdí, že takáto služba by mohla pomôcť odraziť existujúcu konkurenciu zo strany Disney +, Amazon Prime TV, Apple +, Hulu a CBS All Access a nových hrozieb z HBO Max a streamovacej služby spoločnosti Comcast s označením Peacock, ktoré budú uvedené na trh v roku 2020.

Títo konkurenti už účtujú oveľa nižšie ceny za svoje predplatné streamingu, od 5 do 7 dolárov. Je pravdou, že väčšina z nich nemá tak veľké objemy obsahu ako Netflix, ale konkurenti prídu so svojimi vlastnými populárnymi titulmi.

Napríklad Disney ponúka seriál v štýle Star Wars – „Mandalorian“, ktorý sa vďaka svojmu charakteru „Baby Yoda“ stal popkultúrnym fenoménom. Disney si bude za službu za Disney + mesačne účtovať 6,99 dolárov a má tiež k dispozícii bezplatnú jednoročnú ponuku pre mnohých zákazníkov spoločnosti Verizon.

Spoločnosť Apple práve získala tri nominácie na Zlatý glóbus za svoj pôvodný seriál „The Morning Show“. Apple TV + stojí iba 4,99 dolárov mesačne.

Zvýšená konkurencia

V spoločnosti Netflix nebol okamžite niekto k dispozícii na pripomienkovanie, keď sa ho chceli spýtať, či zvážia stratégiu vytvorenia lacnejšej ponuky s reklamami.

Jej vedúci predstavitelia však v minulosti vynaložili veľké snahy, aby poukázali na to, že keďže spoločnosť Netflix nemá žiadne reklamy, jej služby vyvolávajú menej obáv týkajúcich sa ochrany osobných údajov ako Facebook, Google, YouTube a ďalších mediálnych firiem, ktoré sú podporované reklamami.

CEO spoločnosti Netflix Reed Hastings, vedúci predstaviteľ obsahu Ted Sarandos a ďalší vedúci pracovníci naďalej tvrdia, že služba naozaj stojí za prémiovú cenu vzhľadom na populárne originálne relácie ako „Stranger Things“, „The Crown“ a „Dark“, ako aj na filmy ako „The Irishman“ a „Marriage Story“.

Napriek tomu Martin vo svojej správe vydanej počas tohto týždňa viedol, že sa obáva, že Netflix by mohol prísť o svetových predplatiteľov, keď Disney a ďalšie mediálne spoločnosti uvedú globálne verzie svojich streamovacích služieb.

V správe uviedol: „Sme presvedčení, že Netflix musí prísť s ďalšou možnosťou lacnejšej služby,” … „Úroveň prémiovej ceny spoločnosti Netflix vo výške 9 až 16 dolárov mesačne je neudržateľná.“

Súvisiace: Netflix kráča smerom k multimediálnemu impériu s novými video hrami

Martin tiež poznamenal, že Netflix z dôvodu svojich konkurentov môže prísť o veľký objem populárneho obsahu. „Friends“ sa v budúcom roku presťahujú na HBO Max a Peacock bude v roku 2021 domovom pre seriál „The Office“. V súčasnosti sa pripravuje veľa značkových filmov a relácií spoločnosti Disney – ako aj obsah z distribúcie v štýle Marvel, Pixar a Star Wars, do služby Disney +.

Investori sa začínajú obávať. Aj keď akcie spoločnosti Netflix sa v tomto roku nachádzajú v zisku na hodnote 11%, akcie sú o viac ako 20% pod úrovňou 52-týždňového priemeru.

Netflix aj tento rok dosahuje najhorší výkon spomedzi zoskupenia akciových spoločností, známom ako FAANG – Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Alphabet (Google). Akcie spoločnosti Disney v tomto roku dosahujú naozaj slušný výkon. V roku 2019 dosahujú výnos na hodnote 33%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár