Saudska_Arabia_urobila_velky_krok_smerom_k_emisii_akcii_Aramco

Saudská Arábia práve urobila veľký krok, aby zabezpečila, že jej masívna ropná spoločnosť – Aramco bude na akciový trh naozaj pripravená.

V oficiálnom piatkovom oznámení saudská vláda vyhlásila, že spoločnosť Saudi Aramco bola 1. januára prevedená na akciovú spoločnosť, v ktorej môžu byť akcie kúpené ale aj predané.

Saudská Arábia plánuje v roku 2018 predať 5% v najväčšom svetovom producentovi ropy – Aramco.

IPO (počiatočná verejná ponuka akcií), ktorá by mohla byť najväčším na svete, je jadrom plánu kráľovstva, k presunu mimo ropy. Výnosy z predaja by mali pomôcť diverzifikácii hospodárstva do iných sektorov, vrátane cestovného ruchu a technológií.

Saudskí úradníci odhadujú, že IPO môže spoločnosť Aramco oceniť na 2 bilióny dolárov, čo je päťnásobok oproti hodnote spoločnosti Exxon Mobil. Predajom 5% podielu Aramco by mohli získať 100 miliárd dolárov (ak sú tieto odhady presné).

Úradníci stále rozhodujú o tom, či na obchodovanie akcií Aramco využijú aj iné miesta okrem burzy Saudskej Arábie, ako New Yorku, Londýnu, Hongkongu alebo Tokia.

Súvisiace:
Ako sa zmení život v Saudskej Arábii počas roka 2018
Trump vyzval Saudi Aramco pre obchodovanie na burze v New Yorku

Okrem zmeny právneho postavenia spoločnosti Aramco sme sa z piatkového oznámenia dozvedeli ďalších 5 faktov:

1. Vláda si ponechá úplnú kontrolu nad tým, aký objem ropy Aramco produkuje, aby slúžili “politickým a ekonomickým cieľom štátu”.

2. Saudská Arábia bude môcť od akcionárov kúpiť späť všetky akcie spoločnosti Aramco, za cenu podľa vlastného výberu za predpokladu, že presvedčí minimálne 75% mimovládnych investorov, pri účasti dohody.

3. Vláda vymenuje šiestich členov predstavenstva spoločnosti Aramco, vrátane predsedu a podpredsedu.

4. Ostatní akcionári, ktorí vlastnia viac ako 0,1% spoločnosti, budú môcť nominovať kandidátov na zostávajúcich členov dozornej rady.

5. Členovia rady spoločnosti Aramco v ročnej platbe získajú maximálne 1,8 milióna rivalov (480 000 dolárov) ročne, pokiaľ ich akcionármi nebudú výslovne chváliť.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, WSJ

Facebook komentár