Akcie spoločnosti Tesla Motors počas včerajšieho obchodného dňa dosiahli rekordné maximu, ako Ministerstvo financií Číny oznámilo vyššie, než očakávané dotácie pre automobily na elektrický pohon.

Akcie automobilky Tesla dosiahli rekordné úrovne na úrovni 196 dolárov, ale potom neskôr počas dňa mierne klesli. Prekonali predchádzajúci rekord z 30.septembra, ako  akcie čínske elektrickej automobilky BYD v ktorej má spoločnosť Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway nadobudla podiel.

Akcie spoločnosti Tesla z jej predchádzajúcich maxím dosiahnutých na konci novembra klesli až o 40%, po správach o požiare automobilu Tesla – Model S.

(  Súvisiace: Vysvetlenie ohromujúceho vývoja ceny akcií automobilky Tesla )

V týchto nehodách nebol nikto zranený. CEO spoločnosti Tesla – Elon Musk argumentoval, že požiare automobilov Tesla sú ďaleko menej časté, než u tradičných benzínových automobilov.

Akcie od konca novembra postupne rástli, čomu pomáhalo aj oznámenia spoločnosti (pred mesiacom), že predaje Modelu S v roku 2013 boli vyššie ako prognózy.

Čína kupujúcim v roku 2013 poskytla dotáciu automobilu na elektrický pohon vo výške medzi 35 000 až 60 000 čínskych juanov za jedno vozidlo – podľa čínskej tlačovej agentúry Xinhua. To je zhruba 5 780 dolárov až 9 900 dolárov.

Xinhua ďalej uvádza, že ministerstvo financií v sobotu oznámilo , že tieto dotácie by mali byť v roku 2014 upravené o 5% a o 10% v roku 2015, čo je iba polovica predtým plánovaného zníženia dotácií.

Automobilka Tesla práve nedávno začala predávať svoje vozidlá v Číne, ktorá sa stala najväčším trhom na svete pre predaj automobilov.

Spoločnosť Tesla dňa 19.februára zverejní svoje výsledky za štvrtý štvrťrok roka 2014.

(  Súvisiace: Elon Musk vydal varovanie nad cenou akcií automobilky Tesla )

Okrem výsledkov, investori budú zvedaví na aktuálne informácie o pripravovanom SUV – Model X, rovnako ako informáciách jej pôsobenia nového automobila na masovom trhu automobilov.

Musk vlastníkmi modelu Tesla Model S minulý týždeň povedal, že Model X bude maťdvojité otočné dvere. Povedal, že Model S bude v roku 2015 takisto ponúkať možnosť pohonu všetkých kolies – v závislosti na videu zverejnenom v pondelok na Green Car Reports.

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár