Akciovy_trh_Saudskej_Arabie_po_vyjadreniach_Trumpa_prepada

Saudský akciový trh klesol o viac ako 6,8 percenta po tom, ako americký prezident Donald Trump prišiel s vyhrážkou “prísneho trestu” z dôvodu zmiznutia reportéra amerického časopisu Washington Post – Jamala Khashoggiho.

Pokles akciového indexu Tadawul v Rijáde sa uskutočnil v nedeľu – prvý deň obchodovania.

Saudská Arábia tvrdí, že odmieta všetky “hrozby” ekonomických sankcií alebo politického tlaku po komentároch prezidenta Donalda Trumpa o zmiznutí Jamala Khashoggiho.

Vyhlásenie, ktoré uskutočnila štátna agentúra Saudskej tlače v nedeľu, tiež predstavovalo varovanie, že kráľovstvo bude reagovať na akékoľvek kroky proti nemu.

V rozhovore, ktorý sa má vysielať v nedeľu, Trump pre CBS v programe “60 minút” uviedol, že “my sa k pravde dostaneme a ak tieto informácie bude pravdivé, prídeme s prísnym trestom.”

Súvisiace: Saudskoarabská snaha pre transformáciu je investorov ešte viac ohrozená

Tureckí predstavitelia sa vo svojich vyjadreniach obávajú, že saudskí agenti Khashoggiho zabili po tom, ako vstúpil do Saudského konzulátu v Istanbule 2. októbra. Kráľovstvo tieto obvinenia označilo za “neopodstatnené”, ale neponúkalo žiadne dôkazy, kde by tento novinár konzulát aj opustil.

Trumpove blízke väzby so Saudskou Arábiou priťahujú pozornosť vo forme tlaku z Kongresu, aby zistili, či Khashoggi bol zabitý v tureckom konzuláte, ako tvrdia tureckí úradníci.

Trump v piatok poznamenal, že čoskoro bude hovoriť s kráľom Saudskej Arábie o zmiznutí Khashoggiho.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár