Bitcoin je možno virtuálna mena, avšak ošiaľ  okolo nej je viac ako reálny. V týchto dňoch nemôžete otvoriť  webové stránky alebo noviny bez čítania o Bitcoin, digitálnej mene, ktorá bola vynájdená v roku 2009 tajomnou osobou ktorá vystupuje pod menom Satoshi Nakamoto. Najnovšou správou je, že  Fred Wilson’s Union Square Ventures práve súhlasili s podporou $5 miliónov dolárov do Bitcoin peňaženky Coinbase.

Podobnú počiatočnú investíciu urobili firmy Draper Associates keď podporili spustenie  Bitcoin startupu CoinLab 500 000 dolármi, ako aj spoločnosť Y Combinator založená vo San Franciscu, ktorá pomohla zrodeniu Coinbase. Obidve spoločnosti následne získali podiel na spoločnosti. Potom sú tu aj investori ako dvojčatá Winklevoss, ktorí vyhlasovali, že prišli s nápadom Facebooku pred Markom Zuckerbergom, a ktorí tiež údajne naliali 11 miliónov dolárov do nákupu Bitcoinov.

Mena – ktorá mala v auguste 2012 hodnotu 10 dolárov sa nedávno ustálila na hodnote okolo 115 dolárov- je atraktívna pre jednotlivcov, pretože poskytuje robenie transakcií ktoré nemožno vypátrať. Hocikto na svete môže napríklad presunúť peniaze do niekoľkých minút bez toho, aby bola transakcia kontrolovaná akoukoľvek vládnou agentúrou.

Firmám sa takisto páči táto flexibilita. Už asi 300 obchodníkov sa podpísalo na Coinbase a budú prijímať Bitcoiny namiesto skutočných peňazí. Dokonca aj David Marcus, prezident PayPal divízie v eBayi nedávno povedal “Tak trochu premýšľame o integrácii Bitcoinu s firemnou platformou pre prevod peňazí..”

A konanie niektorých vlád len prilialo oheň do Bitcoin ohňa. Potom, čo európski činitelia uložili daň z bankových vkladov na Cypre, Rusko vyzvalo k vlastníckym obmedzeniam na účtoch v zahraničí a krajiny ,ako je Japonsko, aj naďalej cielene devalvujú svoju menu, hodnota Bitcoinu vystrelila tento apríl až na 265 dolárov.

Napriek tomu má Bitcoin aj svoje riziká. Mena je veľmi nestabilná- deň potom ako sa dostala na úroveň  265 dolárov, spadla na 100 dolárov. Firmy taktiež trpia mnohými útokmi hekerov a pretože trh nie je podporovaný žiadnou svetovou vládou- ako náhle raz vaše peniaze odídu, sú preč. Takisto nepomáha ,že médiá stále špekulujú o Bitcoin bubline- praskla už, chystá sa prasknúť alebo je to vlastne bublina?

Avšak ani tieto možné pády neodstrašujú mladých podnikateľov ako Jaron Lukasiewicz. Potom, čo strávil štyri roky v oblasti financií a po spustení crowdfundingových koncertných stránok Ticketometer- startupu ktorý nazýva drahým a bolestivým zlyhaním- ako 27 ročný začal navrhovať Bitcoin obchodnú platformu Coinsetter s plánovaným uvedením v tomto roku. Predstava, že digitálna mena poskytuje kompletnú transparentnosť ako aj anonymitu, spolu s faktom ,že je decentralizovaná, bola pre Lukasiewicza atraktívna.

“Na fakt, že  vláda nikdy skutočne nenapravila svoje problémy po finančnom kolapse, je Bitcoin ako prirodzená odpoveď.” hovorí Lukasiewicz. “Ľudia si začínajú vážiť súkromné meny.”

Táto mena je proste všade. Vďaka účasti na startupe 23 ročného Charlieho Shrema- BitInstant každý kto navštívi jedno z 700 000 miest vrátane Walmart, 7-Elven, Money-Gram, CVS  iných podnikov, si môže kúpiť a prenášať Bitcoiny.  Shrem je taktiež spoluvlastníkom prvého New Yorského city baru ktorý akceptuje Bitcoin- EVR.

“Má to taký veľký potenciál” Hovorí Shrem. “Iba čakám nato, kedy sa z toho stane miliardový  priemysel.”

Preložila: Kamila Petrincová

Zdroj: YoungEntrepreneur.com

Facebook komentár