Písal sa rok 2007 keď Chris Camillo, riaditeľ marketingu v Dallase, investoval 20 000 dolárov do akcií.

Tento vklad znásobil na hodnotu 2 miliónov dolárov v priebehu ďalších troch rokov, zatiaľčo portfólio mnohých v dôsledku recesie znehodnocovalo.

Tridsaťsedem ročný Chris pripisuje tento úspech svojmu talentu identifikovať trend a vyhľadať obchodné príležitosti ešte pred investormi z Wall Street.

Camillo umožnil U.S. News nahliadnuť do svojej knihy „Výsmech na Wall Street: Ako som porazil pro-investorov (čítaním bulváru, nakupovaním v Mall a vysedávaním na Facebooku) a ako to dokážeš aj ty 1“ v ktorej odhalil aj niektoré z jeho stratégií.

Tu je úryvok z rozhovoru s Camillom:

Myslíte si že amatérsky investor ako vy, má nejaké výhody oproti profesionálom?

Veková štruktúra na Wall Street je zložená z bohatých mužov v strednom veku, ktorí pracujú a bývajú v hlavných metropolitných oblastiach. To znamená že majú tendenciu byť zaujatí a tendenciu pomalšie si všímať trendy ktoré vnímajú ženy, mladí, ľudia z nízkymi príjmami alebo vidiečania.

My máme kontakty s viacerými priateľmi a kolegami po celej krajine, ktorí sa zaujímajú o rôzne iné veci, než len tie na Wall Street.

Mohli by ste nám povedať o jednom z vašich nedávnych úspechov?

Pred pár mesiacmi prišla moja žena s informáciou, že Target začal vyrábať model Missoni. Tak som sa nad tým chvíľu uvažoval a v deň keď uviedli Missoni na trh som stál vo fronte spolu so 150 ďalšími nakupujúcimi. Počas dvoch hodín predali každý kus. V priebehu pár minút som si overil že takto to vyzeralo v každom Target obchode v krajine. V rovnakom čase padla web stránka Targetu. Odrazu som „mal v rukách“ informáciu, ktorú si Wall Street ešte nevšimol. V okamihu som zinicioval investíciu a naozaj, za 48-hodín som svoje peniaze takmer strojnásobil.

Máte nejaký názor na ľudí ktorý  kúpili Missoni v Target a potom to predávali na eBay zo ziskom?

Viete, sú to ľudia ktorí mali informácie a vďaka nim zarobili slušné peniaze tak, že predávali tovar na eBay. Môžem Vás však uistiť, že nezarobili ani zďaleka toľko peňazí ako ja, a to jednoduchým obchodom.

Je zrejmé že máte mnoho úspechov, ale máte aj nejaké prípady keď veci nešli presne podľa vašich predstáv?

Áno, aj v súčasnosti mám problémy s obchodovaním s vlastnými informáciami pretože je ťažké uveriť, že obyčajný človek môže vnímať informácie, na ktoré Wall Street ešte nestihol zareagovať. Najviac ľutujem to, že som na niektorý z mojich inštinktov  nereagoval dosť agresívne. V skutočnosti jeden z inštinktov na ktorý som dostatočne nereagoval bol film Avatar. Po prezretí premiéry som priateľom tvrdil, „Ver mi, tento film podstatne zmení budúcnosť filmového priemyslu pre 3D filmy.“ Film mal ohromný dopad na kiná IMAX a rovnako na akcie IMAXu. Wall Street na to pomerne dlhú dobu nereagoval a pre mňa bolo ťažké uveriť, že niečo, čo sa zdalo tak očividné, pre Wall Street očividné nebolo.

Vaša kniha opisuje ako trávite mnoho času náležitou pozornosťou pred investovaním. Môžete nám povedať viac o tomto procese?

Tento proces je unikátny v tom, že nezahŕňa žiadnu fundamentálnu ani technickú analýzu. Takže niekto s nulovými finančnými znalosťami môže rovnako nasledovať môj proces. Spočíva v premýšľaní, „má táto informácia skutočne významný vplyv na verejne obchodované spoločnosti ?“ Ak je spoločnosť malá, je vplyv na hodnotu jej akcií výraznejší. Na akcie veľkých spoločností je potrebné objavovať významnejšie informácie. Toto je prvá fáza procesu. Druhá je zistenie, či Wall Street a investorská verejnosť si je vedomá informácie, ktorú ste odhalili. Tá spočíva v jednoduchom prehľadávaní v článkoch a verejne publikovaných informáciách o spoločnosti. Ak zistíte, že Wall Street ešte nereagoval, nasleduje tretia fáza, a tou je samotný obchod.

Čitatelia môžu mať dojem, že amatérskym investovaním prídu o peniaze. Aký je váš pohľad na toto riziko?

Ľudia sú vo všeobecnosti rizikovo averzní  pokiaľ ide o ich peniaze. Strata peňazí nie je nikdy príjemná a tu nastáva veľká psychologická bariéra, ktorá je spojená s rizikom investovania do akcií, alebo iných pákových obchodov. Takže jedna z prioritných vecí, ktoré sa snažím naučiť je spôsob ako rozčleniť svoje financie. Niektorí majú účet na bežné výdaje, niektorí zasa sporiaci účet, ktorý môže zahŕňať dokonca dôchodkové sporenie. To sú peniaze, s ktorými počítame v starobe, a ktoré z nás pomaly robia „boháčov“ v priebehu celého života. Ale zopár z nás má niečo, čomu ja hovorím „BIG MONEY“ účet.

Tak som presvedčil som ľudí aby sa na každý dolár pozerali ako na potenciálnych 100 dolárov v budúcnosti. Ak sa budete takto dívať na peniaze, odhalia sa vám všetky možné spôsoby ako dať peniaze na big account účet. Napríklad: môžete si využiť voľný víkend ktorý máte a najať niekoho aby vám pokosil trávnik. Ale ak sa na tých 20 dolárov pozriete ako na potenciálnych 2.000 dolárov, tak vás to presvedčí sa postaviť, pokosiť si trávnik sám a získať 20 dolárov na big monney účet. Odrazu máte peniaze na účte, s ktorým ste ochotní riskovať.

Preložil: Marián Hockicko

Zdroj: U.S. News & World Report.

Facebook komentár