Ak aj zbohatnete ľahko, premeniť toto bohatstvo do dlhodobého efektu je oveľa ťažšie.

Či už ste profesionálny športovec, ktorý zarába svoje peniaze zo zmluvy, víťaz lotérie, ktorý kupuje príliš veľa kôl v krčme, alebo dedič, ktorý zdedil viac a rýchlejšie ako očakával, existuje celý rad pokušení ako utratiť peniaze ľahkovážne alebo bez pocitu zodpovednosti.

Stačí si len uvedomiť, že bez správneho plánu, ktorý vám pomôže v raste, je toto bohatsvo konečné a pominuteľné.

Shomari Hearn, ktorý je certifikovaným finančným poradcom a viceprezidentom spoločnosti Palisades Hudson Financial Group: “Takmer každý, kto získa takéto “terno” môže padnúť za korisť ” syndrómu náhleho bohatstva”, … “Príjemca môže spadnúť do pasce vo viere, v ktorej uverí, že svoje novo nadobudnuté bohatstvo sa nikdy neminie, a že si môže kúpiť všetko a popritom nič nerobiť.”

Súvisiace: 10 kľúčových znakov ľudí, ktorí žijú bez dlhov

Hearn konštatuje, že niektoré osoby, ktoré získajú veľké dedičstvo, podpíšu veľký kontrakt, získajú alebo vyhrajú legálne vysokú odmenu, začnú kupovať obrovské domy a lode a usporadúvajú nákladné večierky.

Niektorí významne investujú do rizikových podnikov alebo slabnúcich podnikov vlastnených priateľmi alebo rodinnými príslušníkmi. Avšak, niektorí z nich – najmä profesionálni športovci, alebo tí v profesiách vo vede, technológiách, inžinieringu a matematiky, ktorí vidia svoj profit v rozložení rizika akcií či odkúpení balíka firemných akcií – spadajú do kategórie “čistých zamestnancov”.

To znamená, že získali veľa peňazí, ale podľa Franka Trottera, výkonného viceprezidenta EverBank, budú stále potrebovať pracovať, pretože neprijímajú spravné kroky na udržanie ich finančného zdravia.

“Nemyslím si, že strach je kľúčovým prvkom pre túto skupinu, ale nečinnosť im bráni v pohybe zo segmentu vysokých peňažných tokov do segmentu na vysokého čistého majetku,” hovorí Trotter. “Zadefinoval som “bohatstvo” ako “udržateľnú schopnosť rozumne nakúpiť to, čo chcete, bez ohľadu na rozpočet. – či už ste na dôchodku, alebo nie.” Pre väčšinu čistých pracovníkov, to nebude možné dosiahnuť, v dôsledku ich priemerného správania. “

Väčšina ľudí nepodnikne správne kroky na zabezpečenie svojho bohatstva

Trotter konštatuje, že čistý zamestnanec “pracoval a spotrebovával výdavky na záľuby a koníčky počas svojich najproduktívnejších rokov,” aj vtedy ak medián jeho príjmov bol v čistej hodnote 1.000.000 $, jeho príjmy môžu raz vyschnúť, aj vtedy ak jeho priemerný ročný príjem bol 374.000 $ ročne, vtedy keď dosiahne vek odchodu do dôchodku , Jared Feldman, partner New York firmy Anchin Block & Anchin, konštatuje, že zatiaľ čo existujú spôsoby, ako zmierniť daňové zaťaženie a zachovať hodnotu, povedzme, vysokej výhry v kasíne, tak aby udržala životnú úroveň dlhé mesiace z výnosov pred pádom môže byť oveľa ťažšie.

Ďalej uvádza: “Vidíme odchody s našimi klientmi, keď sú predaji podniku:  ako najúspešnejšej celoživotnej udalosti,” … “Potom sme začali hľadať v iných oblastiach, ako je plánovanie majetku. Čo urobili pre zmiernenie daňovej záťaže a starať sa o svoju rodinu na tejto ceste?”

Súvisiace: 10 vecí, ktoré by mal každý vedieť o peniazoch

V podstate, realitné investovanie vyzerá ako praktický spôsob investovania časti z týchto finančných prostriedkov do vhodných aktív. Trotterova EverBank konštatuje, že 30% čistých zamestnancov takto uvažuje investovať v horizonte do 2 rokov. Avšak, aj keď ďalšia bytová kríza nenastane, existujú spôsoby, ako kúpu domu – alebo druhého alebo tretieho domu – nemusí byť práve taká lákava ponuka pre použitie vášich nových peňazí.

Heam hovorí: “Majetkové dane, údržba a prestavba môže viazať veľkú časť vášho príjmu,” … “Toto môže následne spôsobovať problémy vrátiť sa o krok späť, keď nebudete mať dostatok peňazí na vaše denno-denné výdavky alebo sporenie na starobu.”

Rozhodnutie je nakoniec len na vás, či chcete najať poradcu alebo riadiť Vaše bohatstvo sami, ale Hearn navrhuje mať aspoň plán. Pri každej investícii si vytiahnuť rozpočet, takže budete vedieť, čo si môžete alebo nemôžete dovoliť. Vždy majte tento plán na zreteli pre uskutočnením veľkých nákupov, aby ste sa ubezpečil, že ste vaše rozhodnutie je správne.

Viacero nehnuteľností môže zvýšiť tlak na vaše financie

Po druhé, v pláne je potrebné zohľadniť daňové zaťaženie. Hearn konštatuje, že dedičstvo, výnosy zo životného poistenia a rozvodové vyrovnanie obvykle nie sú zdaňované, ale väčšina ostatných neplánovaných veľkých peňazí zdaňovaná je. Finančný poradca alebo účtovník vám budú vedieť povedať výšku takýchto daní, a kedy je potrebné ich zaplatiť, ale ak sa chcete vyhnúť takému to spôsobu míňania peňazí, musíte si urobiť domácu úlohu ešte pred tým, než to urobí daňový úrad za vás.

Heam hovorí: “Dajte bokom peniaze potrebné na zaplatenie štátnych a federálnych daní ešte predtým, ako urobíte čokoľvek iné.”

Okrem iného, zatiaľ čo to je skvelé, že chcete splatiť svoje dlhy, nie len iba ich vymazať všetky naraz. Váš najhorší dlh, ako dlhy z kreditných kariet, ktoré nerobia nič iné len poškodzujú vaše kretitné hodnotenie a účtujú vám premrštené úroky, by ste rozhodne mali vyplatiť. A čo študentské pôžičky, podnikateľské úvery a hypotéky? Mali by ste zvážiť splátkový kalendár, ktorý zachováva výhody a daňové úľavy, ktoré prichádzajú sú s týmito produktami spojené, nazývané tiež ako”dobré” dlhy.

Záleží len na vás, aký realistický rozpočet si nastavíte a budete sa ho držať

Takže, vytvorte si rozpočet, ktorý zaisťuje, že vaše výdavky neprekročia vaše príjmy. Dokonca aj keď sa rozhodnete odísť do dôchodku, budete chcieť, aby ste sa vyhli znižovaniu istiny príliš rýchlo a došli vám tak peniaze. Akokoľvek, vytvorte si aspoň nejaký manévrovací priestor v tomto rozpočte pre príležitostné veľké výdavky. Táto flexibilita vám oveľa pravdepodobnejšie zaistí to, že sa budete držať rozpočtu, a nebudete sa viezť len na jednom večierku. Myslenie na výdavky na auto tu alebo na dovolenku tam vás bude chrániť odrozhadzovania na všetko naraz, a od nevedomosti toho, koľko peňazí vám zostáva, až sa prach usadí a svetlá zhasnú. Rozpočet vám tiež dá nejaký čas na premýšľanie o dôsledkoch toho, do čoho ste sa dostali.

Súvisiace: 9 každodenných vecí, ktoré robia bohatí ľudia inak

Heam uvádza: “Ak nastavíte rozpočet príliš prísne, tak riskujete, že hi nebudete dodržiavať vôbec,” .. “Rozpočet, ktorý budete ignorovať, je na nič.”

Tento rozpočet vám tiež uľahčí nastaviť svoje dlhodobé plány. Ako Trotter poznamenáva, u čistého zamestnanca je päťkrát väčšia pravdepodobnosť ako u priemerného jednotlivca pripraviť si finančné prostriedky v rámci plánu 529 (sporenie na študijné výdavky dieťaťa v USA). Toto rýchlo nadobudnuté bohatstvo by tiež mohlo byť vložené do trustového fondu pre vaše dieťa alebo manžela alebo do daňovo uznateľných charitatívnych darov, do vami založených organizácií alebo do rodinných spolkov podľa vášho výberu. Prinajmenšom by ste si mali urobiť plán pre svoj vlastný odchod do dôchodku, a celkom iste aktualizovať svoj závet, resp. závet spísať. Máte veľkú príležitosť určiť, ktorým smerom sa vaše finančné zdravie bude uberať, o mnoho náročnejšie to bude robiť zo záhrobia.

Heam nakoniec dodáva: “Je to lákavé vložiť nové peniaze do exotických investícií, ale dobre diverzifikované portfólio nastavené na vašu mieru citlivosti na riziko, je najlepší spôsob, ako zabezpečiť svoje finančné ciele,” … “V závislosti na situácii, možno budete chcieť tiež zvážiť komplexnejšie plánovacie techniky, ako je vytvorenie trustu alebo prestavenie poistných zmlúv.”

Preložil: Vladimír Klein

Zdroj: YahooFinance, Fortune

Facebook komentár