--FILE--Food delivery couriers of Chinese meal delivery company Ele.me ride their electric bikes to deliver meals on a street in Shenyang city, northeast China's Liaoning province, 1 February 2018. Congee with preserved egg and pork was the most popular food ordered online in China's booming food delivery market in 2017, with nearly 19 million orders made on ele.me, a leading online food delivery service. The spicy Zinger Burger and sour shredded potato take second and third place, according to a report released by the company. Rival takeaway service meituan.com said that 130 million people used their online food delivery service in 2017, with 3.93 million customers placing more than 100 orders ? an average of two orders a week. According to a report on the online food delivery industry by ASKCI Consulting, a leading industry research institute, the value of China's online food delivery is expected to reach 230 billion yuan (about 36.5 billion U.S. dollars) in 2018, exceeding the 200 billion yuan reported for 2017 (31.8 billion U.S. dollars). This reflects the growing number of online food delivery service users, which increased from 135 million to 343 million between 2016 and 2017. The number of mobile food delivery users reached 322 million in 2017, an increase of 66.2 percent from the previous year. (Newscom TagID: ichphotos290319.jpg) [Photo via Newscom]

Alibaba míňa miliardy dolárov, aby prevzala kontrolu nad jedným z najväčších čínskych online služieb na doručovanie potravín (jedál).

Najväčšia čínska spoločnosť elektronického obchodu dnes uviedla, že nakúpi všetky mimoriadne akcie, ktoré v spoločnosti Ele.me ešte nevlastní.

Podľa vyhlásenia spoločnosti: „Gigant Alibaba a jedna z jej pobočiek už v spoločnosti Ele.me vlastnia 43% podiel. Táto dohoda, ktorá ohodnocuje Ele.me na 9,5 miliárd dolárov vrátane dlhu, Alibabe umožňuje implementovať svoju ponuku do svojej obrovskej siete internetových podnikov, ktorá sa dotýka mnohých oblastí života čínskych spotrebiteľov.

Technologické spoločnosti chcú investovať do rastúceho čínskeho trhu s dodávaním potravín na internete, kde by sa podľa výskumej firmy iiMedia v tomto roku očakáva nárast o 18% na 241 miliárd juanov (38 miliárd dolárov).

Najväčšia technologická spoločnosť v Číne podľa trhovej hodnoty, Tencent už do ďalšej podobnej spoločnosti – Meituan-Dianping načerpala miliardy dolárov.

Meituan-Dianping používateľom umožňuje uskutočňovať rezervácie obeda, objednať si jedlo a zakúpiť si vstupenky na film prostredníctvom jedinej mobilnej aplikácie. Októbrové kolo financovania ju ocenilo zhruba na 30 miliárd dolárov, čím sa stala jednou z najcennejších začínajúcich podnikov (startupov) na svete.

Podľa miestnych správ v médiách, najväčšia čínska spoločnosť, Didi Chuxing, taktiež planuje predstaviť divíziu dodávok potravín v Číne.

Podobný trend sa prejavuje aj v Spojených štátoch. Spoločnosť Amazon, s ktorou sa Alibaba najčastejšie porovnáva, sa v septembri minulého roka spojila s online dodávateľom potravín Olo, v snahe rozšíriť svoje služby – Amazon Restaurant. Jedná sa o trh, na ktorom sa pohybujú už známy hráči ako GrubHub a Uber Eats.

Súvisiace: Alibaba chce v Číne ovládať trh s potravinami

Nákup Ele.me je súčasťou úsilia internetivej spoločnosti Alibaba, čím chce spájať používateľov smartfónov s reálnymi službami. Alibaba už mieša on-line a offline nakupovanie s reťazcom Hema.

Alibaba uviedla, že bude kombinovať Ele.me s vlastným zoznamom reštaurácií a miestnymi službami platformy Koubei.

Služby Ele.me a Koubei sa medzi sebou prekrývajú. Po prevzatí sa však spoločnosť Ele.me zameria na dodávanie potravín (jedál) do domácností, zatiaľ čo Koubei sa zameria na to, aby ľudia mohli kupovať tovar a služby on-line a rozhodnú sa či ich vyzdvihnú alebo ich skonzumujú vo fyzických obchodoch alebo reštauráciách.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár