Amazon-uprostred-strajkov-odmenuje-zamestnancov-dalsimi-$500-milionmi

Amazon vyčleňuje ďalších 500 miliónov dolárov na bonusy pre zamestnancov, v čase kedy je pod tlakom celosvetovej kampane zameranej na jej obchodné praktiky a štrajku na jednom z najväčších európskych trhov.

Spoločnosť v predvečer Čierneho piatku, teda v období odkedy začína čeliť rušným nákupným víkendom oznámila bonusy a zároveň začínajú protesty proti spoločnosti Amazon v Nemecku aj iných krajinách sveta.

Viceprezident spoločnosti Amazon pre celosvetové operácie – Dave Clark uviedol, že časť amerických zamestnancov prvej línie dostane bonus 300 dolárov, zatiaľ čo zamestnanci na čiastočný úväzok 150 dolárov. Zamestnanci Spojeného kráľovstva dostanú bonusy vo výške 300 libier (400 dolárov) a 150 libier (200 dolárov).

Clark vo svojom vyhlásení uviedol, že spoločnosť tento rok vynakladá 2,5 miliardy dolárov na „špeciálne bonusy a stimuly“, ktoré sú určené pre tímy na celom svete, vrátane „ďakovného“ bonusu, ktorý bol vyplatený zamestnancom v mesiaci jún.

Amazon bol jedným z mála maloobchodníkov, ktorým sa počas pandémie darilo. Spoločnosť očakáva, že jej príjmy prvýkrát vo štvrtom štvrťroku prekročia 100 miliárd dolárov, čím sa celkový obrat do roku 2020 zvýši na viac ako 370 miliárd dolárov – o tretinu viac ako v minulom roku.

Jej výkon povzbudil odbory a skupiny občianskej spoločnosti k aktivite, keďže práve tie tvrdia, že by mala ísť oveľa ďalej vo svojich záväzkoch voči zamestnancom a životnému prostrediu. Niekoľko desiatok organizácií, vrátane Greenpeace, Oxfam, Progressive International a Tax Justice Network, využíva Čierny piatok pre upozorňovanie na obavy týkajúce sa odmeňovania a bezpečnosti pracovníkov, ako aj na uhlíkovú stopu a daňové praktiky spoločnosti Amazon.

Christy Hoffmanová, generálna sekretárka UNI Global Union, zastrešujúcej organizácie pre odbory a jednej zo skupín, ktorá podpísala petíciu s označením „Amazon Pay“, uviedla: „Je skvelé, že platy pracujúcich v tomto sviatočnom období čelia navyšovaniu, ale nestačí to.“

Dodala: „Aby spoločnosť Amazon preukázala, že si váži svojich zamestancov, mala by počas svojich operácií kolektívne vyjednávať o mzdách a podmienkach s pracovníkmi, a nie robiť jednostranné gestá uznania.“

V Nemecku, ktoré je jedným z najväčších trhov spoločnosti Amazon v Európe, vyzval odborový zväz Verdi na trojdňový štrajk v siedmich centrách spoločnosti. Únia chce, aby Amazon uznal kolektívnu pracovnú zmluvu, ktorá sa bude týkať miezd, odmien a plateného voľna.

Zväz Verdi už má uzavreté porovnateľné zmluvy s inými nemeckými maloobchodníkmi a minimálne od roku 2013 vedie štrajky v snahe dosiahnuť, aby spoločnosť Amazon súhlasila s niečím podobným. Hovorca únie – Andre Scheer potvrdil, že štrajk prebieha a do konca sobotňajšej noci sa má na ňom zúčastniť zhruba 2 500 pracovníkov.

Spoločnosť Amazon uviedla, že akcia nebude mať vplyv na dodania zákazníkom, pretože má 26 000 zamestnancov vrátane 10 000 sezónnych pracovníkov, ktorí vybavujú objednávky v 16 centrách po celom Nemecku. Hovorca spoločnosti Stephan Eichenseher, uviedol: „Drvivá väčšina zamestnancov vykonáva svoju každodennú prácu.“

Dodal: „Faktom je, že už teraz ponúkame vynikajúce platy, vynikajúce výhody a vynikajúce príležitosti pre kariérny rast, a to všetko pri práci v bezpečnom modernom pracovnom prostredí.“

Zamestnanci skladov spoločnosti Amazon v Nemecku podľa Eichensehera začínajú na mzde medzi 11,30 eur (13,49 dolárov) až 12,70 eura (15,16 dolárov) za hodinu, v závislosti od lokality. Minimálna mzda v krajine je na úrovni 9,35 eur (11,16 dolárov) za hodinu.

Štrajky a protesty sa podľa UNI Global Union konali na Čierny piatok v 15 krajinách sveta, vrátane Nemecka, Spojených štátov, Veľkej Británie, Francúzska, Mexika, Španielska a Indie. V UNI ďalej uviedla, že v Bangladéši demonštrujú zamestnanci odevných firiem u dodávateľov spoločnosti Amazonu a taktiež požadujú vyššie mzdy.

Britská únia GMB v piatok vyzvala na parlamentné prešetrenie toho, čo podľa nich „dehumanizuje“ pracovné podmienky. Hovorca spoločnosti Amazon v Británií uviedol, že v žiadnom z jej centier v Británii sa štrajky nekonajú.

„Ide o sériu zavádzajúcich tvrdení dezinformovaných alebo záujmových skupín, ktoré využívajú profil spoločnosti Amazon na podporu svojich individuálnych aktivít,“ uviedla firma Amazon, v reakcii na tvrdenia odborových zväzov a skupín občianskej spoločnosti, že svojich zamestnancov týra, ako aj zároveň poškodzuje životné prostredie.

„Spoločnosť Amazon má silné skúsenosti s podporou našich zamestnancov, našich zákazníkov a našich komunít, vrátane poskytovania bezpečných pracovných podmienok, konkurenčných miezd a veľkých výhod, na ktorých pracujú v oblasti zmeny podnebia so záväzkom “Climate Pledge“, kedy do roku 2040 chce dosiahnuť čistý nulový obsah uhlíka a celosvetovo na daniach zaplatí miliardy libier. ““

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár