Výsledky spoločnosti Amazon dosahujú rozsiahle nárasty.

Výsledky spoločnosti Amazon dosahujú rozsiahle nárasty.

Tržby a zisk spoločnosti Amazon sa v poslednom štvrťroku prudko navýšil, keďže sa zákazníci v pandémii obrátili práve na služby tohto online gigantu, ktorý dodával tovar do ich domovov.

Spoločnosť Amazon koncom tohto pracovného týždňa uviedla, že počas troch mesiacov končiacich 30. septembra jej príjmy v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástli o 37%, na 96,1 miliárd dolárov a zisk sa zvýšil o 197% na 6,3 miliárd dolárov. Výsledky prekonali odhady analytikov z Wall Street. Výsledky dokonca nezahŕňajú akciový deň Amazon Prime Day, ktorý sa uskutočnil 13. – 14. októbra tohto roku po tom, čo bola kvôli pandémii odložený na leto.

Tržby v internetových obchodoch, ktoré zahŕňajú produkty ako Alexa a položky, ktoré Amazon predáva priamo zákazníkom na svojich webových stránkach, v minulom štvrťroku dosiahli rast o 38%. Predaj spoločnosti Amazon od predajcov tretích strán, ktorí ponúkajú položky na jej webe, sa zvýšil o 55%.

Príjmy zo služby Amazon Web Services – podnikania v oblasti cloud computingu spoločnosti a divízie s najväčším rozširovaním podielu ziskov, vzrástli o 29%, zatiaľ čo jej reklamný biznis dosiahol rast o 51%.

Tržby spoločnosti Amazon v kamenných obchodoch vrátane Whole Foods poklesli o 10%.

Neil Saunders, analytik spoločnosti GlobalData Retail v poznámke pre klientov uviedol: „Niet pochýb o tom, že posledné výsledky spoločnosti Amazon ukazujú, že je naďalej víťazom narušenia spôsobeného pandémiou.”

Poznamenal však, že podpora, ktorú maloobchodník získal začiatkom roka, bola výnimkou, ktorá bola výsledkom odstávok, ktoré sa odvtedy zmiernili.

Skupina Amazon v poslednom štvrťroku tohto roku očakáva dosiahnutie tržieb v rozmedzí 112 až 121 miliárd dolárov a prevádzkové zisky v rozmedzí 1 až 4,5 miliardy dolárov, z toho náklady na koronavírus sú približne na hodnote 4 miliárd dolárov.

Akcie spoločnosti Amazon po výsledkoch, mimo riadnych obchodných hodín klesli takmer o 1%. Do výsledkov spoločnosti Amazon, akcie v roku 2020 dosiahli výnos na hodnote viac ako 70%.

Spoločnosť Amazon počas pandémie posilnila svoju pozíciu, získavala si pozornosť súčasných členov služby Prime v rámci svojej platformy a navyšovala počet nových predplatiteľov.

Analytici tvrdia, že hlavní kupujúci služby spoločnosti Amazon skresľujú vyšší príjem, vďaka čomu sú menej náchylní na straty pracovných miest vyplývajúce z pandémie a neprijatia nového zákona o stimuloch v Kongrese. Nakupujúci v rámci služby Prime v porovnaní s obdobím pred pandémiou utrácajú menej za cestovanie a iné voľnočasové aktivity a svoje výdavky presunuli do oblasti elektroniky, kuchynského riadu a ďalších predmetov.

Rast spoločnosti Amazon prichádza v čase, keď je spoločnosť – rovnako ako ďalšie technologické skupiny ako Facebook, Google a Apple – pod drobnohľadom zákonodarcov, kvôli obavám ohľadom ich vplyvu nad trhom. Výbor Snemovne začiatkom tohto mesiaca zverejnil správu, ktorá zistila, že „spoločnosť Amazon sa zapojila do rozsiahleho protimonopolného konania pri zaobchádzaní s predajcami tretích strán“ a ďalších taktík, ktoré potláčajú hospodársku súťaž. (Amazon obvinenia odmieta.)

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár