Americki_financni_riaditelia_sa_pripravuju_na_recesiu_do_roku_2020

Najdlhšia ekonomická expanzia v modernej americkej histórii by mala byť zastavenou tesne pred prezidentskými voľbami v roku 2020.

Aspoň to je to, čoho sa americkí finanční riaditelia obávajú. Takmer polovica (48,1%) vedúcich finančných predstaviteľov firiem v Spojených štátoch predpovedá, že americká ekonomika bude v polovici budúceho roka v recesii. Jedná sa o výsledky prieskumu Duke University/CFO Global Business Outlook, zverejneného v priebehu včerajšieho dňa. A 69% týchto manažérov sa do konca roku 2020 pripravuje na recesiu.

Správa odráža predchádzajúce prieskumy Duke University, ako aj iné, ktoré na budúci rok poukazujú ako na pravdepodobný problémový bod pre desaťročnú obnovu po Veľkej recesií.

John Graham, ktorý je profesorom Duke v rozhovore poznamenal: “Sme už dávno pre jednou z tých očistných recesií.”

Graham povedal, že CFO (finanční riaditelia) si čoraz viac uvedomujú príchod recesie do roku 2020 z dôvodu ochromujúcich dôsledkov hospodárskej a politickej neistoty (vrátane obchodných vojen) na podnikanie.

Ďalej uviedol: „Z dôvodu neistôt, spoločnosti môžu pozastaviť svoje aktivity, tým, že zastavia výdavky a prestanú najímať nových zamestnancov. To sa môže zmeniť na samo-naplňujúce proroctvo.“

Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov

Budúci mesiac sa ekonomická expanzia USA stane najdlhšou v histórii a prekoná boom v rokoch 1991-2001, ktorý bol poznačený rastom globalizácie a internetom. Miera nezamestnanosti je na úrovni 49 ročných miním.

Avšak manažéri firiem sa obávajú o ich schopnosť pokračovať vo vytváraní pracovných miest.

45 percent amerických finančných riaditeľov, ktorých Duke University oslovili, uviedli, že ich hlavným záujmom je schopnosť zamestnávať a udržiavať kvalifikovaných zamestnancov. To predstavuje pokles z historického maxima, na hodnote 53% dosiahnutých pred dvoma štvrťrokmi.

Niet divu, že vzhľadom na nedostatok pracovných síl vedúci pracovníci vo veľkom podiely požadujú ešte viac prispôsobivé imigračné politiky.

Napríklad 83% amerických finančných riaditeľov podporuje Ameriku, ktorá ponúka urýchlené zelené karty, aby zahraniční študenti v oblasti vedy, techniky, inžinierstva a matematiky (STEM) mohli v Spojených štátoch pracovať.

Problémy obchodných vojen

K ďalším vedúcim záujmom vedúcich pracovníkov patria vládne politiky a ekonomická neistota, hoci tieto kategórie neboli ďalej rozvinuté.

Lewis Alexander, ktorý je hlavným ekonómom pre divíziu banky Nomura v USA, poznamenal: “Protekcionistická obchodná politika USA zostáva kľúčovým rizikom, pretože (obchodný) spor medzi USA a Čínou sa zintenzívňuje.”

Nomura predpokladá, že americký ekonomický rast sa v roku 2020 spomalí na 1,6%, čo predstavuje prudké spomalenie z 2,6%, dosiahnutých v minulom roku.

Podľa prieskumu Národnej asociácie pre podnikovú ekonomiku, ktorý bol uverejnený začiatkom tohto mesiaca, je do konca budúceho roka zhruba 60% šanca na recesiu v Spojených štátoch. Väčšina ekonómov v tejto správe citovala protekcionistickú obchodnú politiku ako hlavné riziko pre ekonomiku USA.

Záchrana od Fedu?

Tieto proroctvá recesie by sa mohli ukázať ako nie príliš jednoznačné a správne.

Ekonomika USA sa ukázala ako pozoruhodne odolná a prekonala nespočetné množstvo prekážok. V roku 2011 došlo k zníženiu úverového ratingu USA, v roku 2015 k spomaleniu ekonomiky Číny a v roku 2016 k hlasovaniu o Brexite.

Je ľahké pochopiť, ako by tieto obavy z recesie mohli vyvolať reakciu Washingtonu, ktorá by umožnila pokračovanie v raste.

Trumpova administratíva, ktorá sa snaží zabrániť zraneniu ekonomiky, sa môže rozhodnúť, že hrozby okolo taríf odmietne. To sa stalo minulý víkend, keď Biely dom upustil od hrozby uvalenia sankčných sadzieb na Mexiko.

Bez ohľadu na to, čo sa deje v oblasti obchodu, Federálny rezervný systém sa bude snažiť udržať hospodárstvo nad vodou. Stávky Wall Streetu, ohľadom potreby zníženia úrokových sadzieb (možno viackrát) na stimuláciu rastu od americkej centrálnej banky, naznačujú že tento scénar by mohol čoskoro nastať.

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell vo svojom prejave minulý týždeň poznamenal: “Budeme konať tak, aby sme expanziu udržali.”

Súvisiace: Polovica Američanov je len jednu výplatu od finančnej katastrofy

Ubúdajúci optimizmus

Posledný prieskum finančných riaditeľov (CFO) naďalej ukazuje rok 2020 ako pravdepodobný čas, kedy bude nasledovať ďalšia recesia. Prieskum bol v súlade s prognózou troch štvrťrokoch za sebou.

V decembri 82% CFO predpovedali recesiu do roku 2020 – ohromujúci výsledok, ktorý získal širokú pozornosť. (Tento odhad na recesiu v roku 2020 klesol na 69%).

Graham poukázal na nezameniteľné zhoršenie sentimentu medzi najvyššími finančnými predstaviteľmi amerických spoločností.

Len 20% opýtaných finančných riaditeľov v júni uviedlo, že boli optimistickejší v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. A 40% z nich uviedlo, že ich optimizmus sa zhoršil.

Tieto metriky sa od minulého leta zmenili, keďže spoločnosti korporátnej Ameriky sa s ohľadom na výhľad cítili oveľa lepšie.

Graham nakoniec poznamenal: “Presunuli sme sa z veľmi optimistického na klesajúci trend, dokonca s tmavými mrakmi na obzore.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár