Polovica_Americanov_je_len_jednu_vyplatu_od_financnej_katastrofy

Ak sa premešká viac ako jedna výplatná páska, predstavuje to jednosmerný lístok k finančným ťažkostiam u takmer polovici pracovnej sily USA.

Nová štúdia NORC z University of Chicago, vrámci nezávislej inštitúcie sociálneho výskumu, zistila, že 51% pracujúcich dospelých v Spojených štátoch bude potrebovať prístup k úsporám na pokrytie potrieb, ak vynechajú viac ako jednu výplatnú pásku.

V prípade chýbajúcej výplaty, niektoré komunity boli náchylnejšie k ekonomickým ťažkostiam. Výskum zistil, že približne dve tretiny domácností zarábajúcich menej ako 30 000 dolárov ročne a hispánske domácnosti by neboli schopné pokryť základné životné náklady po tom, aky by prišli čo i len o viac ako jednu výplatu.

Polovica_Americanov_je_len_jednu_vyplatu_od_financnej_katastrofy_graf

Zistenia boli založené na prieskume viac ako 1 000 dospelých. Výskumníci sa pýtali na celoštátne reprezentatívnej vzorke určenej na indikáciu americkej populácie.

Prieskum poskytuje triezvy pohľad na riskantné finančné situácie Američanov, aj keď sa ekonomická situácia zlepšuje, pracovné miesta sú čelia rastu a akciový trh – napriek volatilite v tomto týždni – vo všeobecnosti pokračovali v tomto roku v smere nahor.

Hoci rast miezd sa v poslednej dobe zrýchlil, tieto zisky sa najviac sústredili medzi najbohatších Američanov.

Angela Fontes, ktorá má na starosti programu BeADioral and Economic Analysis and Decision-Making (BEAD) v NORC na University of Chicago, v správe poznamenala: „Dokonca aj krátke prerušenia v odmeňovaní môžu spôsobiť značné ťažkosti, keďže sa zdá že väčšina Američanov žije od výplaty k výplate.“

Samozrejme, mnohí Američania nemajú úspory, aby sa vedeli vrátiť k vhodnej pozicií. Štúdia od spoločnosti venujúcej sa servisu pre domácnosti v USA – HomeServe zistila, že zhruba 50% spotrebiteľov buď nemá nič našetrené, aby vedeli pokryť núdzové situácie alebo majú odložených len menej ako 500 dolárov. Výskum Federálneho rezervného systému naznačil, že približne 4 z 10 Američanov nemajú bokom odložených ani 400 dolárov.

Štúdia NORC zistila, že väčšina zamestnancov by zvládla časť nevyplatených finančných prostriedkov najmä na nepodstatné položky (73%). Ale iné metódy, ktoré by spotrebitelia použili na zvládnutie rozdielu v príjmoch, by mohli mať vážne dlhodobé následky. Približne 2 z 5 spotrebiteľov uviedli, že by prestali vkladať časť finančných prostriedkov do úspor, zatiaľ čo viac ako štvrtina uviedla, že prestanú platiť príspevky na dôchodok.

Pravdepodobne v tejto situácií by sa veľká časť Američanov obrátila na dlh. Takmer polovica domácností v tejto situácii (47%) by sa obrátila na kreditné karty, pričom podobný podiel by si požičal od priateľov alebo rodiny.

A takmer pätina spotrebiteľov by sa spoliehala na výplatu, automobil alebo iný krátkodobý úver. Tieto úvery, ktoré môžu byt aj s úrokovými sadzbami až na hodnote 600% , môžu ľahko dlžníkov dostať do nevyhnutného dlhového cyklu a spôsobiť katastrofu, čo sa týka ich úverových hodnotení.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár