Americke_penzijne_fondy_zaluju_6_najvacsich_svetovych_bank

Tri americké penzijné fondy vo štvrtok zažalovali 6 najväčších svetových bánk vrátane Goldman Sachs Group a JP Morgan Chase & Co a obvinili ich zo sprisahania, ohľadom toho že potláčajú hospodársku súťaž na trhu s pôžičiek s akciami o rozsahu viac ako 1 triliónov dolárov.

V súdnom procese podanom na federálnom súde v Manhattane prišlo k obvineniu bánk z bojkotovania začínajúcich platobných platforiem tým, že vyhrážali a zastrašovali svojich potenciálnych klientov. Obžalované sú banky Bank of America Corp, Credit Suisse AG, Morgan Stanley, UBS AG, Goldman a JP Morgan.

Jedná sa o dôchodkový systém verejných zamestnancov v Iowe, dôchodkový systém zamestnancov okresu Orange County a asociácii dôchodcov zamestnancov v okrese Sonoma County v súdnom procese uviedlo, že banky sú na trhu s pôžičkami na burze v rozpore s federálnymi antitrustovými zákonmi.

Michael Eisenkraft, ktorý je právnikom pre fondy a partner v spoločnosti Cohenom Milstein poznamenal: “Prostredníctvom viacerých nevhodných prostriedkov sa banky Goldman Sachs a Morgan Stanley už dlhé roky podieľali na zachovaní svojej moci nad touto málo známou, ale lukratívnou časťou Wall Street.”

Zástupcovia Bank of America, Goldman Sachs a JPMorgan to odmietli komentovať. Ostatné banky neodpovedali okamžite na žiadosti o pripomienku.

Dôchodkové fondy uviedli, že banky neoprávnene poškodzujú investorov a dôchodcov tým, že ich donútia zaplatiť vysoké poplatky za zapožičanie akcií.

Pôžička akcií súvisí s predajom nakrátko a zahŕňa vypožičiavanie akcií investorovi alebo firme prostredníctvom makléra alebo predajcu. Dôchodkové fondy a iní inštitucionálni investori často poskytujú akcie pre hedžové fondy.

V prípade predaja nakrátko sa cenný papier, ktorý nie je vo vlastníctve alebo požičaný, sa predáva s predstavou, že ho možno kúpiť v budúcom termíne za nižšiu cenu.

Súvisiace:
JPMorgan od USA dostala pokutu za zamestnávanie detí čínskej elity
Citigroup sa chce zamerať na najbohatších investorov sveta

Prostriedky požadované v súdnom spore, v rámci ktorého sa žalovaní sprisahali, aby prijali nové platformy AQS, ktoré vyvinuli spoločnosti Quadriserv Inc a SL-x, čo umožnilo veriteľom a dlžníkom priamo komunikovať.

Žaloba tvrdila, že v roku 2012 spoločnosť Goldman Sachs hrozila, že prestane obchodovať s bankou New Yorku Mellon, ak bude aj naďalej podporovať platformu AQS a banka súhlasila s jej ukončením. BNY Mellon to odmietla komentovať.

V žalobe sa uviedlo, že prostredníctvom spoločného projektu nazvaného EquiLend LLC banky kúpili duševné vlastníctvo SL-x . Ďalej obvinili banky zo založenia spoločnosti EquiLend v roku 2001 na ochranu svojich záujmov na trhu s akciami.

Hovorca spoločnosti EquiLend, ktorý je tiež obhajcom v súdnom spore, to taktiež odmietol komentovať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Yahoo

Facebook komentár