Firmy stále nezabudli na úverovú krízu, ktorá nastala v čase finančnej krízy. V tej dobe aj najzdravšie spoločnosti mali ťažké obdobie pre splnenie ich krátkodobých finančných záväzkov.

( Súvisiace: Kto je na vrchole zoznamu najzadllženejších krajín sveta a kto zastupuje úlohu najväčších veriteľov )

Spoločnosti miňajú veľa z ich hotovosti, ktoré majú na súvahach ako ich naakumulovali počas hospodárskeho oživenia. Pozrite sa na túto tabuľku z USA, ktorá ukazuje aký veľký objem hotovosti má spoločnosť Apple voči zostatku hotovosti rôznych krajín sveta.

Joseph Quinlan z US Trust’s poznamenal: “Uprostred neistoty vo svete, jedna vec je istá: Väčšina amerických korporácií má dostatok kapitálu, ktoré majú k dispozícii,” … “Naozaj, kapitál je vo veľkom množstve rozdelený medzi najväčších nefinančných spoločností v Amerike, ako agentúra Moody’s poznamenala, že americké firmy na konci roka 2013 sedeli na hotovosti o rozsahu 1,6 bilióna amerických dolárov, čo oproti minulému roku predstavuje nárast o 12%. Posledný údaj je takmer dvojnásobok úrovne z roku 2008, čo signalizuje, do akej miery si americké firmy vybudovali svoje pozície v hotovosti v post-krízovom období.”

V skutočnosti hromady tejto hotovosti niektorých z najväčších korporácií súperia s objemom peňazí niektorých hlavných ekonomík celého sveta.

Quinlan ďalej povedal: “Prevedenie tohto čísla do perspektívy znamená, že peňažná zásoba korporátnej Amerike je väčšia ako celkové devízové rezervy Japonska – druhého najbohatšieho národa na svete, ktorý ma devízové rezervy vo výške 1,2 bilióna dolárov,” … “Len Čína má viac peňazí vo forme bezpečnej hotoosti – takmer 4 bilióny dolárov.”

“Podľa dám agentúry Moody – v kombinácii hotovosť spoločností Apple, Microsoft, Google, Verizon Communications a Pfizer sa na konci minulého roka vyšplhal na 404 miliardy dolárov,” … “Toto číslo je až nad 16,4% z predchádzajúceho roka a je to viac, ako prebytok niektorých ázijských krajín s najväčšou hotovosťou, vrátane Južnej Kórey, s devízovými rezervami na úrovni 336 miliardy amerických dolárov, Hong Kongu (311 mld. dolárov), Singapurom (270 mld. dolárov) a Indií (268 miliárd). Top piati najväčší držitelia hotovosti Ameriky majú nielen viac peňazí, než väčšina ázijských štátov, ale ich úspory sú tiež väčšie, ako je objem v celej eurozóne (221 miliárd).”

Zdroj: Businessnewsdaily

Facebook komentár