Analýza firemných záznamov odhalila, že technologický gigant Apple vo štvrtom štvrťroku  2012 previedol  11 miliárd dolárov (9,1 miliardy eur) do daňových rajov.

Výrobca iPad-u zrazil svoje dane zo svojich zámorských ziskov na menej ako 2 percentá tým, že prehnal peniaze cez pobočky v krajinách s nízkou daňovou sadzbou, ako napríklad Britské Panenské ostrovy.

Podľa analýzy The Sunday Times, legálna stratégia vyhnutia sa plateniu daní v daňovom systéme US priniesla spoločnosti 94 miliárd dolárov.

V týchto zahraničných rajoch Apple-u je daň z príjmov len 1.9 percenta zo zisku, v porovnaní s daňovou sadzbou až 24 percent vo Veľkej Británii a 35 percent v USA.

Apple odhadoval, že sa v Británii v roku 2011 vyhol dani viac ako  550 miliónov libier. Jeho posledné rátania ukazujú obrat v UK tesne nad 1 miliardou a zisk v hodnote 81,3 miliónov, čo generuje daňový výmer 14,4 miliónov.

Avšak, analýzy jeho podania v Amerike podľa The Sunday Times, naznačujú realistickejší údaj pre obrat zo Spojeného kráľovstva a to 6,7 miliardy libier. To by znamenalo odhadovaný zisk 2,2 miliardy libier a na vtedajšie sadzby dane z príjmov vo výške 26 percent je daňová povinnosť 570 miliónov.

Apple je poslednou v línii veľkých spoločností , ktoré použili legálne diery na platenie nižších daní.

Premiér David Cameron nedávno povedal, vyhýbanie sa spoločností daňovej povinnosti, zamedzuje neplatičským spoločnostiam “prebudiť sa a cítiť kávu”. Komentárom narážal hrozby generálneho riaditeľa firmy Starbucks z Veľkej Británie “, ktorým oznámil pozastavenie investicíí v hodnote miliónov libier v tejto krajine.

Starbucks vo Veľkej Británii sa bezprecedentne zaviazal zaplatiť 20 miliónov libier na dani zo zisku potom, čo v minulom roku urobil obchody vo výške 398 miliónov a zožal kritiku pre neplatenie.

Facebook bol taktiež obvinený z “nemorálneho” správania potom, čo ich účty ukázali, že sociálno-mediálny gigant zaplatil dane z príjmu v minulom roku len ​​niečo cez 238 000 libier, aj napriek odhadovaným príjmom 175 miliónov.

Na konci minulého mesiaca David Cameron žiadal prešetrenie tvrdení o veľkých možnostiach vyhnutia sa plateniu daní, kým Brusel sa presunul k európskym medzerám v zákone o DPH, z ktorej sa tešia najmä Amazon, Skype a Netflix.

Premiér povedal, že HM Revenue & Customs (Rezort pre dane a clá) by sa mal “pozornejšie pozerať” na prípady, kedy medzinárodné korporácie s miliardovými príjmami vedeli v Spojenom kráľovstve právne obchádzať platenie dane z príjmu – alebo platili len veľmi malé sumy.

Apple by sa nezmohol na slovo.

Preložil: Peter Makyš

Zdroj: The Telegraph 

Facebook komentár