Apple_ulahcuje_recyklaciu_vasho_stareho_iPhonu

Apple poskytuje zákazníkom nové spôsoby recyklácie svojich telefónov – iPhonov. Jedná sa o súčasť vznešeného dlhodobého cieľa spoločnosti, používať na výrobu svojich výrobkov len recyklované alebo obnoviteľné materiály.

Na konci tohto týždňa spoločnosť Apple vydala svoju Správu o životnom prostredí pre rok 2019, v ktorej načrtla kroky, ktoré podniká na ochranu životného prostredia pred negatívnymi vplyvmi vlastného podnikania.

V minulom roku, spoločnosť odhalila robot recyklácie iPhonov, menom Daisy. V súčasnosti vlastní dva takéto roboty, ktoré sú určené na rozloženie týchto smartphonov. Každý z nich môže každým rokom rozložiť 1,2 milióna použitých iPhonov a ich rozložené materiály môžu byť následne využité.

Spoločnosť Apple poznamenala, že vďaka novým vylepšeniam, Daisy môže tiež rozobrať 15 rôznych typov iPhonov. Za hodinu môže rozložiť 200 iPhonov. (Pred Daisy, Apple používal recyklačný robot s názvom Liam. Daisy je zhruba jednou tretinou veľkosti jeho predchodcu a má viac pokročilých schopností).

Rozobraté a rozdelené materiály, ktoré Daisy zhodnocuje, sa v tomto roku dostávajú do nových produktov spoločnosti Apple. Napríklad, hliník, ktorý tento robot získava zo starších iPhonov, sa podľa spoločnosti opätovne používa v nových prenosných počítačoch Macbook Air.

Lisa Jacksonová, viceprezidentka pre životné prostredie, politiku a sociálne iniciatívy spoločnosti Apple poznamenala: “Snažíme sa prerobiť súčasný dodávateľský reťazec technológií, keďže donedávna to nebol jeden z cieľov našich otázok ohľadom technológie,” … “Technológie sú o tom, ako dostať inovácie do rúk potenciálnych zákazníkov čo najrýchlejšie, a nemyslím si, že veľa ľudí uvažuje o tom, ako časť tejto inovácie bude používať recyklovaný materiál.”

Apple sa snaží uľahčiť ľuďom, aby ponúkli časti svojich starých iPhonov práve robotom Daisy. Napríklad zákazníci môžu vrátiť oprávnené modely do predajní Best Buy v Spojených štátoch alebo maloobchodnej spoločnosti KPN v Holandsku a Daisy ich rozdelí. Užívatelia tiež môžu zistiť informácie ohľadom recyklácie v obchodoch spoločnosti Apple alebo online prostredníctvom programu Apple Trade In.

Spoločnosť tiež otvára novú “Material Recovery Lab” v Austine, štáte Texas. Zariadenie s rozlohou 9 000 metrov štvorcových bude pracovať na hľadaní nových spôsobov recyklácie pomocou robotiky a strojového učenia. Inžinieri a akademici budú pracovať v laboratóriu na testovaní a výskume ohľadom rozsiahleho objemu recyklácie elektronického odpadu.

V roku 2016 svet vyprodukoval 44,7 milióna metrických ton elektronického odpadu a len 20% z nich bolo recyklovaných, v súlade so správou OSN z roku 2017 a ďalšími organizáciami. Elektronický odpad zahŕňa vyradenú elektroniku, ako sú televízory, mobilné telefóny a chladničky.

Apple tvrdí, že v roku 2018 zrekonštruoval viac ako 7,8 milióna svojich zariadení a pomohol presmerovať viac ako 48 000 ton elektronického odpadu na skládky.

Spoločnosť sa snaží meniť pohľad na prvky a suroviny, ktoré používa na výrobu svojich výrobkov, ako aj spôsobe výskumov, ako môžu byť recyklované. Napríklad recyklovaný kobalt sa používa na výrobu batérií pre nové produkty Apple.

Minulý týždeň spoločnosť Apple uviedla, že 44 jej dodávateľov sa zaviazalo používať 100% obnoviteľnú energiu. V minulom roku spoločnosť oznámila, že všetky jej maloobchodné predajne, dátové centrá a firemné kancelárie v súčasnosti sú poháňané zo 100% práve čistou energiou.

Jackson o environmentálnych cieľoch spoločnosti Apple ďalej uviedla: “Čaká nás ešte veľa práce,” … “Naozaj sa snažíme dostať materiály do našich výrobkov, ktoré sú recyklované stále vo v čoraz väčšej miere. Dúfame, že ostatné spoločnosti robia to isté. Jedná sa o veľký cieľ.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet

Facebook komentár