Divízia Apple Watch by mohol byť pre Apple naozaj veľkou a to už od prvého dňa.

Podľa prieskumu 2229 užívateľov spoločnosti Apple, analytik banky Credit Suisse – Kulbinder Garcha poznamenal, že 10% majiteľov iPhonov preukázalo záujem o kúpu hodiniek s označením Apple Watch.

To naznačuje, že Apple Watch by v prvom kalendárnom roku vedela predať až 40 miliónov kusov. Prieskum Garchu taktiež naznačuje, že priemerná predajná cena za tieto hodinky by bola vedela byť vyššia, ako 800 dolárov.

Súvisiace: Infografika toho, ako obrovská je spoločnosť Apple

Ak by ale čísla tohto prieskumu mali pravdu, potom by Apple Watch mohla byť v prvom roku biznisom o hodnote 32 miliárd amerických dolárov. Tým by na sa na celkových príjmoch spoločnosti Apple pre rok 2015 vedeli podielať až 14%.

Pre niektoré porovnania by táto divízia spoločnosti Apple mala mať väčšie príjmy, ako celý Facebook, ktoré by mal podľa očakávaní v roku 2015 dosiahnuť úroveň 17 miliárd dolárov. Apple Watch by tak bola zhruba polovičná, ako veľkosť príjmov spoločnosti Google, ktoré by podľa očakávaní mali v tomto roku dosiahnuť až 65 miliárd dolárov.

Predtým, než investori začnú byť príliš nadšení z divízie Apple Watch, mali by sme poznamenať, že Garchov oficiálny odhad pre predaje Apple Watch je na úrovni 20 až 30 miliónov kusov s priemernou predajnou cenou 500 dolárov. Po skončení svojho prieskumu, si myslí, že jeho odhad je konzervatívny.

Garchova nerozhodnosť o odhadoch hodiniek odráža širší trend. Odhady svetových analytikov sa pohybujú v rozmedzí 7,5 miliónov až 31 miliónov kusov. To znamená, že výsledok 40 miliónov je najoptimistickejším odhadom.

V rovnakej dobe sa agentúra Reuters opýtala majiteľov iPhonov to isté a zistil, že 40% z nich prejavilo záujem o Apple Watch. Takže sa môže naozaj jednať o tzv. “divokú kartu”.

Súvisiace: 11 vecí, ktoré ste možno nevedeli o spoločnosti Apple

Tento rozsiahli rozptil odhadov je z toho dôvodu, že sa jedná o nový produkt kategórie spoločnosti Apple. Je jasné, kto bude chcieť hodinky, alebo viac otázne je čo s nimi budú robiť. Samozrejme k dispozícii bude počiatočný počet jednotlivcov, ktorí milujú Apple produkty a sú zvedaví aj na hodinky. Je však otázna ich využitelnosť.

Ďalšie obavy existujú aj z prichodu na trh. Pravdepodobne sa môžu objaviť aj výrobné problémy, keďže sa jedná o úplne nový produkt.

Zdroj: TelecomsTech, Bidness ETC

Facebook komentár