Apple_zahadne_prestal_zverejnovat_vydavky_na_reklamu_2016

Firma Apple prestala zverejňovať svoje výdavky finančných prostriedkov za reklamu a nie je úplne jasné, prečo.

Posledná výročná správa (10-K) spoločnosti, podanej u Komisie pre cenné papiere a burzy v októbri neobsahovala žiadnu zmienku okolo svojich reklamných výdavkov.

Ako analytici banky Wells Fargo v nedávnej správe uviedli, je to škoda, pretože bolo užitočné sledovať reklamné výdavky firmy Apple a ako aj objemy finančných prostriedkov vynaložených na reklamu, v pomere percent z príjmov, v priebehu času.

Rozhodnutie nezverejňovať reklamné výdavky za celý rok 2016 prichádza rok po tom, čo reklamné výdavky Apple v roku 2015 vzrástli o 50% na rekordných 1,8 miliardy dolárov.

Súvisiace: Apple v smartphonoch dosiahla rekordných 91% celosvetových ziskov

Tento graf, vďaka banke Wells Fargo ukazuje, ako veľmi sa reklamné výdavky spoločnosti Apple navýšili od roku 2008.

Apple_zahadne_prestal_zverejnovat_vydavky_na_reklamu_2016_graf

Tak prečo firma Apple prestala zverejňovať jej výdavky na reklamu? Spoločnosť to vo výročnej správe nepoznamenala.

V časti nazvanej “reklamné výdavky”, Apple jednoducho uvádza: “Reklamné náklady sa účtujú do nákladov a sú zahrnuté v predajných, všeobecných a administratívnych (SG&A) nákladoch.”

Logické názory určujú, že výdavky na reklamu u spoločnosti Apple dosiahli v roku 2016 ďalšie rekordné úrovne a pretože míňajú viac na reklamné náklady na predaj, čím sa spoločnosť rozhodla, že bude vyzerať lepšie, ak tieto čísla verejnosti prestane zverejňovať.

Avšak, náklady spoločnosti Apple na SG&A medziročne poklesli o 1% na 14,1 miliárd dolárov. V roku 2015 sa toto číslo (z ktorých plat zamestnancov plat tvorí veľkú časť) medziročne zvýšilo o 19%.

Apple vo výročnej správe uvádza: “Pokles nákladov na predaj, všeobecné a administratívne výdavky v roku 2016, v porovnaní s rokom 2015 boli spôsobené predovšetkým nižším diskrečné výdavky a náklady na reklamu, čo čiastočne kompenzoval nárast počtu zamestnancov a súvisiacich nákladov.”

Apple_zahadne_prestal_zverejnovat_vydavky_na_reklamu_2016_graf_2

Ale to úplne nehovorí celý príbeh. Kým všeobecné a administratívne náklady na dolárovej báze medziročne klesli, S&GA výdavky ako percento z celkového predaja vzrástlo o jeden percentuálny bod na 7%.

Súvisiace: V roku 1984 firma Apple predstavila svoju prvú reklamu. Pozrite si ju

Analytici banky Wells Fargo taktiež poukázali na to, že Apple skončí rok 2016 s jeho najnižšou prevádzkovou maržou od roku 2009, čo môže byť čiastočne spôsobené menším pákovým efektom firmy Apple – alebo inými slovami, míňa viac dolárov na reklamu, čo riadi celkové tržby.

Firmy nie sú povinné rozdeliť a zverejniť svoju výdavky na inzerciu, zo svojich všeobecných správnych a režijných nákladov a väčšina z nich tento druh dát s konkurenciou nechce zdieľať. Avšak, je neobvyklé, že Apple to náhle prestala robiť.

Apple však okamžite nereagoval na žiadosti o komentár.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Wells Fargo

Facebook komentár